Kde mají nebezpečné silnice? V žebříčku propadlo Brno a Trutnov

jih | rubrika: Aktuality | 14. 5. 2019

Nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy měla loni Olomouc, hned za ní se umístily Jihlava a Liberec. Vyplývá to z výsledků ČP Indexu bezpečnosti za rok 2018. Na druhé straně žebříčku skončilo Brno.

Titulem nejbezpečnější okresní město se mohou pyšnit hned čtyři města, kde loni nedošlo k vážné nehodě. Jde o Beroun, který se na předních příčkách umisťuje pravidelně, Domažlice, Klatovy a Most. Nejhůře naopak dopadl Trutnov.

Česká pojišťovna dvakrát ročně mapuje bezpečnost silničního provozu na silnicích krajských a okresních měst a sestavuje ČP index bezpečnosti. Ten vychází ze statistik Policie ČR a je vztažený k počtu obyvatel jednotlivých měst. ČP index je tak možné brát jako ukazatel toho, jak bezpečné jsou silnice v daném městě, vysvětluje způsob měření indexu bezpečnosti mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Kdo srovnává, ten jede

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

 

Nejvíc vážných nehod se během roku 2018 stalo v Praze, kde celkově přišlo o život 31 lidí a vážně se zranilo 182 osob. Na silnicích Brna došlo k nehodám, které měly za následek devět mrtvých a 116 těžce zraněných. S odstupem pak následuje Ostrava s 25 vážně zraněnými a 6 usmrcenými obětmi dopravních nehod.

Pokud se ale podíváme na poměr počtu nehod k počtu obyvatel, který vyjadřuje právě ČP index, je nejnebezpečnějším krajským městem Brno, následují ho Ústí nad Labem a Plzeň.

Na silnicích krajských a okresních měst loni zahynulo 75 lidí, 689 osob bylo při dopravních nehodách těžce zraněno (o rok dříve to bylo 76 a 630 lidí).

ČP Index bere v potaz počty usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách v zastavěné oblasti měst.

Pořadí krajských měst dle ČP Indexu bezpečnosti v roce 2018
Pořadí 2018MěstoPořadí 2017
1.Olomouc7.
2.Jihlava3.
3.Liberec6.
4.Hradec Králové2.
5.Ostrava8.
6.Zlín11.
7.Praha5.
8.České Budějovice13.
9.Pardubice4.
10.Karlovy Vary1.
11.Plzeň12.
12.Ústí nad Labem9.
13.Brno10.

Pořadí okresních měst dle ČP Indexu bezpečnosti v roce 2018

Index bezpečnosti

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Asistenční služby v krizi neškrtáme

15. 12. 2022 | Lucie Weissová

Asistenční služby v krizi neškrtáme

Když se vám na dálnici porouchá auto, povinné ručení na pomoc nepřispěchá. V takové chvíli se hodí kvalitní asistenční služby, za které si však připlatíte až kolem tisícovky ročně.... celý článek

Povinné ručení je levnější než před třemi lety

19. 10. 2022 | redakce Peníze.CZ

Povinné ručení je levnější než před třemi lety

Průměrná cena typického povinného ručení v Česku byla v září 6617 korun ročně, což je o přibližně o 1100 korun méně než před třemi lety. Ukazuje to index, který sestavuje společnost... celý článek

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

23. 7. 2022 | Jana Divinová | 44 komentářů

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

Provozovatele elektrických koloběžek a segwayů čeká nová povinnost: pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Naopak elektrokol se unijní směrnice netýká.

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

21. 4. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

Více než dvě pětiny obyvatel Česka by mělo zájem o pojištění majetku i pro případ válečných událostí. Ukázal to průzkum společnosti EMA data z konce března na vzorku 1116 lidí ve věku... celý článek

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

28. 3. 2022 | Jana Divinová | 11 komentářů

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

Komu patří pojišťovny v Česku? Projděte si přehled vlastníků a jejich stručnou historii.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.