Když vám přestanou služby mobilního operátora vyhovovat, můžete se sebrat a odejít ke konkurenci. Ne vždycky to ale jde hned a ne vždy je to zadarmo. Poradíme, jak na to.
1. Smlouva na dobu neurčitou: Počítejte s výpovědní lhůtou
Jestli máte s operátorem uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, můžete ji vypovědět kdykoli. Počítejte ovšem s výpovědní lhůtou – obvykle trvá zhruba měsíc, měsíc a půl.
- U O₂ lze smlouvu vypovědět telefonicky, případně můžete výpověď podat na kterékoli prodejně.
- U T-Mobilu se výpověď podává v prodejně nebo zasílá na adresu sídla společnosti.
- U Vodafonu se vypovídá smlouva telefonicky nebo písemně na adrese sídla firmy.
2. Smlouva na dobu určitou: Pozor na automatické prodloužení
Jestli máte smlouvu na dobu určitou a blíží se termín, kdy vyprší, je nejšikovnější vypovědět ji k tomuto datu. Pak to půjde bezplatně. Funguje tu stejný postup, jako jsme nastínili výš. Výpověď však musíte stihnout podat dřív, než vám operátor smlouvu automaticky prodlouží. A pozor, někdy to udělá třeba s dvouměsíčním předstihem oproti původnímu termínu. Každopádně, o tom, že se blíží datum, kdy bude smlouvu prodlužovat, vás musí informovat ve vyúčtování. Stejně jako o tom, do kdy se můžete proti prodloužení ohradit – ale buďte pozorní, někdy jde jen o velmi nenápadnou informaci na druhé straně vyúčtování. Někteří operátoři rozesílají navíc informativní esemesky – není to ale jejich povinnost.
Je tu ještě jedna preventivní možnost: s automatickým prodloužením závazku můžete kdykoli vyslovit nesouhlas. Později nemusíte mít strach, že něco prošvihnete. Vyúčtování byste si přesto měli pohlídat, abyste se o konci smlouvy dozvěděli. Bude to znamenat podražení – smlouva se totiž v okamžiku vypršení převede na dražší paušál bez závazku. Ten se dá vypovědět běžným způsobem, jak jsme popsali výš u smluv na dobu neurčitou.
3. Předčasná výpověď smlouvy: Zaplatíte za to
Smlouvu se závazkem (neboli smlouvu na dobu určitou) můžete vypovědět i předčasně, ještě před expirací. Bude to ale něco stát a levné volání s jiným operátorem se vám může prodražit. Původní operátor může žádat až pětinu zbývajícího paušálu či minimálního měsíčního plnění – za dobu, která zbývá do konce platnosti smlouvy. Jestli jste navíc k paušálu dostali telefon za zvýhodněnou/dotovanou cenu, operátor může chtít doplatek do plné ceny, kterou mělo zařízení v době pořízení.
4. Číslo můžete vzít s sebou
Když opouštíte mobilního operátora, můžete si na cestu ke konkurenci přibalit i telefonní číslo. Když operátorovi vypovíte smlouvu (a jinou u něj neuzavřete), vystaví vám doklad s údajem známým pod zkratkou ČVOP (číslo výpovědi opouštěného poskytovatele). Když tento údaj předáte novému operátorovi, o přestup telefonního čísla do své stáje už se sám postará. Převod čísla by měl podle zákona trvat nanejvýš čtyři dny. V praxi ale bývá proces delší – nejprve musí doběhnout výpovědní lhůta a musíte vyrovnat závazky u původního operátora.
5. Když změní podmínky, můžete odejít bez sankce
Pokud operátor změní podmínky vaší smlouvy – ano, v praxi se to stává docela běžně – měl by vás o tom s předstihem vyrozumět. Pokud tedy jde o novinku, kterou operátor vyhodnotí jako podstatnou změnu, která vede ke zhoršení postavení zákazníka. Dřív bývala pravidla tvrdší, o změnách musel dát vědět vždycky:
O podstatných změnách vás musí operátor informovat alespoň měsíc předem, na odstoupení (bez sankcí) máte čas, než nabydou nová pravidla účinnosti. Chce to ale opravdu důkladně studovat každé vyúčtování, jinak vám změny snadno proklouznou mezi prsty:
Stává se také, že operátor napíše pouze, že došlo ke změnám. V čem přesně spočívají, už si musíte v nových obchodních podmínkách zjišťovat sami.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
8. 9. 2015 18:17, Ficus
Nejhorší z těchto špatných je klasicky O2. Až jsem v únoru nesouhlasil s prolongací, stejnak teď v srpnu chtěli po prodloužení odstupný a nejdřív vyhrožovali, že to ani nepůjde zrušit, když bje to na IČO... Zřejmě je podnikající osoba uplnej otrok těhle novodobých vyděračů. Služby s kvalitou a rychlostí absolutně propadly, avšak cenovka šla nahoru. Jsem rád, že jsem dal těmhle zmetkům papá, a už nikdy O2.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
8. 9. 2015 5:05, Tarzan
Telefon nepotřebuju,mám ho jen kvůli notifikacím z banky.
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.