Volání a data v Česku zůstávají mezi nejdražšími v Evropě

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 12. 12. 2022
Volání a data v Česku zůstávají mezi nejdražšími v Evropě

Zdroj: Shutterstock

Češi dál platí za volání a data jedny z nejvyšších cen v Evropě. Upozornil na to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který se zaměřil na činnost Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

„Aukce kmitočtů rádiového spektra, kterou ČTÚ uspořádal v roce 2020, nenaplnila očekávání. Měla mj. vést ke snížení ceny mobilních dat a ke zvýšení konkurence na trhu. Ceny volání a mobilních dat v ČR byly i v roce 2021 jedny z nejvyšších v Evropě a o kmitočty se bez výrazného soutěžení rozdělili tři stávající velcí operátoři,“ shrnuje mluvčí NKÚ Hana Kadečková.

Ze srovnání cen, které NKÚ vypracoval, například vyplývá, že zatímco v Polsku, Německu a Rakousku cena balíčku obsahujícího 100 volání (188 minut) a 2 GB dat činila v roce 2021 v průměru 338 korun měsíčně, zákazníky v ČR stál stejný balíček 1151 Kč. Vyšší cena (o 17 Kč) byla už jen v Maďarsku.

Úřad ceny přepočítal na paritu kupní síly a na koruny. To znamená, že se nerovnají nominálním cenám, které si operátoři v jednotlivých zemích účtují, ale jsou přepočítány s ohledem na úroveň mezd v jednotlivých zemích.

Zdroj: NKÚ

Cenová hladina mobilních dat a volání v EU v roce 2021. Průměrné ceny balíčků mobilních operátorů ve vybraných státech v roce 2021 (v Kč na paritu kupní síly za měsíc).

Například balíček neomezeného volání a 5 GB dat stál podle tohoto srovnání v roce 2021 v Česku průměrných 1255 korun. Na Slovensku to bylo 1010 korun a třeba v Německu 527 korun. Dražší než v Česku byl balíček ze zkoumaných zemí jen v Norsku (1617 korun), Švýcarsku (1662 korun), Lucembursku (1087 korun), Maďarsku (1931 korun) a v Řecku (2289 korun).

Ceny pro různé balíčky v jednotlivých zemích si můžete porovnat v interaktivní mapě na webu NKÚ.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.