Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Neuznali vám reklamaci? Bránit se můžete bez soudu a zdarma

| rubrika: Aktuálně.cz | 22. 3. 2015 | 3 komentáře
Nová varianta řešení spotřebitelských sporů má být rychlejší a levnější. Oproti současnému stavu zahrne všechny oblasti.

Spotřebitelé v Česku získají širší možnosti, jak řešit spory s obchodníky, typicky po neuznání reklamace. Počítá s tím novela zákona o ochraně spotřebitele z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu, jejíž návrh v pondělí schválila vláda. Cílem je vytvořit lepší podmínky pro mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. Má jít o rychlejší a levnější řešení oproti soudům, které by navíc mělo ulevit justici.

Řešení sporu touto cestou má být pro spotřebitele bezplatné. Pokud zahájí mimosoudní řešení sporu, bude obchodník povinen se jej účastnit. Mimosoudní cestu bude možné využít i na spory z takzvaných přeshraničních nákupů. Spory půjde řešit také on-line, tedy prakticky bez osobní účasti.

Dosavadní možnosti ochrany spotřebitele musí Česká republika rozšířit kvůli výtkám ze strany Evropské unie, podle níž jsme dosud dostatečně do praxe nezavedli směrnici z roku 2005 o nekalých obchodních praktikách. Rozšíření mimosoudního řešení spotřebitelských sporů připravuje tuzemské Ministerstvo průmyslu a obchodu už od roku 2008, teprve nyní ale prosadilo na vládě konkrétní novelu zákona.

Vytvoření a fungování systému přijde podle ministerstva na 52 milionů korun, roční náklady na fungování systému pak mají dosahovat 54 milionů. Mezi hlavní náklady patří personální posílení státních úřadů, zejména České obchodní inspekce, o téměř 70 nových pracovních míst.

Anketa

Reklamujete často?

Nový úkol pro obchodní inspekci

Podle vládou schválené novely má mimosoudní spotřebitelské spory řešit především Česká obchodní inspekce (ČOI), která kvůli tomu může přijmout 34 nových pracovníků. Inspekce bude mít funkci takzvaného konciliátora, který se bude snažit dovést obě strany k dohodě. Spotřebitelé budou moci podat svůj návrh do jednoho roku písemně, ústně do protokolu či on-line. Spor bude muset být vyřešen zpravidla do 90 dnů.

Česká obchodní inspekce má řešit spotřebitelské spory s výjimkou finančních služeb, energetiky a telekomunikací. Nadále tedy bude platit, že orgánem pro řešení sporů v oblasti finančních služeb je finanční arbitr, pro oblast elektronických komunikací a poštovních služeb Český telekomunikační úřad a pro oblast energetiky Energetický regulační úřad. V případě Českého telekomunikačního úřadu má být zachován poplatek za řešení sporu ve výši 100 či 200 korun.

Finanční arbitr má nově řešit také například spory z hypotečních úvěrů, stavebního spoření nebo investičních služeb podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Počet pracovníků úřadu se má zvýšit o patnáct. Český telekomunikační úřad může přijmout devět nových pracovníků, Energetický regulační úřad šest.

Do systému mimosoudního řešení chtělo ministerstvo původně zapojit i krajské úřady, jejich zástupci však podle ministerstva účast odmítli. Jako příliš nákladné řešení se ukázal také případný vznik jakéhosi spotřebitelského ombudsmana.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+15
Ano
Ne

Diskuze

24. 3. 2015 | 23:46 | Kateřina

Myslím,že to nejpodstatnější jsme se z článku nedozvěděli a to od kdy se počítá že bude novela platit ! Nebylo by možné -pokud to víte nebo umíte zjistit tuto informaci doplnit? více

22. 3. 2015 | 12:50 | Makoň

logicky do roka od zamítnutí reklamace více

22. 3. 2015 | 11:09 | Misulin

"Spotřebitelé budou moci podat svůj návrh do jednoho roku písemně, ....". Nechapu, co tim chtel basnik rici. Do jednoho roku...veku reklamujiciho, roku od koupi, do roka od vydani tohoto clanku nebo platnosti zakona ? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK