dTest radí: Jak ušetřit na pravidelných výdajích hned teď

| rubrika: Jak na to | 26. 1. 2016 | 3 komentáře
Možná také občas přemýšlíte nad tím, kde byste mohli ušetřit nějakou tu korunu. Můžete si říct, že tenhle měsíc ušetříte o měsíc víc, že nebudete tolik chodit po kávičkách, že si tu nekoupíte tamto, tu ono. Když se podaří, gratulujeme. Lepší než ušetřit jednou deset tisíc je ušetřit pár stovek – ale každý měsíc na pravidelných platbách.

To rčení, že halíře dělají talíře, je otřepané a protivné. Jenže nic naplat – je to pravda. Ušetřete hloupou stovku měsíčně, ani si toho nevšimnete. Ukládejte si ji stranou a podívejte se za pár let… A nejspíš už dávno víte, kde by se ta stokoruna dala vzít. Jen pořád odkládáte ten okamžik, kdy pro ni sáhnete. Ano, příští měsíc tam bude zase. Tak se rozhoupejte.

Změňte dodavatele elektřiny a plynu

Náklady na energie tvoří podstatnou část rodinného rozpočtu. Jestli jste o tom ještě nepřemýšleli, zkuste prozkoumat, jestli úspora není ve změně dodavatele. Pokud porovnáme třeba rok 2016 s předchozím, některé nabídky zlevnily o stovky až tisíce korun. Srovnání dTestu ukazuje, že nejlepší a nejhorší nabídky dodavatelů se u domácnosti s relativně malou spotřebou 2,5 MWh ročně v posledních měsících lišily až o 1300 korun. V případě vyšších tarifů, respektive spotřeby, jsou úspory násobné.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Pokud se skutečně rozhodnete dodavatele elektřiny nebo dodavatele plynu změnit, dejte si pozor na to, abyste se společnosti smluvně nezavazovali na delší dobu. Vzhledem k tomu, že ceny můžou dál klesat, nedoporučujeme uzavírat smlouvu na dobu určitou delší než jeden rok. Aktuálně můžete dodavatele elektřiny a plynu změnit i hromadně. Ve čtvrtek 11. února pořádá dTest aukci dodavatelů energií. Hromadná změna dodavatele je založená na jednoduchém principu: čím více lidí se zapojí, tím silnější vyjednávací pozici mají a tím lepší podmínky dodávek elektřiny a plynu mohou získat. Nezávaznou přihlášku můžete podávat do 10. února 2016, zatím je zaregistrováno přes 41 000 zájemců.

Existují i bankovní účty bez poplatků

Ušetřit můžete také tím, že přejdete k bance, která za vedení účtu neúčtuje zbytečné poplatky. Bezplatný účet má v nabídce několik bank. Často ale musíte splnit nějakou podmínku, aby byl účet opravdu zadarmo. Takovou podmínkou může například být minimální příjem nebo aktivita na účtu či na kartě. Existují ale i bezplatné běžné účty zcela bez podmínek. „Podle studie společnosti Scott & Rose činily průměrné roční náklady spojené s vedením bankovního účtu ke konci 3. čtvrtletí minulého roku 967 korun. Pokud takovouto částku platíte několik let, dostanete se na tisíce korun. Klientovi se určitě vyplatí investovat pár minut svého času, aby si našel banku, která poskytuje neomezený běžný účet zdarma zcela bez podmínek," uvádí Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Lukáš Zelený

Autor je vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

Přejděte na neomezený mobilní tarif

Dalším způsobem, jak snížit výdaje, je změna telefonního tarifu. Doby, kdy byl tarif s neomezeným voláním pouze výsadou podnikatelů, jsou dávno pryč. Neomezený tarif s voláním a neomezeným počtem SMS a 1,5 GB dat u operátorů získáte zhruba za 750 korun. Existuje ale způsob, jak ty samé služby získat až o 300 korun levněji. Mobilní operátoři ve snaze získat co nejvíce zákazníků oslovují velké firmy a nabízejí jejich zaměstnancům tarify za znatelně nižší ceny. Takových nabídek v poslední době začali využívat i lidé, kteří s danými firmami nemají nic společného. Aktuálním trendem v debatách o tarifech je proto otázka: „Za kolik a přes jakou firmu?“. Za zmínku stojí i to, že výhodné tarify nabízejí jako benefit svým zákazníkům i některé banky.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.