Podílové fondy: Trhy se zatřásly, ale věří ve svižný návrat

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 11. 8. 2020 | 2 komentáře
Americké akcie v červenci dál rostly, nejznámější index S&P 500 se přehoupl do pozitivních čísel a technologický index NASDAQ opět dosáhl na nová maxima. Evropské akciové trhy skončily v mírném záporu. Výnosy dluhopisů se držely poblíž svých minimálních hodnot.
Podílové fondy: Trhy se zatřásly, ale věří ve svižný návrat

Zdroj: Shutterstock

Navzdory rostoucímu počtu nově nakažených se optimismus z finančních trhů ještě zcela nevytratil. Pomohl tomu především podpůrný fond schválený v Evropské unii o gigantické velikosti 750 miliard eur.

Trhy se více zatřásly až na konci července, kdy se začala zveřejňovat data o růstu hrubého domácím produktu za druhé čtvrtletí. A nebylo to veselé čtení.

Například propad německého HDP o 12 % je nejhorší výsledek od roku 1970. Celá eurozóna zaznamenala souhrnný pokles o 15 %. V USA to byl pokles o neuvěřitelných anualizovaných 33 %, což je nejhorší výsledek od roku 1947 – meziročně se jedná o pokles HDP asi o 10 %.

V České republice jsme zaznamenali čtvrtletní pokles HDP o osm procent. Meziročně to je minus 11 procent, což není tak zlý výsledek oproti mnohým jiným zemím. Překvapením byla inflace, která navzdory poklesu aktivity v ekonomice prorazila toleranční pásmo ČNB a vyskočila na 3,3 %.

Nicméně všechny indexy aktivit ukazují na rychlý restart ekonomik a tím tedy na krátkou recesi typu V se svižným návratem zpět – i přes určité problémy v některých odvětvích. Vypadá to, že recese potrvá nejkratší možnou dobu, tedy pouhá dvě čtvrtletí.

PIF!

Na webu Peníze.cz teď můžete sledovat PIF – Partners indexy fondů. Časové řady ukazují souhrnnou výkonnost podílových fondů denominovaných v české koruně, a tedy převážně distribuovaných a nabízených v České republice. Celkově se do výpočtu zapojuje více jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. 

Zdroj: peníze.cz

Makroekonomická situace se rychle zlepšuje a je zcela odlišná od celosvětové finanční krize z let 2007 a 2008. Masivní podpora vlád a centrálních bank a rostoucí očekávání ohledně objevu vakcíny proti koronaviru nastartovaly ekonomickou aktivitu zpět k původním hodnotám.

Fiskální a monetární expanze letos velice rychle zapůsobila a do ekonomiky dodala potřebnou likviditu a jistotu. Na rozdíl od finanční krize v letech 2007 a 2008, kdy se peníze napumpované do systému zasekly v bankách a ekonomika trpěla mnohem déle.

Koruna se díky novému podpůrnému fondu EU, z něhož bude těžit i Česká republika, posunula asi o 1,5 % k silnějším úrovním kolem 26,3 CZK/EUR.

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

červenec 2020+0,8 %+1,3 %
od začátku roku-6,8 %-9,9 %
poslední rok-1,6%-5,2 %
poslední tři roky+7,5 %-2,2 %
posledních pět let+10,4 %+5,8 %
posl. deset let+92,6 %+15,5 %
počet fondů3816

Rychlý růst v červenci zpomalil. Partners index akciových fondů ukazuje na průměrné zhodnocení jen o pouhé 1 %. 

O autorovi

Martin Mašát

Martin Mašát vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Svoji dominanci i v červenci potvrdily technologické akcie. Jejich index NASDAQ za prvních sedm měsíců přidal více jak 20 %, a to má za sebou koronavirovou krizi a loňský nárůst o 35 %. Naopak evropské akciové trhy skončily za poslední měsíc v mírném záporu.

Index fondů, které investují do akcií vyspělých zemí, zaznamenal od počátku roku propad o 6,8 procent. Brzdou jejich návratu úroveň z konce loňského roku jsou evropské a asijské trhy. Americké indexy jsou vesměs již v kladných hodnotách.

Index fondů, které investují do nerozvinutých zemí, ztrácí ke konci července stále ještě deset procent.

V dlouhém horizontu – například desetiletém – vypadá zhodnocení o poznání příznivěji. A to zejména u fondů s firmami z vyspělých trhů, které přinesly investorům takřka dvojnásobek původní investice.

Smutnou podskupinou jsou fondy investující ve střední a východní Evropě. To potvrzují i naše „domácí“ akcie. Ty jsou bohužel hluboko v záporu. Index PX pražské burzy je letos o 19 procent níže.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

červenec 20200 %+1,6 %
od začátku roku+1,2 %-2,9 %
poslední rok+1,2 %-1,1 %
poslední tři roky+1,5 %+1,2 %
posledních pět let+1,8 %+7,8 %
posl. deset let+17,4 %+38 %
počet fondů1922

Srovnejte si to s námi

Zdroj: Shutterstock

Chcete šikovně investovat? Najdeme pro vás optimální řešení.

I když inflace v České republice vyskočila nad 3 %, ve světě se prosazuje trend jejího poklesu směrem k nule. Ten potvrzují i naši centrální bankéři, kteří odhadují, že vzedmutí inflace v Česku je pouze dočasný fenomén a že postupě klesne ke 2 %. 

Podpora centrálních bank drží výnosy dluhopisů velice nízko a často pod nulou, a to navzdory obrovskému nárůstu dluhů jednotlivých vlád.

Také u nás jsou výnosy hluboko pod dlouhodobými průměry. To je vidět při porovnání inflace přesahující 3 % a výnosu pětiletého státního dluhopisu na úrovni 0,6 %. Výsledkem je aktuálně záporné reálné zhodnocení.

Extrémně nízké výnosy kvalitních dluhopisů ženou investory do většího rizika, a proto rostly vyšším tempem ceny rizikovějších dluhopisů. Stále to však nestačí na pokrytí březnových propadů, od počátku roku jsou rizikovější dluhopisy pořád o 3 % níže. Fondy kvalitních dluhopisů jsou letos 1 % nad nulou.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
červenec 2020+1,1 %
od začátku roku-3,3 %
poslední rok-1 %
poslední tři roky+0,9 %
posledních pět let+1 %
posl. deset let+27,8 %
počet fondů52

Smíšené fondy (dluhopisy, akcie, komodity) jsou mixem mnoha investičních strategií, často nečitelných a během investorova života se měnících. I přesto jsou v Česku z historických důvodů velmi oblíbené. Dokonce i přesto, že poplatky u nich bývají stejně vysoké jako u čistě akciových fondů, jejichž správci obchodují mnohem častěji než správci smíšených fondů.

Relativně nudnější měsíc na trzích, kdy rostla výrazně jen cena zlata, pomohl smíšeným fondům k 1% zhodnocení. Od počátku roku jsou však podobně jako akciové fondy pár procent v minusu.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

13. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

Policie obvinila mladého podnikatele z investičního podvodu za 1,5 miliardy korun. Měl přes čtyři tisíce klientů. Čemu byste se měli vyhnout, abyste příště nenaletěli vy?

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

5. 9. 2021 | Martin Mašát | 6 komentářů

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za srpen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

3. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

Nemovitostní fond Trigea koupil dva nákupní parky, konkrétně Retail Park Haná v Olomouci a Retail Park Ostrava. Své dosavadní portfolio Trigea rozšířila na pět nemovitostí.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.