Kde mají nebezpečné silnice? V žebříčku propadlo Brno a Trutnov

| rubrika: Aktuality | 14. 5. 2019 10:39

Nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy měla loni Olomouc, hned za ní se umístily Jihlava a Liberec. Vyplývá to z výsledků ČP Indexu bezpečnosti za rok 2018. Na druhé straně žebříčku skončilo Brno.

Titulem nejbezpečnější okresní město se mohou pyšnit hned čtyři města, kde loni nedošlo k vážné nehodě. Jde o Beroun, který se na předních příčkách umisťuje pravidelně, Domažlice, Klatovy a Most. Nejhůře naopak dopadl Trutnov.

Česká pojišťovna dvakrát ročně mapuje bezpečnost silničního provozu na silnicích krajských a okresních měst a sestavuje ČP index bezpečnosti. Ten vychází ze statistik Policie ČR a je vztažený k počtu obyvatel jednotlivých měst. ČP index je tak možné brát jako ukazatel toho, jak bezpečné jsou silnice v daném městě, vysvětluje způsob měření indexu bezpečnosti mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Kdo srovnává, ten jede

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

 

Nejvíc vážných nehod se během roku 2018 stalo v Praze, kde celkově přišlo o život 31 lidí a vážně se zranilo 182 osob. Na silnicích Brna došlo k nehodám, které měly za následek devět mrtvých a 116 těžce zraněných. S odstupem pak následuje Ostrava s 25 vážně zraněnými a 6 usmrcenými obětmi dopravních nehod.

Pokud se ale podíváme na poměr počtu nehod k počtu obyvatel, který vyjadřuje právě ČP index, je nejnebezpečnějším krajským městem Brno, následují ho Ústí nad Labem a Plzeň.

Na silnicích krajských a okresních měst loni zahynulo 75 lidí, 689 osob bylo při dopravních nehodách těžce zraněno (o rok dříve to bylo 76 a 630 lidí).

ČP Index bere v potaz počty usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách v zastavěné oblasti měst.

Pořadí krajských měst dle ČP Indexu bezpečnosti v roce 2018
Pořadí 2018MěstoPořadí 2017
1.Olomouc7.
2.Jihlava3.
3.Liberec6.
4.Hradec Králové2.
5.Ostrava8.
6.Zlín11.
7.Praha5.
8.České Budějovice13.
9.Pardubice4.
10.Karlovy Vary1.
11.Plzeň12.
12.Ústí nad Labem9.
13.Brno10.

Pořadí okresních měst dle ČP Indexu bezpečnosti v roce 2018

Index bezpečnosti
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.