Fondy: Medvědí funění stále straší

| rubrika: Sloupek | 26. 5. 2008 | 1 komentář
Fondy: Medvědí funění stále straší
Chaboučký prodej podílových fondů pokračuje a spíše dále upadá. Čisté prodeje nedosáhly ani 90 milionů korun a kromě fondů peněžního trhu paběrkují jen výjimečně v desítkách milionů.

Pokračuje čtvrtmiliardové krvácení ISČS Sporoinvestu, které jen stěží vyrovnává otevřená náruč KBC Multi Cash ČSOB. Přesto inflaci těmito tanečky investor neporazí ani náhodou. Dluhopisová cesta je stále zarúbaná, přestože padat už snad ani není kam. Zajímavé řešení by mohlo vést cestou Credit Suisse, která začala přes Conseq prodávat slavný dluhopisový CS BF (Lux) Emerging Market jako zajištěný do korun. Sází na vývoj, který jsme zažili v „konvergenčních“ letech 2000 až 2005, a který by se měl opakovat v dalších zemích. Nebo nevěříte, že se Raphaelu Kassinovi podaří udržet další roky víc než 10% roční výkonnost?

Co však upadá přímo překvapivě, je obliba zajištěných fondů. Zde ani dominátor ČSOB nemůže chytit dech a 40 milionů je víc práce než užitku, i když Fixovaného růstu 5 se s 25 miliony alespoň snažil. Přes 20 milionů dosáhl ještě ESPA-ČS ZF 36, ale celkových ani ne 60 milionů skutečně vypovídá o podivných náladách investorů.

Jejich nejistota zřejmě přechází do chronického stavu a místo pučících květinek sledují nějaká jiná astrální znamení. Přitom ani příliš neutrácejí, takže kam asi ty peníze strkají? Jen od začátku roku do fondů nepřišlo už nejméně 15, možná 20 virtuálních miliard.

Setrvalý smutek vládne i v hájemství smíšených – ty dynamické nosí na klopě černou stužku, ty konzervativní nesou svým investorům ještě větším zklamáním. Slibovaly totiž sice málo muziky, ale s malým rizikem, kdežto stále jen hrají falešně. Ještě že 80milionovou basu drží parta fondů fondů v České spořitelně, jinak by celý segment lapal andělíčky, takže celkových 60 milionů nakonec není zas taková ostuda.

Nejdůležitější barometr akciových fondů se asi již porouchal, protože se 66 miliony nakonec akciové fondy opět v týdenní etapě o prsa zvítězily. Tentokrát se ovšem zcela výjimečně pochlapil ISČS Sporotrend s 50 miliony korun, přestože za týden ztratil 3 %. Možná ovšem, že právě proto se mu podařilo klienty přilákat na slevu. Od začátku roku ztrácí už zase 16 %, což optimistům stojí za hřích. Naopak v případě ING Českého akciovéhoinvestoři volali „střídáme“ a odkupy měly navrch.

Akciové trhy předvedly opět hrůzné divadlo, Wall Street jakoby se propadala do bažin. Tři propady v týdnu, přesila medvědů, která si nepěkně pohrává s kocábkami indexů.

Spekulativní bublina na komoditách již zatemňuje mozek i rozumným, takže přes relativně dobrá makrodata (i přestože ceny domů v 1. čtvrtletí klesly jen o 1,7 % a prodej existujících téměř neklesl) si nakonec trhy odepsaly kolem 3,5 % a ztráty od začátku roku se opět prohloubily na 6 až 8 %.

Proti tomu je Praha s týdenní ztrátou „jen“ 1,75 % ještě růžovým sadem. Ale asi jí to nevydrží, stále se čeká na Godota z Ameriky. Tak pogratulujme alespoň k 15. narozeninám RM-Systému, zejména promptnímu, tedy „nejrychlejšímu vypořádání obchodu na světě“.

Řeč čísel

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.