dTest radí: Jak se chránit proti podvodu při placení na internetu

| rubrika: Jak na to | 1. 12. 2015 | 4 komentáře
Hodně lidí má za to, že nejbezpečnější platba za nákup na webu je dobírka nebo platba při vyzvednutí zboží v provozovně. Divili byste se, ale on-line platby kartou mají výhody, které jiným způsobům úhrady chybí.

Poslední týdny před Vánoci vrcholí nákupní horečka. Lidé v zimním oblečení se potí v přetopených obchodech, prodírají se davem, trpělivě postávají ve frontě. Anebo si to všechno odpustí a pokusí se nadílku pořídit přes internet. Zejména pro ty, kteří na webu nenakupujou až tak často nebo se vyhýbají placení kartou, jsme v dTestu připravili soubor základních pravidel pro on-line nákupy. Jejich dodržování snižuje riziko, že člověka podvedou a připraví o peníze.

Obecně můžeme říct, že platby kartou na internetu jsou bezpečné. Pokud ovšem dodržujeme základní pravidla. Jako například: Když obchodníkovi nevěříte dost na to, abyste mu poskytli údaje ze své karty, nakupte raději jinde. Rozumně ve své bance nastavte maximální limity pro on-line platby nebo si rovnou pro takové nákupy pořiďte další platební kartu… A tak dále, pojďme se na to podívat podrobněji:

Anketa

Už jste někdy přišli o kartu?

1. Nastavte si limity

Pokud se bojíte, že o kartu přijdete a nechcete s ní zároveň přijít i o své peníze, nastavte si limit, který při placení kartou nesmí být překročen. Je to jednoduchá operace v internetovém bankovnictví, ale samozřejmě vám s tím může pomoct i zaměstnanec banky. Limity bývají denní a týdenní nebo měsíční. Nejdůležitější je ten první, na ztrátu karty se většinou přijde ještě týž den, kdy k ní dojde. Zablokování karty je pak otázka minut. Jde tedy o to, aby se v čase mezi ztrátou nebo krádeží a blokací dalo z karty vytáhnout relativně nemnoho peněz. Případné přenastavení limitů, když budete potřebovat zaplatit víc, je zase až banálně snadné.

Druhá možnost je prostě u karty placení na internetu zakázat (nebo nepovolovat), povolit ho vždycky těsně před nákupem, a po nákupu zase vypnout. Dejte ale pozor na to, jestli si u vašeho účtu banka nenapsala do obchodních podmínek za zapínání a vypínání této možnosti poplatek.

2. 3D-Secure a přítel na telefonu

Většina internetových obchodů, aspoň těch větších, nabízí možnost bezpečnějšího placení pod názvem 3D-Secure. Tento bezpečnostní standard především nepustí obchodníka k vašim datům – z jeho obchodu budete přesměrování na stránku zprostředkující banky, která pak obchodníkovi pouze sdělí, že zboží bylo zaplaceno.

A pak je tu ještě ochrana, kterou si může zvolit zákazník. Pokud jeho banka službu nabízí, může u své karty aktivovat ochranu 3D Secure. K placení pak nebude stačit opsat údaje z karty, ale bude potřeba ještě doplnit autorizační esemesku, která přijde na předem domluvené telefonní číslo. Kontrolní SMS ovšem nabízejí i banky, které jinak systém 3D Secure nenabízejí.

3. Nebojte se elektronických peněženek

Při on-line platbách kartami jsou nepopiratelně užitečné i některé elektronické (virtuální peněženky). Slouží jako prostředníci mezi vaším bankovním účtem a účtem prodejce. Značnou výhodou může být, pokud systém umožňuje dát do jedné virtuální peněženky víc karet – s jednou máte třeba slevu v parfumerii, s jinou v obchodě se sportovním zbožím: moci je spravovat z jednoho místa může být pohodlné.

Světově nejoblíbenější virtuální peněženka je PayPal. Pro podrobnější návod, jak ji používat, odkazujeme na Peníze.cz:

Lukáš Zelený

Autor je vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

4. Peníze zpět. Bez jednání s obchodníkem

Jeden z prvků ochrany kupujícího, který u jiných způsobů plateb nenajdete, je zpětná platba nebili chargeback. Když objednané a zaplacené zboží nedorazí, nebo třeba i dorazí, ale nebude si vůbec podobné (bude hrubě neodpovídat popisu), můžete požádat svou banku, aby vám peníze z platby vrátila. Vaše banka pak požádá banku obchodníka o navrácení zaplacené částky. České banky tuto operaci poměrně vstřícně provádějí, ačkoliv k tomu nejsou povinny zákonem. Uvedený postup se dá použít i v případě potíží při nákupu u obchodníků z jiných zemí Evropské unie.

A navíc...

Pár rad z Evropského spotřebitelského centra

Jak se vyhnout podvodnému e-shopu

  • Zadejte údaje o společnosti (např. název společnosti, adresu webu, e-mail) do internetového vyhledávače a vyhledejte si dostupné reference.
  • Zamyslete se nad tím, jak se obchodník prezentuje. Je vzhled webu, na kterém se chystáte nakoupit, profesionální?
  • Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka.
  • U bankovních převodů nikdy nezasílejte peníze na účty soukromých osob, pokud se nejedná o účet prodávající firmy/společnosti.
  • Pokud se nabídka zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, tak nejspíš skutečná není.
  • Nahlédněte do obchodního rejstříku dané země, zda je v něm společnost registrována.
  • Zkontrolujte doménu webové stránky. Podvodné stránky bývají většinou relativně nové.
  • Nesdělujte informace o sobě na nedůvěryhodných či Vám dosud neznámých stránkách. Uvádějte jen takové údaje, které jsou skutečně nezbytné.

Víc na webu Evropský spotřebitel

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+15
Ano
Ne

Diskuze

2. 12. 2015 | 11:12 | strejda google

http://www.mbank.cz/forum/thread,94125,co-to-je-quotplatby-na-dalku-moto-quot,1.html více

2. 12. 2015 | 8:33

A prosím co je to MO/TO více

1. 12. 2015 | 11:40 | jezevec

kdysi dávno nabízela jedna banka zamykání karty SMS-kou na počkání. kupodivu se tento uživatelsky velmi příjemný a bezpečnostně naprosto neprůstřelný způsob ochrany MOTO/CNP (ale v podstatě ochrany všech druhů podvodných...více

1. 12. 2015 | 7:57 | Kverulant

3D secure je v nekterych pripadech zcela k nicemu. Namatkou nektere bezvyznamne obchody jako napr. Apple, Twinings nebo treba LogMeIn na internetovou platbu zvysoka kaslou a vse poslou bez vahani jako MO/TO, takze suma sumarum...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.