Účetnictví už není fuška. Pomůže moderní software

Nikola Brymová | rubrika: FINMARKET | 13. 7. 2021 | 31 komentářů
Pro někoho jsou účetnictví jen „nějaká čísla“ a jeho vedení činnost nutná, leč nudná. Pro jiné je účetnictví užitečný nástroj pro finanční rozhodování a pro plánování vývoje firmy. V obou případech je dnes nezbytné, aby účetní firma šla s dobou.
Účetnictví už není fuška. Pomůže moderní software

Zdroj: Shutterstock

Dřív účetnictví opravdu znamenalo zapisování do archů a knih a jejich následné zpracování. S nástupem počítačů přišly změny, evidence se digitalizovala a doklady se přepisovaly do účetních programů. Byl to posun, který umožnil lepší a rychlejší práci s daty, ale člověk vlastně jen místo psaní perem ťukal do klávesnice. A minulý čas možná není úplně namístě. Až příliš často tak účetnictví vypadá i dnes.

Od přepisování k automatizaci

V účetnictví je obrovský potenciál pro využití moderních technologií. Díky automatizaci se posouvá na novou úroveň a postavení účetního se mění. Od přepisování dokladů se může posunout k roli analytika a finančního plánovače.

„Klasický“ účetní, který pořád ještě přeťukává dokumenty, už nestačí tempu, ve kterém společnost funguje. Tradiční přístup vede k prodlením a dodatečným nákladům pro účetní i klienty. Firmy, které si osvojily moderní postupy a nástroje, digitalizovaly a automatizovaly, tedy mají značnou konkurenční výhodu.

Moderní technologie usnadňují každodenní práci a umožní plynulejší komunikaci a výměnu dat s klientem. Některé účetní firmy už moderní technologie jako například vzdálený přístup na server, cloudová úložiště a exporty a importy dat zavedly. Narážejí ale na úskalí v podobě nespolehlivých externích poskytovatelů, nekompatibility nebo nedostatečného zabezpečení dat. A při snaze zavést vlastní systém elektronické výměny dat a informací se potýkají s jeho zbytečným rozsahem, který vyžaduje speciální IT znalosti a samozřejmě i nezanedbatelné dodatečné náklady.

O autorce

Nikola BrymováZdroj Eurofaktura

Nikola Brymová je obchodní manažerka společnosti Eurofaktura – online ekonomický systém.

Jak vypadá moderní účetní software?

Proto se mnozí účetní obracejí k moderním ekonomickým softwarům, které nabízejí plné či částečné online řešení. Revoluci ve zpracování dat přineslo optické rozpoznávání znaků, které doklad přepíše, a účetní se postará už jenom o kontrolu a zaúčtování. Efektivní a plynulý tok informací zajišťuje automatizace procesů pomocí API, okamžitého importu či exportu dat z externích systémů. Nové nástroje usnadňují práci s doklady a zvyšují produktivitu. Ne každý software ale pokryje kompletní škálu činností moderních účetních. Ten náš ano.

Tématem posledních let jsou například e-shopy. Moderní účetní software by prostě měl disponovat napojením na e-shopové platformy. To pak šetří spoustu času, automatizuje předávání dat a zamezí chybovosti ručního zpracování.

Jinou takovou výzvou pro účetní software je, když má firma klienta nebo jednatele ze zahraničí. Interpretace českých reportů či účetních výkazů může být problematická. V Eurofaktuře můžete například jednoduše přepnout celý systém do jiného jazyka, takže i zahraniční klient může program okamžitě používat.

Moderní nástroj pro zpracování účetních dat přenese řád a systém účetní kanceláře do rychlého a přehledného online světa. Je to cesta od dřiny k efektivní práci.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Nikola Brymová

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 31 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 7. 2021 10:01, Martin

Marketingový blábol napsaný obchodní manažerkou společnosti... proč to není viditelně označeno jako reklama?

+8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (31 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Sommelier Jakub Přibyl: Gastronomie stále zažívá extrémní situace

1. 7. 2022 | Lucie Weissová | 1 komentář

Sommelier Jakub Přibyl: Gastronomie stále zažívá extrémní situace

Když se nevydaří vinařská sezóna, dopady pocítí dovozce, prodejce i koncoví zákazníci. A když do takového byznysu zasáhne ještě covid, je čas na improvizaci. Blýská se pro dovozce výběrových... celý článek

Přežije česká hospoda? Po covidu drtí restaurace zdražování

29. 6. 2022 | Jana Divinová | 10 komentářů

Přežije česká hospoda? Po covidu drtí restaurace zdražování

Nedostatek lidí, rychle zdražující vstupy a nižší ziskovost. České restaurace bojují s důsledky covidu a připravují se na další perný rok plný nejistoty. Přežijí prý jen dobří, pro... celý článek

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Koupil si vstupenku, porušil pravidla. Pokuta platí, řekl soud

16. 6. 2022 | Martin Horvát | 21 komentářů

Koupil si vstupenku, porušil pravidla. Pokuta platí, řekl soud

Obchodní podmínky a návštěvní řád nejspíš podrobně nestudujete. Přesto: nákupem vstupenky s nimi souhlasíte. A když pak porušíte pravidla, můžete dostat smluvní pokutu. Třeba i od fotbalového... celý článek

Tři nováčci na burze. Vyberete dividendy, nebo vsadíte na růst?

9. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Tři nováčci na burze. Vyberete dividendy, nebo vsadíte na růst?

Jak lákavá je nabídka akcií společností Gevorkyan a M&T 1997? Máte čekat na Coloseum? Zeptali jsme se investičních expertů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.