Stálá provozovna při práci z domova ze zahraničí. Pohled správce daně

Lucie Říhová | rubrika: FINMARKET | 23. 3. 2022
Rozsáhlé využívání (přeshraničního) home office během pandemie covidu vyvolalo intenzivní diskuse na téma vzniku stálé provozovny. Španělské rozhodnutí se může dotknout i našeho podnikatelského prostředí, respektive případů, kdy zaměstnanec zahraniční společnosti bude využívat home office v Česku. 
Stálá provozovna při práci z domova ze zahraničí. Pohled správce daně

Zdroj: Shutterstock

Španělské generální daňové ředitelství vydalo rozhodnutí, které v souladu se standardy OECD ohledně zamezení dvojího zdanění poskytuje určité vodítko k posouzení vzniku stálé provozovny nejen během lockdownu, ale také po konci zákazu cestování.

O autorce

Lucie Říhová EY
Zdroj: EY

Lucie Říhová je partnerkou daňového poradenství v EY Česká republika. Zaměřuje se na daně z příjmů právnických osob, mezinárodní daňové strukturování a daňovou problematiku rodinných firem.

Ze zatím nezveřejněného rozhodnutí španělského generálního daňového ředitelství vyplývá, že jednotlivci, kteří během pandemie covid-19 zůstávají doma a pracují na dálku, tak činí v důsledku mimořádné události, nikoli na základě požadavku podniku. Taková činnost postrádá dostatečnou míru trvalosti nebo kontinuity, a neměla by tak vést ke vzniku stálé provozovny.

Pokud zaměstnanec nadále pracuje z domova i po skončení omezujících opatření a zákazu cestování, je třeba dle španělské daňové správy testovat, zda má místo, kde je činnost společnosti vykonávána, určitý stupeň stálosti a zda je dané společnosti k dispozici.

V daném případě souhlasilo generální daňové ředitelství s neexistencí stálé provozovny zejména z těchto důvodů:

  • činnost, kterou zaměstnanec dříve (ve Velké Británii) vykonával, se v důsledku jeho přesunu do Španělska nezměnila;
  • stěhování do Španělska bylo čistě osobním rozhodnutím zaměstnance a britský zaměstnavatel po zaměstnanci nechtěl a ani nevyžadoval, aby se přestěhoval do Španělska z konkrétního obchodního důvodu;
  • britská společnost nenesla žádné náklady způsobené pobytem zaměstnance ve Španělsku;
  • britská společnost má kancelář ve Velké Británií, kterou mohl zaměstnanec nadále využívat k vykonávaní své každodenní práce, aniž by musel být ve Španělsku.

Výše uvedené může být užitečné pro argumentaci i v jiných jurisdikcích, včetně České republiky, byť bude samozřejmě vždy záležet na postoji lokální daňové správy. 

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Lucie Říhová

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

1. 2. 2023 | Veronika Hejná | 1 komentář

Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

Novela zákoníku práce má zlepšit ochranu dohodářů a přiblížit je zaměstnancům s pracovní smlouvou. Podle firem to ale hlavně zvýší papírování a náklady. Lidé by pak častěji pracovali... celý článek

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

17. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

Jaké jsou podmínky pro odchod do předčasného důchodu? Jak si ho správně načasovat? O kolik sníží penzi? Jak o něj žádat? Tady je praktický průvodce v otázkách a odpovědích.

Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

16. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se mění v roce 2023? Tady je přehled.

Svátky v roce 2023. Kdy přinesou prodloužený víkend?

13. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Svátky v roce 2023. Kdy přinesou prodloužený víkend?

Na kdy připadají svátky v České republice v roce 2023? Kdy vycházejí těsně vedle víkendu? A jak budou zavřené obchody? Tady je přehled.

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

11. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady je aktuální přehled pro rok 2023.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.