Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Za kolik svítí u sousedů? Elektřina v Evropě zdražovala, v Česku naopak

Na dovolené asi za elektřinu zvlášť platit nebudete, ale třeba byste uvažovali o koupi nemovitosti u moře. Nebo se prostě chystáte emigrovat – ostatní o tom řeční, vás to táhne do světa. Anebo vás to prostě zajímá: kolik se za elektřinu platí v Evropě. Kde je levně, kde draho. A jak to v příštích letech asi bude u nás.

Ceny elektřiny v evropských státech od roku 2008 v průměru narostly o třicet procent. Podle Evropského statistického úřadu (Eurostat) jen mezi druhou polovinu roku 2013 a druhou polovinou roku 2014 elektřina zdražila v průměru o 2,9 procenta. A to i přesto, že se elektřina obchodovaná na energetických burzách drží na několikaletém minimu. Možná trochu překvapivá jsou tato čísla pro odběratele v České republice, protože v tuzemsku cena elektřiny v posledních letech klesala.

Víc než osm korun za kWh

Pojďme už ale nahlédnout do domácností za hranicemi České republiky. Koncem roku 2014 za kilowatthodinu elektřiny platily nejvíce domácnosti v Dánsku, a to v přepočtu 8,27 české koruny. Jen pro srovnání, v tuzemsku se průměrná cena elektřiny pohybuje mezi 3,5 až 4 korunami za kilowatthodinu. Drahá elektřina proudila také do zásuvek v Německu (8,07 koruny za kilowatthodinu) nebo v Irsku (6,90 koruny za kilowatthodinu).

Na druhém konci pomyslného spektra stojí Bulharsko. Domácnosti zde zaplatí za kilowatthodinu přibližně třikrát méně než v Dánsku – v průměru asi 2,55 koruny. Levnou elektřinu odebírají i domácnosti v Maďarsku (3,12 koruny za kilowatthodinu) a na Maltě (3,40 koruny za kilowatthodinu).

Průměrná cena elektřiny v Evropě

Stát

Cena kWh (rok 2014)

Belgie

5,55 Kč

Bulharsko

2,55 Kč

Česká republika

3,50 Kč

Dánsko

8,27 Kč

Německo

8,07 Kč

Estonsko

3,62 Kč

Irsko

6,90 Kč

Řecko

4,87 Kč

Španělsko

6,45 Kč

Francie

4,76 Kč

Chorvatsko

3,59 Kč

Itálie

6,36 Kč

Kypr

6,42 Kč

Lotyšsko

3,54 Kč

Litva

3,59 Kč

Lucembursko

4,73 Kč

Maďarsko

3,12 Kč

Malta

3,40 Kč

Nizozemsko

4,71 Kč

Rakousko

5,41 Kč

Polsko

3,84 Kč

Portugalsko

6,06 Kč

Rumunsko

3,40 Kč

Slovinsko

4,43 Kč

Slovensko

4,13 Kč

Finsko

4,20 Kč

Švédsko

5,08 Kč

Velká Británie

5,47 Kč

Zdroj: Eurostat. Jde o průměrné ceny kWh v jednotlivých evropských státech. Pro přepočet ceny z eur na koruny byl použit kurz 1 euro = 27,2 korun.

České domácnosti platí za kilowatthodinu podobnou cenu jako například domácnosti v Rumunsku, Lotyšsku, Litvě nebo v Chorvatsku. To, že vysoká životní úroveň neznamená nutně i vysokou cenu elektřiny ukazuje třeba příklad Lucemburska, kde domácnosti kilowatthodinu odebírají za přibližně 4,73 korun. Podobnou cenu (4,76 koruny za kilowatthodinu) platí domácnosti ve Francii.

V Evropě nahoru, Česko v protisměru

Když se podíváme na graf vývoje ceny elektřiny ve státech Evropské unie v posledních několika letech, zjistíme, že rostla. Významnézdražení prodělala v roce 2008, o rok později zůstala na stejné úrovni (někde dokonce poklesla) a znovu narostla v roce 2010. 

Vývoj cen elektřiny v Evrospké unii

Zdroj: Eurostat

Za poslední období (mezi druhou polovinou roku 2013 a druhou polovinou roku 2014) elektřina nejvíce zdražila ve Francii, a to o deset procent. Nárůst ceny elektřiny zaznamenaly i domácnosti v Lucembursku (v průměru o šest procent). Naopak nejvýrazněji elektřina zlevňovala v České republice a na Maltě – shodně o deset procent.

Zajímavé je podívat se i na složení ceny elektřiny. Její součástí jsou pochopitelně i daně. Například ve Velké Británii a na Maltě se daně na celkové ceně elektřiny podílejí ze 4,8 procenta. V Dánsku naopak cenu elektřiny tvoří daně z 57 procent. O moc lépe na tom není ani Německo, kde daně zabírají téměř 52 procent z celkové ceny elektrického proudu. Česká republika se pohybuje pod evropským průměrem – daně se na ceně elektřiny podílí z 18,13 procenta. 

Je šetřit a šetřit

Jedna věc je hlídat, jestli se někde nesvítí zbytečně. A fakt proti tomu nejsme, plýtvání je zlo. A druhá věc je, jestli neplatíte dodavateli energie víc, než byste museli.

Pro firmy je draho na Maltě i na Kypru

Nízké ceny elektřiny pro domácnosti neznamenají ale nutně levnou elektřinu i pro firmy. Například domácnosti na Maltě platí jednu z nejnižších cen za kilowatthodinu. Maltské podniky si ale musí připlatit. Kilowatthodina elektřiny je vyjde v průměru na 4,99 koruny. Vůbec nejvyšší cenu elektřiny v Evropské unii platí firmy na Kypru, kde se pohybuje v průměru kolem 5,17 koruny. Evropský průměr se přitom pohybuje kolem 3,26 koruny za kilowatthodinu.

V meziročním srovnání mezi druhou polovinou roku 2013 a druhou polovinou roku 2014 poklesly ceny elektřiny pro podniky ve dvacíti státech Evropské unie. Někde ale elektřina pro firmy zdražovala. Největší nárůst zaznamenaly podniky v Bulharsku (o 16 procent). Nejmarkantnější pokles ceny elektřiny proběhl v České republice, kde zlevnila o 13 procent. Následovalo Dánsko (o 12 procent) a Slovinsko (o 10 procent).

Anketa

Co by pro vás znamenala dražší elektřina, třeba o korunu na kWh?

Kolik budeme platit v budoucnu

Jak ukazuje vývoj ceny silové elektřiny na evropských burzách, stále se drží na dlouhodobých minimech. „To platí pro většinu trhů včetně Německa a České republiky. Například na lipské burze v Německu stojí elektřina s dodáním v příštím roce mírně přes 31 eur za megawatthodinu, což je nejméně od roku 2005,“ poukázal Marek Hatlapatka, hlavní investiční stratég společnosti CYRRUS.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mohly ceny elektřiny začít opět růst. „Váhavé ekonomické oživení stále nemůže překonat převahu nabídky. Elektřiny je zatím nadbytek. Situace se zřejmě neotočí dříve než v roce 2017,“ uvedl Jiří Gavor, analytik a jednatel společnosti ENA.

Cena uhlí, která je spolu s cenami emisních povolenek klíčová pro tvorbu ceny elektřiny, zůstává nízko a podle Marka Hatlapatky trh v příštích měsících neočekává žádný prudší nárůst. „Divokou kartou by snad mohly být ceny emisních povolenek, které nyní závisí na dalším vývoji v oblasti nápravy fungování trhu s emisními povolenkami v Evropské unii. Celkově se nyní jeví jako nejpravděpodobnější, že ceny silové elektřiny zůstanou po zbytek letošního roku relativně nízko, tedy v pásmu 30–35 eur za megawatthodinu,“ dodal.

 

Srovnání cen elektřiny - Kdo vám dá nejvýhodnější nabídku?

kWh
kWhTip Peníze.cz: Doporučujeme výhodné tarify od ČEZu. Ušetříte až 10 % ročně.Mám zájem
* Povinné položky
Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 6. 2015 7:15, Schmidt Vilibald

Nevím jak autor počítal cenu elektřiny za kWh. Mi prostým dělením částky faktury za elektřinu a počtem kWh vychází cena za kWh mnohem vyšší než autorka uvádí.

Reagovat

 

+26
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

23. 12. 2015 | 12:52 | Pavel K.

pokud by ceny do budoucna u nás růst neměli, tak by mi to vyhovovalo když už jsem kvůli úspoře přešel ke comfort energy, tak ať z toho taky něco mám, ale rozhodně mi nepřijde že jsme na tom líp než třeba v Německu, možná...více

23. 6. 2015 | 22:12 | Pepe

4x vyšší průměrný plat ano, ale hrubý! Kdyby byl průměrný český plat zdaňován stejným způsobem jako v Německu nebylo by to již tak veselé. více

23. 6. 2015 | 18:44 | KAB

Taky mi to pouhým vydělením nevychází - ale článek zřejmě řeší pouze tzv. silovou elektřinu, nikoliv cenu za distribuci a výpalné pro mafii se soláry, což je v ČR cca polovina ceny, v jiných zemích netuším. Tedy srovnávat...více

22. 6. 2015 | 22:35 | Lloyd

V UK platím méně za kWh než v CR... nevím kdo a jak to počítal... více

22. 6. 2015 | 21:29 | Hugo

A ještě záleží, jak ty průměry bereme, že... Když hodím do kalkulátoru na www.tzb-info.cz spotřebu 1400 kWh a sazbu D02d, jistič nad 3x16 A do 3x20, tak mně to u nejlevnějšího dodavatele vypočte 6 417,- Kč, což je 4,58 Kč/kWh....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK