Účetnictví už není fuška. Pomůže moderní software

Nikola Brymová | rubrika: FINMARKET | 13. 7. 2021 | 3 komentáře
Pro někoho jsou účetnictví jen „nějaká čísla“ a jeho vedení činnost nutná, leč nudná. Pro jiné je účetnictví užitečný nástroj pro finanční rozhodování a pro plánování vývoje firmy. V obou případech je dnes nezbytné, aby účetní firma šla s dobou.
Účetnictví už není fuška. Pomůže moderní software

Zdroj: Shutterstock

Dřív účetnictví opravdu znamenalo zapisování do archů a knih a jejich následné zpracování. S nástupem počítačů přišly změny, evidence se digitalizovala a doklady se přepisovaly do účetních programů. Byl to posun, který umožnil lepší a rychlejší práci s daty, ale člověk vlastně jen místo psaní perem ťukal do klávesnice. A minulý čas možná není úplně namístě. Až příliš často tak účetnictví vypadá i dnes.

Od přepisování k automatizaci

V účetnictví je obrovský potenciál pro využití moderních technologií. Díky automatizaci se posouvá na novou úroveň a postavení účetního se mění. Od přepisování dokladů se může posunout k roli analytika a finančního plánovače.

„Klasický“ účetní, který pořád ještě přeťukává dokumenty, už nestačí tempu, ve kterém společnost funguje. Tradiční přístup vede k prodlením a dodatečným nákladům pro účetní i klienty. Firmy, které si osvojily moderní postupy a nástroje, digitalizovaly a automatizovaly, tedy mají značnou konkurenční výhodu.

Moderní technologie usnadňují každodenní práci a umožní plynulejší komunikaci a výměnu dat s klientem. Některé účetní firmy už moderní technologie jako například vzdálený přístup na server, cloudová úložiště a exporty a importy dat zavedly. Narážejí ale na úskalí v podobě nespolehlivých externích poskytovatelů, nekompatibility nebo nedostatečného zabezpečení dat. A při snaze zavést vlastní systém elektronické výměny dat a informací se potýkají s jeho zbytečným rozsahem, který vyžaduje speciální IT znalosti a samozřejmě i nezanedbatelné dodatečné náklady.

O autorce

Nikola BrymováZdroj Eurofaktura

Nikola Brymová je obchodní manažerka společnosti Eurofaktura – online ekonomický systém.

Jak vypadá moderní účetní software?

Proto se mnozí účetní obracejí k moderním ekonomickým softwarům, které nabízejí plné či částečné online řešení. Revoluci ve zpracování dat přineslo optické rozpoznávání znaků, které doklad přepíše, a účetní se postará už jenom o kontrolu a zaúčtování. Efektivní a plynulý tok informací zajišťuje automatizace procesů pomocí API, okamžitého importu či exportu dat z externích systémů. Nové nástroje usnadňují práci s doklady a zvyšují produktivitu. Ne každý software ale pokryje kompletní škálu činností moderních účetních. Ten náš ano.

Tématem posledních let jsou například e-shopy. Moderní účetní software by prostě měl disponovat napojením na e-shopové platformy. To pak šetří spoustu času, automatizuje předávání dat a zamezí chybovosti ručního zpracování.

Jinou takovou výzvou pro účetní software je, když má firma klienta nebo jednatele ze zahraničí. Interpretace českých reportů či účetních výkazů může být problematická. V Eurofaktuře můžete například jednoduše přepnout celý systém do jiného jazyka, takže i zahraniční klient může program okamžitě používat.

Moderní nástroj pro zpracování účetních dat přenese řád a systém účetní kanceláře do rychlého a přehledného online světa. Je to cesta od dřiny k efektivní práci.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Nikola Brymová

 Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

6. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

Od 15. listopadu znepřístupní finanční správa datové schránky 77 územních pracovišť, která byla v polovině letošního roku z ekonomických důvodů zrušena. Skončí tak přechodné období,... celý článek

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

24. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

23. 10. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 3 komentáře

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění více, než by stouply „standardně“ jen podle růstu průměrné mzdy. Připlatí si také ti, co využívají paušální daň.... celý článek

S chytrým plánováním cest jsme levnější

20. 10. 2023 | Radim Zelený

S chytrým plánováním cest jsme levnější

„Nejprve jsme chtěli pomocí našeho softwaru ušetřit velkým dopravcům náklady. Nakonec vozíme zásilky sami a chystáme expanzi firmy,“ říká David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby... celý článek

Partners Financial Services