Porodné i pracujícím. Lidovci mají daňový balíček pro rodiny

pk | rubrika: Aktuality | 10. 10. 2019 12:20 | 3 komentáře

Opoziční lidovci představili daňový balíček, který má pomoci rodinám s dětmi. Vzhledem ke slabému zastoupení strany ve sněmovně můžou sloužit maximálně jako inspirace.

Prvním z návrhů je daňový bonus za narozené dítě. „Je to takové porodné pro pracující," říká Šárka Jelínková, první místopředsedkyně KDU-ČSL. Jednorázový bonus by stát vyplatil do měsíce po narození dítěte. Bonus může jít i do plusu, pokud už není daň z čeho odečíst. Pro první dítě by dosahoval 15 tisíc korun, pro druhé 30 tisíc a pro třetí 50 tisíc.

V současnosti má nárok na porodné jenom rodina, jejíž čistý příjem je nižší než 2,7násobek životního minima. Na první dítě může dostat 13 tisíc, na druhé 10 tisíc korun.

Lidovci chtějí dál zvýšit daňové slevy na děti a navázat tak na výrazný růst, který prosadili ve vládě vedené Bohuslavem Sobotkou (s ČSSD a ANO). Sleva na první dítě by stoupla o 2180 korun ročně, na druhé o 5430 korun, na třetí a další o 25 470 korun. Zároveň chtějí zrušit zastropování, tedy maximální výši bonusu.

Třetím návrhem je společné důchodové pojištění manželů nebo partnerů na dobrovolné bázi.

Lidovci navrhují i bezúročnou první půjčku na bydlení v hodnotě jednoho milionu korun pro mladé páry, kde alespoň jeden z nich je mladší 39 let. Rodina by z ní mohla pokrýt například garanci pro hypotéku (vlastní prostředky, které musí mít žadatel našetřené). Rodičům by se pak dluh snižoval za každé dítě, o které pečují. Za první dítě o 200 tisíc korun, za druhé o 300 tisíc a za třetí o 500 tisíc korun.

Z vládní kuchyně

Zrušením daňové výhody ušetříme dvě miliardy ročně, plánuje ministryně Jana Maláčová. Využila by je i na takzvané zálohované výživné.

Omezte slevu na manželku, říká Maláčová. Kdo nepracuje, nezaslouží si kapesné


Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Stavební spoření pro děti má novou jedničku, ukazuje porovnání

2. 8. 2021 | Petr Kielar | 1 komentář

Stavební spoření pro děti má novou jedničku, ukazuje porovnání

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) přichází od srpna s akční prémií pro mladé do 18 let. Jde o momentálně nejlepší nabídku stavebka v této věkové kategorii, ukazuje nezávislé... celý článek

Jak určit alimenty? Pomozte najít vylepšení

2. 8. 2021 | Veronika Hejná | 3 komentáře

Jak určit alimenty? Pomozte najít vylepšení

Ministerstvo spravedlnosti předložilo k veřejné konzultaci materiál týkající se určování výživného. Jak to funguje dnes, v čem jsou problémy a co by se mohlo změnit?

Kdo dostane 500 Kč k důchodu. Výchovné za děti podrobně

31. 7. 2021 | Petr Kučera | 445 komentářů

Kdo dostane 500 Kč k důchodu. Výchovné za děti podrobně

Jaké jsou podmínky pro nový příspěvek k penzi? Kdy a jak žádat o pětistovku za každé vychované dítě? Prozkoumali jsme podrobnosti.

Otcovská dovolená se prodlouží, schválili poslanci

29. 7. 2021 | Petr Kučera

Otcovská dovolená se prodlouží, schválili poslanci

Původní návrh počítal jenom s prodloužením lhůty o dny hospitalizace, díky evropské směrnici se nakonec zdvojnásobí i délka čerpání.

Dobré zprávy pro rodiny s dětmi. Dostanou víc peněz

28. 7. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Dobré zprávy pro rodiny s dětmi. Dostanou víc peněz

Ode dneška je účinná novela zákona o státní sociální podpoře. Původně se týkala hlavně přídavků na děti, nakonec přináší i několik dalších vylepšení. Tady je přehled změn.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.