Česká Expobank je na prodej, potvrdil majitel

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 21. 10. 2021 | 3 komentáře
Česká Expobank je na prodej, potvrdil majitel

Zdroj: Expobank CZ

Ruská Expobank jedná o prodeji svých poboček v Česku, Srbsku a Lotyšsku. Novinářům to řekl Igor Kim, její hlavní akcionář a předseda představenstva.

Jednání probíhají s blíže neupřesněným zájemcem, vyplývá z jeho odpovědi. „Až se objeví správný kupec s reputací, jasnou strategií a dobrou cenou, pak na to budeme určitě připraveni,“ citovala Kima agentura TASS. Expobank má naopak zájem o vstup do Uzbekistánu formou privatizace tamní banky Poytaxt.

Z vedení české Expobank, v níž má podle webu RBC podíl 61,3 %, se Kim před dvěma lety stáhl. Od roku 2020 ji vede Lubomír Lízal, bývalý člen bankovní rady České národní banky. Tuzemská Expobank informace o svém možném prodeji nekomentuje. Na trhu se o něm neoficiálně mluví už delší dobu. Deník E15 loni v únoru s odkazem na tři na sobě nezávislé zdroje z řad špičkových bankéřů a poradců napsal, že Expobank shání kupce, cena se tehdy odhadovala na nižší jednotky miliard korun.

Expobank CZ loni dostala od České národní banky pokutu 20 milionů korun – jednu z nejvyšších na tuzemském finančním trhu. Hrozila jí i ztráta licence. ČNB při kontrole zjistila, že Expobank k 14. prosinci 2018 „nedisponovala řídicím a kontrolním systémem, který by byl účinný, ucelený a přiměřený charakteru, rozsahu a složitosti rizik spojených s modelem podnikání a činností společnosti“. Podrobně jsme o výsledku kontroly psali v samostatné zprávě.

Expobank poté zdůraznila, že kontrola se týkala se let 2017 a 2018. Zjištěné nedostatky podle ní neměly negativní dopad na klienty či protistrany. „Během dohlídky jsme poskytovali ČNB plnou součinnost, její nálezy jsme přijali s plným respektem a ve vlastní režii již provedli řadu změn, přičemž úspěšné dokončení plánovaných změn bylo od počátku naší naprostou prioritou,“ napsala na svém webu.

Expobank patří k nejmenším tuzemským bankám. Zaměřuje se hlavně na klienty z řad firem, rozvíjí i nabídku pro retail. Má jedinou pobočku v Praze, druhou – v Karlových Varech – zavřela v květnu 2019. Pod tímto názvem působí od roku 2014, kdy ji ovládl Igor Kim. Banka tehdy převzala tuzemskou síť LBBW, ještě předtím působila pod názvem Bawag (její součástí se stala i česká síť Dresdner Bank). Původně vznikla na začátku 90. let jako společný švýcarsko-maďarský podnik InterBank, později fungovala jako Interbanka.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Oblíbená témata

banka, Expobank

A tohle už jste četli?

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 7 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.