Pro nepojištěné lyžaře může být karambol na sjezdovce finanční katastrofou

| rubrika: Jak na to | 14. 12. 2010
Pro nepojištěné lyžaře může být karambol na sjezdovce finanční katastrofou
Během lyžování v Itálii jsem se srazil s opilým Angličanem. Výsledkem byla zlomená noha, zničené lyže a spousta výdajů za léčení v tamější nemocnici. Jak může v podobných případech pomoci pojišťovna svým klientům?

Řada pojišťoven řeší prakticky každou lyžařskou sezónu karamboly svých klientů na sjezdovkách. V rámci poradenské činnosti klientům, chystajícím se na evropské sjezdovky, doporučují, aby si před cestou neopomněli sjednat vhodné cestovní pojištění. Jde zejména o pojištění léčebných výloh v zahraničí nebo úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu, které může každého lyžaře často ochránit doslova před finanční katastrofou.

Některé pojišťovny navíc klientům umožňují, aby bezprostředně po kolizi konzultovali situaci na tísňové lince právního poradenství, kde se dozví, jak se mají zachovat – od zajištění důkazů (svědků, fotografií, videozáznamu apod.) až po přivolání policie. První kroky po kolizi lyžařů jsou totiž důležité nejen pro úspěšné prosazení nároků klienta, ale také proto, že často zabrání, aby skutečný viník dodatečně průběh a okolnosti kolize zkreslil. Za viníka pak může označit klienta a sám proti němu uplatnit nároky na náhradu škody, případně na něj dokonce podat trestní oznámení.

Náklady za obhajobu v trestním řízení a právní zastoupení v občanskoprávním řízení o náhradu škody se přitom v zahraničí pohybují v řádu tisíců eur. Pokud k nim ještě přibudou náklady na trestní nebo občanskoprávní řízení, představuje to většinou pro normálního smrtelníka, který není pojištěn, celoživotní finanční zátěž.

Jak tedy může pojišťovna pomoci svému klientovi, například při kolizi na italské sjezdovce s opilým Angličanem?

Kromě již uvedených obecných postupů je možné při řešení případu využít právní pomoci renomovaných italských nebo anglických advokátů, kteří by klienta zastupovali při mimosoudních a soudních jednáních o náhradu škody na náklady pojišťovny, u níž je dotyčný pojištěn, případně ho také obhajovali v trestním řízení.

Specializovaní advokáti totiž nejlépe vědí, jaké právní kroky je nutné učinit a jaké nároky a v jaké výši je možné podle italského práva uplatňovat. Vedle odškodnění za bolestné, náhrady nákladů léčení a odškodnění za věcné škody, totiž mohou připadat v úvahu také další nároky, které by poškozený lyžař bez právní pomoci těžko uplatňoval. Pojišťovna by se měla vždy postarat také o to, aby nevázla komunikace mezi zahraničními advokáty a klientem.

Proto je důležité vybrat si na základě referencí takovou pojišťovnu, která plní své povinnosti, jež vyplývají z uzavřené smlouvy, například o pojištění léčebných výloh nebo úrazového pojištění, případně pojištění odpovědnosti za škodu.

Závěrem je rovněž třeba zdůraznit, že řešení každého konkrétního případu je individuální a při jeho vyřizování proto není možné postupovat podle šablony.

Připraveno ve spolupráci s www.das.cz.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.