Účetnictví už není fuška. Pomůže moderní software

Nikola Brymová | rubrika: FINMARKET | 13. 7. 2021 | 8 komentářů
Pro někoho jsou účetnictví jen „nějaká čísla“ a jeho vedení činnost nutná, leč nudná. Pro jiné je účetnictví užitečný nástroj pro finanční rozhodování a pro plánování vývoje firmy. V obou případech je dnes nezbytné, aby účetní firma šla s dobou.
Účetnictví už není fuška. Pomůže moderní software

Zdroj: Shutterstock

Dřív účetnictví opravdu znamenalo zapisování do archů a knih a jejich následné zpracování. S nástupem počítačů přišly změny, evidence se digitalizovala a doklady se přepisovaly do účetních programů. Byl to posun, který umožnil lepší a rychlejší práci s daty, ale člověk vlastně jen místo psaní perem ťukal do klávesnice. A minulý čas možná není úplně namístě. Až příliš často tak účetnictví vypadá i dnes.

Od přepisování k automatizaci

V účetnictví je obrovský potenciál pro využití moderních technologií. Díky automatizaci se posouvá na novou úroveň a postavení účetního se mění. Od přepisování dokladů se může posunout k roli analytika a finančního plánovače.

„Klasický“ účetní, který pořád ještě přeťukává dokumenty, už nestačí tempu, ve kterém společnost funguje. Tradiční přístup vede k prodlením a dodatečným nákladům pro účetní i klienty. Firmy, které si osvojily moderní postupy a nástroje, digitalizovaly a automatizovaly, tedy mají značnou konkurenční výhodu.

Moderní technologie usnadňují každodenní práci a umožní plynulejší komunikaci a výměnu dat s klientem. Některé účetní firmy už moderní technologie jako například vzdálený přístup na server, cloudová úložiště a exporty a importy dat zavedly. Narážejí ale na úskalí v podobě nespolehlivých externích poskytovatelů, nekompatibility nebo nedostatečného zabezpečení dat. A při snaze zavést vlastní systém elektronické výměny dat a informací se potýkají s jeho zbytečným rozsahem, který vyžaduje speciální IT znalosti a samozřejmě i nezanedbatelné dodatečné náklady.

O autorce

Nikola BrymováZdroj Eurofaktura

Nikola Brymová je obchodní manažerka společnosti Eurofaktura – online ekonomický systém.

Jak vypadá moderní účetní software?

Proto se mnozí účetní obracejí k moderním ekonomickým softwarům, které nabízejí plné či částečné online řešení. Revoluci ve zpracování dat přineslo optické rozpoznávání znaků, které doklad přepíše, a účetní se postará už jenom o kontrolu a zaúčtování. Efektivní a plynulý tok informací zajišťuje automatizace procesů pomocí API, okamžitého importu či exportu dat z externích systémů. Nové nástroje usnadňují práci s doklady a zvyšují produktivitu. Ne každý software ale pokryje kompletní škálu činností moderních účetních. Ten náš ano.

Tématem posledních let jsou například e-shopy. Moderní účetní software by prostě měl disponovat napojením na e-shopové platformy. To pak šetří spoustu času, automatizuje předávání dat a zamezí chybovosti ručního zpracování.

Jinou takovou výzvou pro účetní software je, když má firma klienta nebo jednatele ze zahraničí. Interpretace českých reportů či účetních výkazů může být problematická. V Eurofaktuře můžete například jednoduše přepnout celý systém do jiného jazyka, takže i zahraniční klient může program okamžitě používat.

Moderní nástroj pro zpracování účetních dat přenese řád a systém účetní kanceláře do rychlého a přehledného online světa. Je to cesta od dřiny k efektivní práci.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Nikola Brymová

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 7. 2021 10:01, Martin

Marketingový blábol napsaný obchodní manažerkou společnosti... proč to není viditelně označeno jako reklama?

+6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Covidové turbo. Česká firma vyrostla o tisíce procent

12. 7. 2021 | Monika Veselíková | 1 komentář

Covidové turbo. Česká firma vyrostla o tisíce procent

Mezi výherce covidové doby se může počítat i domažlická firma nanoSPACE, výrobce a prodejce nanotechnologií. Během krize navýšila obrat o nadpřirozená čísla, což jí dalo peníze na další... celý článek

Po katastrofě pomůže i program Tornádo od Maláčové

2. 7. 2021 | Jiří Hovorka

Po katastrofě pomůže i program Tornádo od Maláčové

Zaměstnancům a firmám z jižní Moravy a Lounska, které v minulém týdnu zasáhlo ničivé počasí, pomůže program Tornádo. Spustilo ho ministerstvo práce a sociálních věcí, které odhaduje,... celý článek

Expertka na firemní komunikaci: Reputace se buduje roky, shoří za okamžik

2. 7. 2021 | Radim Zelený | 1 komentář

Expertka na firemní komunikaci: Reputace se buduje roky, shoří za okamžik

„Transformace firem po covidu je příležitost dělat věci jinak a lépe. Musíme se naučit flexibilitě a umět se trvale přizpůsobovat změnám,“ říká Kateřina Pištorová.

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

21. 6. 2021 | Jana Králová | 11 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

Fotogalerie: Prohlédněte si výjimečné interiéry firem, které ocenila porota pátého ročníku soutěže Kanceláře roku.

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 28 komentářů

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

Poslanci dnes schválili rozsáhlou novelu zákona o elektronických komunikacích. Ta má kromě jiného změnit situaci u nevyžádaného marketingu přes telefon.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.