Podílové fondy vydělávají. Ve druhém čtvrtletí ale zpomalily

| rubrika: Aktuality | 9. 7. 2019 10:00 | 1 komentář

Druhé čtvrtletí letošního roku bylo pro českého fondového investora lehce úspěšné. V průměru vydělal 0,4 procenta. Rok 2019 je zatím pro investory úspěšný, když v prvním čtvrtletí byl průměrný výnos 5,32 procenta. Ukazuje to Index českého investora, který nově zveřejňuje web Investujeme.cz.

Index českého investora se snaží být Hypoindexem českého trhu na poli podílových fondů. Index, ve kterém je sledována výkonnost zhruba 750 fondů, byl vytvořen společností Swiss Life Select Česká republika ve spolupráci se společností Thomson Reuters. Index je vypočítáván od začátku roku 2018, kdy je jeho základní hodnota nastavena na 100.

Dluhopisová složka Indexu českého investora připsala během druhého čtvrtletí rovné jedno procento, akciová naopak ztratila -0,3 procenta.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

U akcií ale byly velké rozdíly třeba v regionech. Nejvíce se tak v druhém čtvrtletí dařilo fondům zaměřeným na evropské akciové tituly a na zlato, absolutně nejvíce pak za čtvrtletí připsal fond BlackRock Emerging Europe (11,48 %).

Tip: Šest let spala, teď cena zlata roste. Víme proč

Nejméně se podle Indexu českého investora během druhého čtvrtletí tohoto roku dařilo fondům zaměřeným na čínské akcie. Úplně největší ztrátu však zaznamenal akciový fond Schroder Global Energy (-14,16 %), zaměřený na sektor energetiky.

Od začátku roku vládnou akciové fondy zaměřené na technologie, prvenství drží fond Franklin Technology s 27 % ziskem. Nejméně se od začátku roku naopak daří fondům zaměřeným na alternativní způsoby investování, první místo v kategorii nejhorších pak zaujal fond Schroder Alternative Risk Premia (-10,68 %).

„V květnu, ve kterém jsme zaznamenali obrat v obchodních válkách mezi USA a Čínou o sto osmdesát stupňů, jsme byli mírně pesimističtí. Investoři už brali obchodní dohodu mezi velmocemi jako hotovou věc, události však nabraly jiný směr. V červnu však pomohlo setkání Federálního výboru pro otevřený trh, kde se američtí centrální bankéři rozhodli podpořit současnou situaci možným snižováním úrokových sazeb. Ve světle posledních událostí proto zůstáváme optimističtí a věříme, že se ještě letos mají čeští investoři na co těšit,“ říká Michael Holec, hlavní analytik poradenské společnosti Swiss Life Select.

Vývoj Indexu českého investora (CII750) od začátku indexu

Vývoj Indexu českého investora (CII750) od začátku indexu; Zdroj: CII750, Swiss Life Select a Thomson Reuters

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

investice, podílové fondy

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.