Porodné i pracujícím. Lidovci mají daňový balíček pro rodiny

| rubrika: Aktuality | 10. 10. 2019 12:20 | 3 komentáře

Opoziční lidovci představili daňový balíček, který má pomoci rodinám s dětmi. Vzhledem ke slabému zastoupení strany ve sněmovně můžou sloužit maximálně jako inspirace.

Prvním z návrhů je daňový bonus za narozené dítě. „Je to takové porodné pro pracující," říká Šárka Jelínková, první místopředsedkyně KDU-ČSL. Jednorázový bonus by stát vyplatil do měsíce po narození dítěte. Bonus může jít i do plusu, pokud už není daň z čeho odečíst. Pro první dítě by dosahoval 15 tisíc korun, pro druhé 30 tisíc a pro třetí 50 tisíc.

V současnosti má nárok na porodné jenom rodina, jejíž čistý příjem je nižší než 2,7násobek životního minima. Na první dítě může dostat 13 tisíc, na druhé 10 tisíc korun.

Lidovci chtějí dál zvýšit daňové slevy na děti a navázat tak na výrazný růst, který prosadili ve vládě vedené Bohuslavem Sobotkou (s ČSSD a ANO). Sleva na první dítě by stoupla o 2180 korun ročně, na druhé o 5430 korun, na třetí a další o 25 470 korun. Zároveň chtějí zrušit zastropování, tedy maximální výši bonusu.

Třetím návrhem je společné důchodové pojištění manželů nebo partnerů na dobrovolné bázi.

Lidovci navrhují i bezúročnou první půjčku na bydlení v hodnotě jednoho milionu korun pro mladé páry, kde alespoň jeden z nich je mladší 39 let. Rodina by z ní mohla pokrýt například garanci pro hypotéku (vlastní prostředky, které musí mít žadatel našetřené). Rodičům by se pak dluh snižoval za každé dítě, o které pečují. Za první dítě o 200 tisíc korun, za druhé o 300 tisíc a za třetí o 500 tisíc korun.

Z vládní kuchyně

Zrušením daňové výhody ušetříme dvě miliardy ročně, plánuje ministryně Jana Maláčová. Využila by je i na takzvané zálohované výživné.

Omezte slevu na manželku, říká Maláčová. Kdo nepracuje, nezaslouží si kapesné


Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.