Fondy: ještě nejistější sezóna

Petr Fejtek | rubrika: Podílové fondy | 5. 3. 2007 | 5 komentářů
Fondy: ještě nejistější sezóna
Do zajištěných a peněžních fondů sice přišlo 660 miliónů korun, ale zároveň ostatním pustili jejich podílníci žilou 290 miliónů korun. Výsledné saldo tedy skončilo na pouhých 370 miliónech korun. A trendy zřejmě ještě zesílí: akciové trhy totiž naznačily silnější korekci, jejíž konec zatím nevidět. To je pro naše investory ta nejhorší varianta.

Ze všech fondů tak pro našince zbývají ty zajištěné a peněžního trhu. Peněžní trh začal opět uvítal dalších 150 miliónů korun, pěkně v týmu bankovní trojky. ISČS Sporoinvest (profil, názory) s přírůstkem přes 70 miliónů korun se tak (po ročním oddechu) opět blíží rekordním 46 miliardám. Půlčíci IKS Peněžní trh (profil, názory) a ČSOB Multi Cash (profil, názory) se postarali o druhou půli přílivu.

Dluhopisové fondy opustilo 80 miliónů a nemůžeme se příliš divit, když ročním výnosem nedosahují ani úrovně fondů peněžní trhu. Tentokrát se i smíšené fondy musely rozloučit se 40 milióny korun. A nebýt IKS Fénixe smíšeného (profil, názory), který zachraňoval 54 milióny, bylo by ještě hůř.
U dluhopisových fondů jsme si na to již zvykli, přesto v nich stále zůstává přes 40 miliard korun a dalších 140 miliard máme v penzijních fondech (které jsou prakticky plně dluhopisové).


Jen do zajištěných

Dluhopisy obecně jako konzervativní součást portfolia jsou navíc i v zajištěných fondech, protože v nich se – což si mnozí u nás stále neuvědomují – na podkladové aktivum "vsadí" jen jejich kumulovaný kuponový výnos.

Spanilou jízdu zakončil ČSOB Vodního bohatství 1, který ještě za poslední den dokázal spláchnout přes 130 miliónů korun. Za 15 dní dokázal zvládnout 880 miliónů korun, což je v průměru skoro 60 miliónů denně a nový rekord v historii zajištěných fondů.

Z továrny KBC-ČSOB ale hned vyjel nový model – zajištěný fond ČSOB Spektrum 1, jehož konstrukce nabízí další revoluční rozložení investice v rámci jednoho produktu. Jeho výnos se totiž odvíjí od vývoje tří podkladových aktiv v koši fondu – posílení středoevropských měn vůči euru, růstu cen komodit a růstu cen akcií společností ze zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína). Váhy jsou po jedné třetině, fond je samozřejmě korunový, tedy bez měnového rizika a splatnost 5 let a 7 měsíců.

Také ESPA-ČS startuje s novinkou, tentokrát u nás oblíbeného typu click: s pořadovým číslem 25 investory bude fond lákat zhodnocením až 8 % ročně. Výnos za každé z pěti ročních období se uzamkne a na konci pětiletého období trvání fondu se sečtou. Výnos bude záviset na vývoji kurzu akcií 25 velkých světových firem a pokud kurz některé z nich během následujících 12 měsíců klesne pod stanovenou bariéru, bude se 8% maximum zhodnocení vždy o 2 % snižovat. V případě poklesu čtyř a více z akcií nebude za daný rok žádné zhodnocení. Bariéra bude stanovena procentem ze závěrečných cen akcií ze dne 2. května 2007, nejvýše však může být na úrovni 69 %.

Pro úplnost ještě dodejme, že i Max 8 se přiblížil 100 miliónům, nový a starý ESPA-ČS uvítaly 35 a Pioneer-zajištěný (profil, názory) 25 miliónů korun.


Dělbuch nebo výbuch?

Předvedly akciové trhy jen petardu, anebo to byl první ze série výbuchů? Situace – byť jen vzdáleně – připomíná děsivou událost v Novákách. V muničáku se zkrátka nedoporučuje pořádat ohňostroj.

