Inflace se vrátila nad tři procenta. Jen dočasně, uklidňují analytici

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 7. 2020 | 3 komentáře
Inflace se vrátila nad tři procenta. Jen dočasně, uklidňují analytici

Ilustrační foto: Shutterstock

Inflace se v červnu vrátila zpět nad tříprocentní hranici, spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,3 %, o měsíc dříve to bylo o 2,9 %. Meziměsíčně ceny vzrostly v červnu proti květnu o 0,6 %. Nová data zveřejnil Český statistický úřad.

Hlavní vliv na zvýšení inflace v červnu měl růst cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák. Ceny tabákových výrobků vzrostly meziročně o 12,2 % (v květnu o 7,1 %), piva o 5,2 % (v květnu o 3,5 %) a vína o 5,4 % (v květnu pokles o 1,2 %).

„Pod vyšší ceny těchto položek se podepsalo zvýšení spotřebních daní, které se sice uskutečnilo již na začátku letošního roku, avšak do koncových cen alkoholu a tabáku se výraznější propsalo v květnu a nyní i v červnu,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Bez započtení alkoholických nápojů a tabáku by červnová meziroční inflace dělala 2,7 procenta, dodávají statistici. „Ve druhé polovině roku již inflační tlaky výrazně zeslábnou. Zafunguje i vysoký srovnávací základ z loňského roku, a tak se inflace už na podzim může velmi rychle vrátit pod úroveň 2,5 %,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

„I přes rychlejší růst cen v první polovině letošního roku nadále čekáme, že by inflace měla mírně v druhé polovině roku začít zpomalovat k 2,5 %. Za celý letošní rok však bude nakonec patrně mírně vyšší, než jsme očekávali, a velmi podobná úrovni z roku 2019, tj. kolem 2,8 %. Jak výrazně dopadne současná koronavirová krize na inflaci v následujících čtvrtletích je stále poměrně nejisté,“ dodává Jakub Seidler, ekonom ING Bank.

Potraviny v červnu zpomalily tempo meziročního cenového růstu. Například ceny masa byly vyšší o 8,8 % (v květnu o 10,8 %), uzenin o 11,6 % (v květnu o 13,6 %), nealkoholických nápojů o 0,5 % (v květnu o 3,5 %), ceny jogurtů přešly z růstu o 0,4 % v květnu v pokles o 5,4 % v červnu a ceny olejů a tuků prohloubily svůj pokles na 5,2 % (v květnu pokles o 1,1 %).

I tak stále platí, že potraviny jsou hlavním tahounem zvyšování cenové hladiny v letošním roce. Ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje v červnu meziročně vzrostly o 5,4 % a rostou tak o více jak dva procentní body než celková inflace.

V oddíle bydlení se zvýšily ceny nájemného z bytu o 3,1 %, vodného o 1,7 %, stočného o 1,5 %, elektřiny o 7,6 % a zemního plynu o 0,4 %. Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny v oddíle stravování a ubytování, kde vzrostly ceny stravovacích služeb o 5,5 %.

Na meziroční snižování celkové cenové hladiny naopak v červnu působily ceny v oddíle doprava (pokles o 2,6 %). Pohonné hmoty jsou stále výrazně levnější než před rokem, i když meziměsíčně již rostou. V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny telefonních a faxových služeb meziročně o 4 %.

Ceny zboží v červnu úhrnem vzrostly o 3,4 % a ceny služeb o 3,1 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červnu 3,1 %.

Inflace v Česku patří k nejvyšším v Evropské unii. Podle květnových dat Eurostatu rostly ceny nejvíce v Polsku (o 3,4 %), pak hned bylo Česko (3,1 %). Na Slovensku byly ceny v květnu vyšší o 2,1 %, v Německu o 0,5 %. Naopak pokles cen nastal ve 14 zemích EU, z toho nejvíce v Estonsku (o 1,8 %) a v Lucembursku (o 1,6 %). Průměr za celou EU v květnu dělal 05 %.


Čtěte také:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.