Úvěry Sberbank má koupit Česká spořitelna

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 14. 10. 2022 07:15 aktualizováno 14. 10. 2022 07:40
Úvěry Sberbank má koupit Česká spořitelna

Zdroj: Jana Divinová

Úvěry zkrachovalé Sberbank CZ by měla koupit Česká spořitelna. Insolvenční správkyně Jiřína Lužová dnes oznámila, že o kupní smlouvě na prodej úvěrového portfolia bude jednat exkluzivně právě s Českou spořitelnou.

Věřitelský výbor schválil nabídku na odkoupení úvěrového portfolia v nominální hodnotě 47,7 miliardy korun, která byla vybrána z došlých nabídek jako nejvýhodnější. Souhlas věřitelského výboru znamená, že insolvenční správkyně může pokračovat v prodeji. S transakcí musí ještě souhlasit i soud, Česká národní banka a Úřad pro hospodářskou soutěž.

Pokud půjde vše hladce, stanou se klienti, kteří od Sberbank mají úvěr a řádně ho splácejí, začátkem prosince klienty České spořitelny. Díky tomu opět dosáhnou na služby, které jim Sberbank v insolvenci a bez licence už nemůže nabídnout – například možnost úpravy splátkového kalendáře, pokud by se kvůli zhoršené ekonomické situaci dostali do potíží se splátkami.

„Česká spořitelna nabídla cenu, která by společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ měla dostačovat k 100% uspokojení věřitelů v první skupině (pohledávky Garančního systému finančního trhu, tedy fondu pojištění vkladů – pozn. red.), 100% uspokojení věřitelů v druhé skupině (fyzické osoby, malé a střední podniky – pozn. red.) a s velkou pravděpodobností k více než 90% uspokojení věřitelů ve třetí skupině (krajů, obcí a velkých společností),“ dodává insolvenční správkyně. Nabídnutou kupní cenu nezveřejnila.

Komu patří

Zdroj: Shutterstock

„Netušili jsme, že Sberbank je ruská banka,“ říkali někteří její klienti. Nejen pro ně máme přehled majitelů.

Kdo vlastní banky v Česku a které jsou opravdu české. Přehled

„Celý proces prodeje a následné migrace dobrých aktiv novému kupci bych ráda uskutečnila začátkem letošního prosince,“ řekla Lužová v nedávném rozhovoru pro Peníze.cz.

Celkově jde o víc než 43 tisíc úvěrů pro 659 firem, 3184 menších podnikatelů a 31 588 retailových klientů. Z toho hypotéky má 13 322 klientů a spotřebitelské úvěry 20 277.

„Potvrzuji, že jsme závaznou nabídku na koupi úvěrového portfolia Sberbank podali a pokračujeme v jednání. Další informace v tuto chvíli nebudeme poskytovat,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Pro klienty Sberbank se v současné chvíli nic nemění, zdůrazňuje. Klienti s úvěrem od Sberbank by podle něj měli vyčkat do ukončení prodejního procesu, a zatím se neobracet na Českou spořitelnu.

Insolvenční správkyně se snaží o rychlý prodej. Platební morálka dlužníků se zhoršuje a Sberbank CZ také hrozí, že po 12. prosinci už nebude mít kvůli americkým sankcím přístup do svého hlavního bankovního systému a dalších nepostradatelných systémů. Výjimka OFAC (amerického úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv) z amerických sankcí na využívání IT systémů Sberbank CZ totiž platí jen do 12. prosince a podle Lužové není jisté, zda by došlo k jejímu prodloužení. Bez funkčních IT systémů je dokončení prodeje obtížné.

„Prodej může být úspěšně dokončen pouze za předpokladu, že přestane napadání proběhlé schůze věřitelů a nedojde k rozporování samotného procesu prodeje. Jedině tehdy lze očekávat úspěšné vypořádání prodeje v první polovině roku 2023 a výplatu věřitelů v druhé polovině roku 2023,“ upozorňuje insolvenční správkyně.

Zbytek úvěrového portfolia v nominální hodnotě asi tři miliardy korun, který tvoří horší úvěry, bude nadále spravovat Sberbank CZ, a.s. v likvidaci. Jeho prodeji chce Lužová spustit v příštím roce. „Předpokládám, že v tomto nabídkovém řízení už oslovíme nejen banky, ale i nebankovní společnosti,“ řekla už dříve Lužová.


Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Startují výhodné úvěry k programu Oprav dům po babičce. Mají bezkonkurenční úrok

29. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Startují výhodné úvěry k programu Oprav dům po babičce. Mají bezkonkurenční úrok

Dotační program Oprav dům po babičce doplní nabídka výhodných úvěrů od stavebních spořitelen a bank. Úrok bude poloviční proti tomu, co běžně nabízí trh – maximální RPSN bude 3,5 procenta... celý článek

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

12. 2. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

Loňský rok ovládla Hypoteční banka, když po čtyřech letech předběhla svého největšího konkurenta. Česká spořitelna zůstává jedničkou v celkovém objemu splácených hypoték.

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku klesla na nejnižší hodnotu od června 2022. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Evropská komise chce zkrátit splatnost faktur. Žije mimo realitu

9. 2. 2024 | Adam Šoukal | 1 komentář

Evropská komise chce zkrátit splatnost faktur. Žije mimo realitu

Opožděné platby představují vážné riziko pro hospodářskou stabilitu firem. Navrhovaná opatření Evropské komise na stanovení maximální lhůty splatnosti na 30 dnů ale narazila na odpor... celý článek

Partners Financial Services