Akciové trhy by měly být odolnější, měly by být i otrlejší. Ale jsou naopak zřejmě čím dál citlivější na každou prskavku. Navíc je dominový efekt jejich oblíbenou kratochvílí. Možná to ještě není "ta pravá" korekce, možná se jen medvěd protáhl po zimním spánku.

Tentokrát se rozbuškou ukázala burza v Šanghaji, která za poslední rok vylétla o 130 %, takže propad o 9 % byl vlastně zanedbatelný. Přesto vlna korekce obletěla svět: "Aby Čína vedla Spojené státy, to je neuvěřitelné. To jsem ještě neviděl, nikdy," poznamenal analytik banky Baring Asset Management. Index Dow Jones zažil největší pokles od 11. září 2001! Nu a u nás jsme 4% pokles viděli naposled v loňském květnu.

Vše důležité o podílových fondech...
...najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz! Naleznete v ní kompletní přehled více než 1 800 podílových fondů čekých a zahraničních společností nabízených na našem trhu. Nabízíme aktuální kurzy, profily, žebříčky, poradenství s výběrem fondu. Jen si vybrat! Například pomocí našeho unikátního porovnávače korunových fondů.


Kudy dál

Středa už vypadala na uklidnění, ale odpolední čtvrtek vrátil do hry nejistotu: výprodeje dalšího globálního propadu na světových trzích odstartoval ještě horší strašák – stále ještě nezažehnaná deprese, když i Alan Greenspan zapochyboval o konci roku.Světové trhy zkrátka dostaly záminku k vybírání zisků po více než půlročním růstu.

Ani pátek nepřinesl uklidnění: evropské trhy završily svůj nejhorší týden od začátku býčího trendu počátkem roku 2003. Příliš nenapověděl ani pátek, kdy Evropa stále padala ani večerní Amerika neukázala jiný směr. Jen u nás se zazelenalo a propad se snížil na necelou stovku bodů a 5,4 %. Proti poklesu loni v květnu a červnu je jen čtvrtinový. Zatím jsme se vrátili jen k Mikuláši, i když roční výkon již klesl na 4,6 %.

Kdybych to byl býval věděl, tak bych tam nechodil, řeklo si zřejmě mnoho podílníků ISČS Sporotrend (profil, názory), kteří vzali nohy na ramena i se svými 180 milióny. Proti nim bylo bezmocných jak 55 miliónů ČSOB Realitního mixu (profil, názory), tak hrdinných 14 miliónů Pioneer akciového (profil, názory, koupit). I tyto fondy však silně tratily (5,2 a 3,7 %), takže lze očekávat další masový úprk.

Nervozita je globálně silná, u nás bude asi ještě silnější. Nikdo nepotvrdí, že ceny jsou již dostatečně nízko a nikomu se tak nechce vstupovat do nových pozic.


Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Fondy: vodní bohatství nade vše

26. 2. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: vodní bohatství nade vše

Kdo jen maličko sleduje trh, jistě ví, jaký vodní příval že to spláchl veškerou konkurenci. Rozlil se z břehů ovšem tak, že právě proto musel po třech týdnech skončit. Ani ostatní zajištěné... celý článek

Fondy: zajištěné už i na vodu

12. 2. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: zajištěné už i na vodu

Další týden v zajetých kolejích, kdy investice plynuly prakticky jen na peněžní trh a do zajištěných fondů. Leč dohromady přišlo 620 miliónů korun, a to ještě předtím musely nahradit... celý článek

Fondy: speciál trumfl všechny

5. 2. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: speciál trumfl všechny

Týden téměř bez překvapení – vše proudí na peněžní trh a do zajištěných. Ono "téměř" tkví v celkové sumě 1,34 miliardy korun. To je překvapivé až šokující, ovšem jen do té chvíle, než... celý článek

Fondy: ve starých kolejích

29. 1. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: ve starých kolejích

Burzovní indexy sice doma i ve světě dosáhly na svá maxima, našinec se ale drží za zajištěnými kamny. Z celkového přílivu 620 miliónů totiž právě do nich "přiložili" plných 360 miliónů.... celý článek

Partners Financial Services