Nové zbraně proti energetickým šmejdům podpořila vláda

| rubrika: Aktuality | 17. 3. 2020 13:47 | 1 komentář

Vláda schválila nová pravidla pro prodejce energií. Novela energetického zákona by měla více chránit spotřebitele, nyní míří k projednání do Poslanecké sněmovny.

Přísnější pravidla míří na prodejce energií v terénu nebo přes telefon. Kdo takto uzavře smlouvu, má nově dostat možnost ji bez postihu vypovědět do patnáctého dne po zahájení dodávek elektřiny nebo plynu.

Smlouva o dodávce elektřiny nebo plynu na dobu určitou s dobou dodávky přesahující 36 měsíců se po uplynutí této doby bude nově považovat za smlouvu na dobu neurčitou.

Řežeme náklady!

Neplatíte za energie zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Novela také omezuje platnost plných mocí, kterými mohou spotřebitelé zmocnit obchodníka nebo zprostředkovatele jednat v jejich zastoupení. Nově mají být plné moci limitovány maximálně na šest měsíců od jejich udělení.

„Zákon tak reaguje na nekalé praktiky, kdy zmocněné osoby udělené zmocnění například používají vícekrát bez vědomí zákazníka, nebo i po několika letech, kdy zákazník již s využitím jím vydaného zmocnění nepočítá,“ říká René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku.

Novela také zavádí nový druh podnikání – zprostředkovatelskou činnost v energetice na základě oprávnění udělovaného Energetickým regulačním úřadem.

„Každý zprostředkovatel bude veden v registru, který ERÚ zveřejní na svém webu. Novela nově upravuje také přestupky včetně příslušných sankcí, kterých se dopustí fyzická nebo právnická osoba v případě poskytování zprostředkovatelské činnosti v energetice bez platného oprávnění,“ říká Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu.


Čtěte víc:

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.