Jaká je základní investiční filozofie fondu?
Miloslav Zábojník (MZ): Základní filosofie fondu je de facto obsažena již v názvu, a to "OPPORTUNITY", tedy příležitosti. V našem fondu nejsou žádné omezující limity při výběru instrumentů. Tím mám na mysli omezení mimo ta zákonem stanovená, která by nám říkala, kolik můžeme mít akcií v portfoliu fondu, z jakých sektorů, druhů měn apod. Investujeme velmi agresivně a koncentrovaně, nedržíme se žádného benchmarku a nekopírujeme žádný index. Máme povoleno investovat až 20 % prostředků fondu do jednoho titulu, čehož běžně využíváme. To všechno s sebou nese vysokou volatilitu, ale také potenciál nadprůměrného výnosu. Formálně je fond smíšený, avšak dluhopisů držíme opravdu jen minimum.
Proč je tedy oficiálně smíšený, když se charakterem jednoznačně více přiklání k akciím?
MZ: Je to jen a pouze z toho důvodu, že pokud by byl založen jako akciový, tak bychom museli držet minimálně 66 % akcií v portfoliu, a to bez ohledu na to, jaká je situace na trhu. A to nám nevyhovuje. Pokud by situace na trhu byla pro akcie značně nepříznivá, máme "volnou ruku" a můžeme kdykoli akciovou část úplně nebo částečně vyprodat a nakoupit dluhopisy, aniž by nám v tom něco bránilo.
Jakým "stylem" vybíráte akcie a dluhopisy do fondu? Podle jakých parametrů nadvažujete, eventuálně podvažujete akcie a dluhopisy?
MZ: Zaměřujeme se z převážné většiny na akcie, dluhopisy zde hrají skutečně malou roli. U akcií zvažuji spolu s celou investiční radou výběr podle aktuálních příležitostí. Kdokoli předkládá své "žhavé favority", které diskutujeme v rámci investiční rady. Podíly jednotlivých titulů v našem portfoliu jsou různé. Například dividendový titul Vimpel Communications kupujeme spíše jako takový doplněk do portfolia a jeho zastoupení nepřekročí 3 %, čili je podstatně nižší než třeba u Erste Bank nebo ČEZ, kde se dle situace podíl pohybuje až okolo 18 %. Bereme v potaz dané tržní podmínky, ve kterých se titul nachází, jeho historický příběh, a podle toho se rozhodujeme, co je pro nás to "pravé ořechové".
Jak často "přeskupujete" portfolio? Jak často ho "otáčíte"?
MZ: Jsou tituly, se kterými operujeme méně, a jiné, se kterými více. Příkladem z první skupiny jsou společnosti Norilsk Nickel a Unipetrol. Oba tituly držíme poměrně dlouho. Pozice v Unipetrolu je víceméně stálá, pouze v případě růstu odprodávám, protože jinak překračuji hranici 20 % v portfoliu. U Norilsku je to obdobné, tomuto titulu věříme hlavně díky návaznosti na Čínu. A s druhou skupinou, do které patří např. Erste Bank, Telefónica O2 a OTP Bank, aktivně pracujeme. U Erste Bank jsme vzhledem k její volatilitě za půl roku otočili třetinu pozice asi 6krát. Když se cena za akcii přibližovala k úrovni 800 Kč, tak jsme prodávali, naopak když se blížila k 700 Kč, tak nakupovali. Třetina pozice je v tomto případě asi 5 % portfolia a tato část nám aktivní správou vydělala více, než kdybychom akcie pasivně drželi.
Kolik držíte v současné době hotovosti?
MZ: V hotovosti držíme necelých 10 %, vše ostatní máme zainvestováno.
Jaké jsou největší pozice a proč se vám tak líbí?
MZ: Největší pozice jsou v titulech Norilsk, Unipetrol, ČEZ, Erste Bank, Telefónica O2 a OTP Bank. Těchto 6 nejdůležitějších titulů tvoří kolem 73 % portfolia fondu. Norilsk je lídr v oblasti produkce niklu, mědi a paládia a pro nás je zajímavá především díky své obchodní blízkosti k Číně. U Unipetrolu je podle mě zřejmé to, že cena je podhodnocena, a vidím zde značný růstový potenciál a vysokou šanci na výplatu dividendy. O ČEZu snad ani není třeba moc hovořit. Hlavními důvody jsou fundamentální stránka, poměrně vysoká dividenda a potenciál do budoucnosti. Věřím, že ČEZ bude mít nálepku hodně ziskové a prosperující společnosti i v následujících letech. U Erste Bank a OTP je jasné, že jsou lídry na bankovním trhu Střední Evropy. Jsou zde sice rizika, jako je bankovní zdanění a různé regulace, ale přesto pro nás jsou tyto společnosti kvalitní a v budoucnu budou přinášet zajímavé výnosy.
Zbytek si přečtete na investicniweb.cz
Sdílejte článek, než ho smažem