Zlatou medaili si sice opět odnesly fondy peněžního trhu, ale akciové fondy se umístily na pěkné stříbrné pozici.
Kde zůstali zajištěnci
Faktem ovšem zůstává poněkud nepřehled v zajištěných fondech – o Maxu 8 stále ještě nic nevíme. Také Česká spořitelny spustila místo dueta jen sólo ZF 23, nicméně tomu stačilo na stříbro v lize jen 26 miliónů. Vítěz ČSOB Reverzního rozpětí 3 získal přes 28 miliónů. Nu a s 20 milióny je bronzový Pioneer zajištěný (profil, názory), který by se měl jmenovat spíše "chráněný", ale zatím marketingově boduje a ani výkonnost 1,84 % za tři měsíce není špatná.
Ťafku bilanci zajišťáků ale způsobil zejména KBC CLICK ČSOB Světové akcie 5, jeden z průkopníků zajištěných fondů u nás, který proto již od léta 2002 pomalu dospěl do splatnosti. Za 4,5 roku vynesl 23,2 %, což dá 4,75 % p.a. Nu a těch 59 miliónů korun vyplacených podílníkům přece jen ubralo z týdenních statistik čistých prodejů. Kampak je asi investoři odnesli? Možná do peněženek, snad se právě část z nich rozhodla zkusit čistě akciové fondy.
Krátké peníze nevydělávají
Peněžáky si libují, alespoň některé, protože o 170 miliónů se postaraly ISČS Sporoinvest (profil, názory) více než 90 milióny a KBC Multi Cash ČSOB CZK (profil, názory) skoro 70 milióny korun.
Dluhopisové fondy si již navykly na osvědčenou "roli mrtvého brouka", ale řekněte sami: kdo by si tipnul, že na šesti měsících mají standardní fondy – ISČS Sporobond (profil, názory) či IKS Dluhopisový (profil, názory, koupit) – výnos přes 3 % a ty konvergenční kolem 6 % až 7,8 % v případě ČSOB dluhopisových příležitostí (profil, názory)? Takže opakuji: jde o nástroj klasické diverzifikace i na delší období než doporučené dva roky. Stojí za to občas i nahlédnout do historie: například ČSOB dluhopisový mix (OFOBIDM) vynesl za svou desetiletou historii průměrně 7,20 % p.a. A to tam přitom najdeme i roky s poklesem -24 % (1998) nebo -10 % (2001).
Smíšené se snaží
Mixy o přízeň investorů bojují na všech frontách, ale nějak se jim to nedaří – zejména, když pauzírovaly v KB oblíbení Fénixové. Nepříliš úspěšně by dopadly i tentokrát, nebýt nečekané pomocné ruky od ČPI. Z celkem 85 miliónů korun totiž právě ČPI smíšený (profil, názory) sám zvládl 40 miliónů a Nemovitostních akcií (profil, názory) spolu se Zlatým (profil, názory) dalších 25 miliónů korun. Ten posledně jmenovaný ovšem za týden ztratil 3,2 %. Vůbec komodity schytaly nějaké novoroční delirium.
Zato nemovitostní akcie v podání ČPI (profil, názory) za pouhé tři měsíce vynesly 6,65 % a takový ČSOB Realitní mix (profil, názory) vydělal dokonce 11,3 % a na půlroce úžasných 23,7 %.
Ale rok jsme probírali minule, tak teď 6 měsíců: mezi smíšenými najdeme JT Oportunity CZK (profil, názory) s 19,64 %, ČSOB Středoevropský (profil, názory) má 12,92 % a IKS Balancovaný (profil, názory, koupit) ukazuje 12,43 %.
Mnohé tak trumfují čistě akciové fondy, mezi nimiž (kromě již zmíněné realitní štiky od ČSOB) šokují svými 23,13 % Conseq akciový (profil, názory) a těsně za ním AKRO akciový fond nových ekonomik (profil, názory) 22,88 % – a pak že střední Evropa není zlatý důl!
Za nimi dlouho nic a pěkných 15,06 % zvládl ING Český akciový (profil, názory, koupit). Další místa už zbyla na půlroční výkony 12,05 % ČSOB Akciového mixu (profil, názory), na 11,03 % ISČS Sporotrendu (profil, názory), 9,51 % ČPI Globálních značek (profil, názory) a pak teprve Pioneer akciový (profil, názory, koupit) s 8,80 %.
Vše důležité o podílových fondech... |
...najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz! Naleznete v ní kompletní přehled více než 1 800 podílových fondů čekých a zahraničních společností nabízených na našem trhu. Nabízíme aktuální kurzy, profily, žebříčky, poradenství s výběrem fondu. Jen si vybrat! Například pomocí našeho unikátního porovnávače korunových fondů. |
Akcie zazvonily
Kdo ví, čím to bylo, snad přilákal ten krásný skoro 2% run hned 2. ledna, nicméně do akciových fondů přispěchalo 126 miliónů korun. Dva lídři trhu si rozdělili úrodu skoro bratrsky: ISČS Sporotrend (profil, názory) přivinul do svého portfolia 52 milióny korun, zatímco k Andělu do smíchovského ING Českého akciového (profil, názory, koupit) zamířilo 34 miliónů korun. A po skoro 10 miliónech zbylo i na Pioneer akciový (profil, názory, koupit), ČPI Ropného a energetického průmyslu (profil, názory) či na ČSOB Akciový mix (profil, názory) a eurový ING (L) Invest Word (profil, názory, koupit).
Druhá polovina týdne ovšem již na oslavy nabyla – červenalo se všude, nejen u nás. Akciím ČEZ tak nepomohlo ani doporučení "kupovat" od Merrill Lynch s cílovou cenou 1 200 Kč, zato ORCO hned poslechlo Wood & Co, které zvyšuje cílovou cenu na 125 eur (z 80 eur, tedy o víc než polovinu!), doporučení zůstává "koupit".
Zato Patrii/KBC se nezdá růst akcií Erste Bank o 5 % za dva dny a snižuje doporučení na "prodat" z "držet" s cílovou cenou pod 1 500 korun, i když se obchoduje za 1650 korun.
Uvidíme tedy, co přinese tento týden. Nejen naše, ale i evropské akcie se hned první obchodní den v roce 2007 totiž vyšplhaly na nejvyšší úroveň od prosince 2000 ve víře, že letošní rok bude příznivý již jako pátý v řadě. Až ve středu přišel úlek jakoby v předtuše, co provedou americké trhy večer (v úterý neobchodovaly). Prý investory znepokojilo především zveřejnění záznamu z prosincového zasedání FED, které vzbudilo obavy ze silnějšího oslabení americké ekonomiky provázené vyšší inflací. Padly také akcie ropných společností a zatřásly se komoditní trhy. Nejistý čtvrtek pak skončil rozkolísaným pátkem, kdy Amerika nakonec klesla. Náš PX tak po pěkném startu vydělal za týden jen 1,13 % a sklouzl zase těsně pod 1 600 bodů.
Řeč čísel
Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:
Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů
Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním
Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních
Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!
Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!