Fondy: speciál trumfl všechny

| rubrika: Podílové fondy | 5. 2. 2007
Fondy: speciál trumfl všechny
Týden téměř bez překvapení – vše proudí na peněžní trh a do zajištěných. Ono "téměř" tkví v celkové sumě 1,34 miliardy korun. To je překvapivé až šokující, ovšem jen do té chvíle, než zjistíme, že rovných 700 miliónů putovalo do jediného speciálního fondu. Retail se stále drží víc než při zdi.

Fondy peněžního trhu mají další víc než třetinu miliardy korun na standardní výsledkové listině lídrů: IKS Peněžní trh (profil, názory) 140 miliónů, ISČS Sporoinvest (profil, názory) se 135 milióny a KBC Multi Cash ČSOB CZK (profil, názory) přikuluje zbylých 80 miliónů korun. ¨

Z hlediska fix income musí ovšem vyvážit další odliv z dluhopisových fondů, který tentokrát dosáhl ke 160 miliónům. Ztrácejí všechny alikvotně své velikosti, překvapivý je zde snad jen 42miliónový odliv z ČPI Korporátních dluhopisů (profil, názory, koupit), který jako jeden z mála na roce vydělává alespoň 2 %.

Už i výkonnostní lídr Conseq Invest dluhopisový (profil, názory, koupit) se musel sklonit na 2,27 %, takže čest zachraňuje mladší Conseq Dluhopisy Nové Evropy (profil, názory, koupit) s 3,31 %. Klobouk dolů, ale ta koruna zase posílí…

Zajištěný vláček

Nejkratší ČSOB Reverzního rozpětí 3 již končí upisování, takže si odnáší pomyslnou palmu vítězství se 177 milióny korun na závěr. Další peloton již bez překvapení: 88 miliónů další ČSOB Fixovaného růstu 3 (Fund Partners), 85 miliónů Max 8, 56 miliónů ESPA-ČS ZF 23, na Pioneer zajištěný zbylo 26 miliónů korun, na ING Continuous Click 11 miliónů. Příští týden dojde k přepřahání u ČSOB a uvidíme, jak jim "potáhne" nové trojspřeží. V součtu jsme zatím již na pěkné půlmiliardě korun, není to však zdaleka všechno…

Pro ty bohatší klienty totiž ČSOB privátní bankovnictví připravilo lahůdku, ale s minimální investicí půl miliónu korun. A pro zájemce špatná zpráva: již je upsáno. Tak ještě upozornění, že podobné produkty je na webu hledat ne jako zajištěné, ale strukturované fondy. Pětiletý Private banking World Jumper 1 je navázaný na koš 30 světových akcií se 100% zajištěním a výnos může být klientům za určených podmínek vyplacen již po dvou letech!
Hezká a lákavá konstrukce s malou šikovnou pákou ve středním pásmu, ale i s omezením výnosu "shora".

Akciím se daří, fondům nikoli

Smíšené fondy zůstávají na nule, z akciových odešlo dalších 85 miliónů korun. Bilanci nezachránilo ani příchozích 56 miliónů do ČSOB Realitního mixu (profil, názory), protože 88 miliónů naopak opustilo ISČS Sporotrend (profil, názory) a 50 miliónů ING Český akciový (profil, názory, koupit).

Týden akciových trhů připomínal skutečně klid před bouří. Čekalo se totiž na středeční rozhodnutí o amerických sazbách, a přestože jejich změnu nikdo neočekával (dobrý růst, jen mírné inflační tlaky i zpomalení růstu indexu nákladů za pracovní sílu), jistota je jistota…

Ale nebyli jsme v tom čekání sami. Celá Evropa se zazelenala jak zjara a evropské trhy opět zamířily k šestiletým maximům! I Praha si tak do 10 minut po otevření lízla rekordu, a odpoledne zdolala dokonce 1680 bodů. V pátek zaťukal PX na dveře 1700 bodů, ale pak se lekl amerických trhů, které se ne zcela se smířily s revidovanými údaji o počtu nových pracovních míst.
Loni jsme se také vezli na pěkné únorové vlně, že by repríza? Náš PX si za týden připsal 1,65 %, od začátku roku má již skoro 6,3 % a na roce se blíží 11 %. Kdypak asi přijde korekce?

Vše důležité o podílových fondech...
...najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz! Naleznete v ní kompletní přehled více než 1 800 podílových fondů čekých a zahraničních společností nabízených na našem trhu. Nabízíme aktuální kurzy, profily, žebříčky, poradenství s výběrem fondu. Jen si vybrat! Například pomocí našeho unikátního porovnávače korunových fondů.


Chytrý program investování

Jako další přichází na trh s novým "celoživotním" investičním programem PARTNER Invest investiční společnost ČP INVEST. Nabízí dnes již klasické schéma pravidelného investování + postupné realokace, které je jednoduché, pochopitelné a vhodné doslova pro celý investiční život retailového klienta. Ve standardní verzi obsahuje 5 životních fází, od nejrizikovější k nejméně rizikové, je však zároveň variabilní a klient si je může upravovat.

Doba trvání je od 1 roku do 40 let, investovat lze jednorázově na začátku (min. 3 000 Kč), mimořádnými platbami kdykoli nebo pravidelně menšími částkami (min. 500 Kč). Umožňuje jednorázový výběr, ale i možnost pravidelného vyplácení renty, součástí doprovodných služeb je rovněž zdarma Online přístup prostřednictvím internetu. Kromě vybraných obchodních míst České pojišťovny a klientských centrech e-banky jej lze sjednat i na obchodních místech RMS-Finance.


Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.