Porodné i pracujícím. Lidovci mají daňový balíček pro rodiny

pk | rubrika: Aktuality | 10. 10. 2019 | 3 komentáře

Opoziční lidovci představili daňový balíček, který má pomoci rodinám s dětmi. Vzhledem ke slabému zastoupení strany ve sněmovně můžou sloužit maximálně jako inspirace.

Prvním z návrhů je daňový bonus za narozené dítě. „Je to takové porodné pro pracující," říká Šárka Jelínková, první místopředsedkyně KDU-ČSL. Jednorázový bonus by stát vyplatil do měsíce po narození dítěte. Bonus může jít i do plusu, pokud už není daň z čeho odečíst. Pro první dítě by dosahoval 15 tisíc korun, pro druhé 30 tisíc a pro třetí 50 tisíc.

V současnosti má nárok na porodné jenom rodina, jejíž čistý příjem je nižší než 2,7násobek životního minima. Na první dítě může dostat 13 tisíc, na druhé 10 tisíc korun.

Lidovci chtějí dál zvýšit daňové slevy na děti a navázat tak na výrazný růst, který prosadili ve vládě vedené Bohuslavem Sobotkou (s ČSSD a ANO). Sleva na první dítě by stoupla o 2180 korun ročně, na druhé o 5430 korun, na třetí a další o 25 470 korun. Zároveň chtějí zrušit zastropování, tedy maximální výši bonusu.

Třetím návrhem je společné důchodové pojištění manželů nebo partnerů na dobrovolné bázi.

Lidovci navrhují i bezúročnou první půjčku na bydlení v hodnotě jednoho milionu korun pro mladé páry, kde alespoň jeden z nich je mladší 39 let. Rodina by z ní mohla pokrýt například garanci pro hypotéku (vlastní prostředky, které musí mít žadatel našetřené). Rodičům by se pak dluh snižoval za každé dítě, o které pečují. Za první dítě o 200 tisíc korun, za druhé o 300 tisíc a za třetí o 500 tisíc korun.

Z vládní kuchyně

Zrušením daňové výhody ušetříme dvě miliardy ročně, plánuje ministryně Jana Maláčová. Využila by je i na takzvané zálohované výživné.

Omezte slevu na manželku, říká Maláčová. Kdo nepracuje, nezaslouží si kapesné


Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

24. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

Kdo nedosáhl na mateřskou nebo ji má nízkou, může od července čerpat rodičovskou rychleji. Počítá s tím novela, kterou schválili poslanci. Ta zároveň zjednodušuje čerpání příspěvku... celý článek

Příspěvek 5000 Kč na dítě schválili i senátoři. Podrobné podmínky

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Příspěvek 5000 Kč na dítě schválili i senátoři. Podrobné podmínky

Kdy a jak začne příjem žádostí? Kdo na příspěvek dosáhne a jak to bude s dětmi, které se letos teprve narodí? Jak se bude posuzovat příjem rodičů? Tady jsou odpovědi na nejčastější... celý článek

Příspěvek 5000 Kč na dítě schválila vláda. Známe podmínky

1. 6. 2022 | Petr Kučera | 38 komentářů

Příspěvek 5000 Kč na dítě schválila vláda. Známe podmínky

Část rodičů dostane příspěvek automaticky, jiní o něj budou muset požádat. Oproti původnímu návrhu bude posuzování příjmů přísnější. Tady jsou podrobnosti.

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 179 komentářů

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

Mimořádný příspěvek na dítě dostal podrobnější pravidla. Ministerstvo dokončilo konkrétní návrh, který přináší i odpovědi na některé dosavadní nejasnosti. Nepotěší rodiče osmnáctiletých. celý článek

Jurečka se spletl. Na příspěvek 5000 Kč dosáhne méně rodin

30. 4. 2022 | Petr Kučera | 30 komentářů

Jurečka se spletl. Na příspěvek 5000 Kč dosáhne méně rodin

Na jednorázový příspěvek 5000 korun na každé dítě do 18 let věku dosáhnou rodiny s hrubým příjmem do jednoho milionu korun za rok. Limit se nebude počítat z čistého příjmu. Přestože... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.