Podílové fondy: Trhy se zatřásly, ale věří ve svižný návrat

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 11. 8. 2020 | 2 komentáře
Americké akcie v červenci dál rostly, nejznámější index S&P 500 se přehoupl do pozitivních čísel a technologický index NASDAQ opět dosáhl na nová maxima. Evropské akciové trhy skončily v mírném záporu. Výnosy dluhopisů se držely poblíž svých minimálních hodnot.
Podílové fondy: Trhy se zatřásly, ale věří ve svižný návrat

Zdroj: Shutterstock

Navzdory rostoucímu počtu nově nakažených se optimismus z finančních trhů ještě zcela nevytratil. Pomohl tomu především podpůrný fond schválený v Evropské unii o gigantické velikosti 750 miliard eur.

Trhy se více zatřásly až na konci července, kdy se začala zveřejňovat data o růstu hrubého domácím produktu za druhé čtvrtletí. A nebylo to veselé čtení.

Například propad německého HDP o 12 % je nejhorší výsledek od roku 1970. Celá eurozóna zaznamenala souhrnný pokles o 15 %. V USA to byl pokles o neuvěřitelných anualizovaných 33 %, což je nejhorší výsledek od roku 1947 – meziročně se jedná o pokles HDP asi o 10 %.

V České republice jsme zaznamenali čtvrtletní pokles HDP o osm procent. Meziročně to je minus 11 procent, což není tak zlý výsledek oproti mnohým jiným zemím. Překvapením byla inflace, která navzdory poklesu aktivity v ekonomice prorazila toleranční pásmo ČNB a vyskočila na 3,3 %.

Nicméně všechny indexy aktivit ukazují na rychlý restart ekonomik a tím tedy na krátkou recesi typu V se svižným návratem zpět – i přes určité problémy v některých odvětvích. Vypadá to, že recese potrvá nejkratší možnou dobu, tedy pouhá dvě čtvrtletí.

PIF!

Na webu Peníze.cz teď můžete sledovat PIF – Partners indexy fondů. Časové řady ukazují souhrnnou výkonnost podílových fondů denominovaných v české koruně, a tedy převážně distribuovaných a nabízených v České republice. Celkově se do výpočtu zapojuje více jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. 

Zdroj: peníze.cz

Makroekonomická situace se rychle zlepšuje a je zcela odlišná od celosvětové finanční krize z let 2007 a 2008. Masivní podpora vlád a centrálních bank a rostoucí očekávání ohledně objevu vakcíny proti koronaviru nastartovaly ekonomickou aktivitu zpět k původním hodnotám.

Fiskální a monetární expanze letos velice rychle zapůsobila a do ekonomiky dodala potřebnou likviditu a jistotu. Na rozdíl od finanční krize v letech 2007 a 2008, kdy se peníze napumpované do systému zasekly v bankách a ekonomika trpěla mnohem déle.

Koruna se díky novému podpůrnému fondu EU, z něhož bude těžit i Česká republika, posunula asi o 1,5 % k silnějším úrovním kolem 26,3 CZK/EUR.

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

červenec 2020+0,8 %+1,3 %
od začátku roku-6,8 %-9,9 %
poslední rok-1,6%-5,2 %
poslední tři roky+7,5 %-2,2 %
posledních pět let+10,4 %+5,8 %
posl. deset let+92,6 %+15,5 %
počet fondů3816

Rychlý růst v červenci zpomalil. Partners index akciových fondů ukazuje na průměrné zhodnocení jen o pouhé 1 %. 

O autorovi

Martin Mašát

Martin Mašát vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Svoji dominanci i v červenci potvrdily technologické akcie. Jejich index NASDAQ za prvních sedm měsíců přidal více jak 20 %, a to má za sebou koronavirovou krizi a loňský nárůst o 35 %. Naopak evropské akciové trhy skončily za poslední měsíc v mírném záporu.

Index fondů, které investují do akcií vyspělých zemí, zaznamenal od počátku roku propad o 6,8 procent. Brzdou jejich návratu úroveň z konce loňského roku jsou evropské a asijské trhy. Americké indexy jsou vesměs již v kladných hodnotách.

Index fondů, které investují do nerozvinutých zemí, ztrácí ke konci července stále ještě deset procent.

V dlouhém horizontu – například desetiletém – vypadá zhodnocení o poznání příznivěji. A to zejména u fondů s firmami z vyspělých trhů, které přinesly investorům takřka dvojnásobek původní investice.

Smutnou podskupinou jsou fondy investující ve střední a východní Evropě. To potvrzují i naše „domácí“ akcie. Ty jsou bohužel hluboko v záporu. Index PX pražské burzy je letos o 19 procent níže.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

červenec 20200 %+1,6 %
od začátku roku+1,2 %-2,9 %
poslední rok+1,2 %-1,1 %
poslední tři roky+1,5 %+1,2 %
posledních pět let+1,8 %+7,8 %
posl. deset let+17,4 %+38 %
počet fondů1922

Srovnejte si to s námi

Zdroj: Shutterstock

Chcete šikovně investovat? Najdeme pro vás optimální řešení.

I když inflace v České republice vyskočila nad 3 %, ve světě se prosazuje trend jejího poklesu směrem k nule. Ten potvrzují i naši centrální bankéři, kteří odhadují, že vzedmutí inflace v Česku je pouze dočasný fenomén a že postupě klesne ke 2 %. 

Podpora centrálních bank drží výnosy dluhopisů velice nízko a často pod nulou, a to navzdory obrovskému nárůstu dluhů jednotlivých vlád.

Také u nás jsou výnosy hluboko pod dlouhodobými průměry. To je vidět při porovnání inflace přesahující 3 % a výnosu pětiletého státního dluhopisu na úrovni 0,6 %. Výsledkem je aktuálně záporné reálné zhodnocení.

Extrémně nízké výnosy kvalitních dluhopisů ženou investory do většího rizika, a proto rostly vyšším tempem ceny rizikovějších dluhopisů. Stále to však nestačí na pokrytí březnových propadů, od počátku roku jsou rizikovější dluhopisy pořád o 3 % níže. Fondy kvalitních dluhopisů jsou letos 1 % nad nulou.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
červenec 2020+1,1 %
od začátku roku-3,3 %
poslední rok-1 %
poslední tři roky+0,9 %
posledních pět let+1 %
posl. deset let+27,8 %
počet fondů52

Smíšené fondy (dluhopisy, akcie, komodity) jsou mixem mnoha investičních strategií, často nečitelných a během investorova života se měnících. I přesto jsou v Česku z historických důvodů velmi oblíbené. Dokonce i přesto, že poplatky u nich bývají stejně vysoké jako u čistě akciových fondů, jejichž správci obchodují mnohem častěji než správci smíšených fondů.

Relativně nudnější měsíc na trzích, kdy rostla výrazně jen cena zlata, pomohl smíšeným fondům k 1% zhodnocení. Od počátku roku jsou však podobně jako akciové fondy pár procent v minusu.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

 Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.