Česká Expobank je na prodej, potvrdil majitel

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 21. 10. 2021 05:00 | 2 komentáře
Česká Expobank je na prodej, potvrdil majitel

Zdroj: Shutterstock

Ruská Expobank jedná o prodeji svých poboček v Česku, Srbsku a Lotyšsku. Novinářům to řekl Igor Kim, její hlavní akcionář a předseda představenstva.

Jednání probíhají s blíže neupřesněným zájemcem, vyplývá z jeho odpovědi. „Až se objeví správný kupec s reputací, jasnou strategií a dobrou cenou, pak na to budeme určitě připraveni,“ citovala Kima agentura TASS. Expobank má naopak zájem o vstup do Uzbekistánu formou privatizace tamní banky Poytaxt.

Z vedení české Expobank, v níž má podle webu RBC podíl 61,3 %, se Kim před dvěma lety stáhl. Od roku 2020 ji vede Lubomír Lízal, bývalý člen bankovní rady České národní banky. Tuzemská Expobank informace o svém možném prodeji nekomentuje. Na trhu se o něm neoficiálně mluví už delší dobu. Deník E15 loni v únoru s odkazem na tři na sobě nezávislé zdroje z řad špičkových bankéřů a poradců napsal, že Expobank shání kupce, cena se tehdy odhadovala na nižší jednotky miliard korun.

Expobank CZ loni dostala od České národní banky pokutu 20 milionů korun – jednu z nejvyšších na tuzemském finančním trhu. Hrozila jí i ztráta licence. ČNB při kontrole zjistila, že Expobank k 14. prosinci 2018 „nedisponovala řídicím a kontrolním systémem, který by byl účinný, ucelený a přiměřený charakteru, rozsahu a složitosti rizik spojených s modelem podnikání a činností společnosti“. Podrobně jsme o výsledku kontroly psali v samostatné zprávě.

Expobank poté zdůraznila, že kontrola se týkala se let 2017 a 2018. Zjištěné nedostatky podle ní neměly negativní dopad na klienty či protistrany. „Během dohlídky jsme poskytovali ČNB plnou součinnost, její nálezy jsme přijali s plným respektem a ve vlastní režii již provedli řadu změn, přičemž úspěšné dokončení plánovaných změn bylo od počátku naší naprostou prioritou,“ napsala na svém webu.

Expobank patří k nejmenším tuzemským bankám. Zaměřuje se hlavně na klienty z řad firem, rozvíjí i nabídku pro retail. Má jedinou pobočku v Praze, druhou – v Karlových Varech – zavřela v květnu 2019. Pod tímto názvem působí od roku 2014, kdy ji ovládl Igor Kim. Banka tehdy převzala tuzemskou síť LBBW, ještě předtím působila pod názvem Bawag (její součástí se stala i česká síť Dresdner Bank). Původně vznikla na začátku 90. let jako společný švýcarsko-maďarský podnik InterBank, později fungovala jako Interbanka.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

banka, Expobank

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Největší absurdity v bankách. Klienti řekli, co jim vadí

1. 12. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Největší absurdity v bankách. Klienti řekli, co jim vadí

Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021 je za výběr z bankomatu vlastní banky. Rozhodla o tom anketa webu BankovniPoplatky.com. Letos poprvé hledala také nejabsurdnější bankovní... celý článek

Úrok na spoření zvedá další banka. Vylepší i běžný účet

30. 11. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Úrok na spoření zvedá další banka. Vylepší i běžný účet

Hello bank od 1. prosince zvyšuje úročení vkladů. Sazba spořicího účtu stoupne na 1,8 % ročně (dosud 1 %) pro vklady do 200 tisíc korun, částky nad tento limit se neúročí. Vrací se... celý článek

O platby na číslo mobilu je zájem, odstartují ale později

29. 11. 2021 | Olga Skalková | 3 komentáře

O platby na číslo mobilu je zájem, odstartují ale později

Velkou novinkou příštího roku mají být platby na číslo mobilního telefonu příjemce. Start nové služby však nebude tak rychlý, jak banky původně doufaly.

Equa a Raiffeisenbank už mají časový plán sloučení

29. 11. 2021 | Petr Kučera | 19 komentářů

Equa a Raiffeisenbank už mají časový plán sloučení

Od 1. ledna skončí Equa bank jako samostatná společnost. Limit pro pojištění vkladů se začne počítat společně.

Proč byl u Schillerové Finfo? Ukažte své znalosti

28. 11. 2021 | Petr Kučera

Proč byl u Schillerové Finfo? Ukažte své znalosti

Ministři se mění, ale ty nejdůležitější postavy zůstávají. Nemaskujte vědomosti a vyzkoušejte si kvíz!

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.