Za kolik svítí u sousedů? Elektřina v Evropě zdražovala, v Česku naopak

Na dovolené asi za elektřinu zvlášť platit nebudete, ale třeba byste uvažovali o koupi nemovitosti u moře. Nebo se prostě chystáte emigrovat – ostatní o tom řeční, vás to táhne do světa. Anebo vás to prostě zajímá: kolik se za elektřinu platí v Evropě. Kde je levně, kde draho. A jak to v příštích letech asi bude u nás.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 6. 2015 7:15, Schmidt Vilibald

Nevím jak autor počítal cenu elektřiny za kWh. Mi prostým dělením částky faktury za elektřinu a počtem kWh vychází cena za kWh mnohem vyšší než autorka uvádí.

+26
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 18 komentářů)

23. 12. 2015 12:52 | Pavel K.

pokud by ceny do budoucna u nás růst neměli, tak by mi to vyhovovalo když už jsem kvůli úspoře přešel ke comfort energy, tak ať z toho taky něco mám, ale rozhodně mi nepřijde že jsme na tom líp než třeba v Německu, možná energie jsou u nás levnější ale platy jsou zase nižší, takže ono se to vykompenzuje...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 6. 2015 22:12 | Pepe

4x vyšší průměrný plat ano, ale hrubý! Kdyby byl průměrný český plat zdaňován stejným způsobem jako v Německu nebylo by to již tak veselé.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 6. 2015 18:44 | KAB

Taky mi to pouhým vydělením nevychází - ale článek zřejmě řeší pouze tzv. silovou elektřinu, nikoliv cenu za distribuci a výpalné pro mafii se soláry, což je v ČR cca polovina ceny, v jiných zemích netuším. Tedy srovnávat mezi zeměmi by se musela celková koncová cena včetně všech složek (elektřina, doprava, poplatek mafii) a ideálně vztáhnout k paritě kupní síly, jinak jde o srovnávání hrušek s jablky a ano, hruška vypadá jinak než jablko nebo meloun.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 6. 2015 22:35 | Lloyd

V UK platím méně za kWh než v CR... nevím kdo a jak to počítal...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2015 21:29 | Hugo

A ještě záleží, jak ty průměry bereme, že... Když hodím do kalkulátoru na www.tzb-info.cz spotřebu 1400 kWh a sazbu D02d, jistič nad 3x16 A do 3x20, tak mně to u nejlevnějšího dodavatele vypočte 6 417,- Kč, což je 4,58 Kč/kWh.
Na https://www.check24.de/strom mně nejlevnější dodavatel vyjde na 322,68 € (sazbu a jistič to bohužel neukáže), což je při 28 Kč za 1 Teuro 6,45 Kč/ kWh...
Takže čísla dost odlišná od těch Vašich.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 6. 2015 20:32 | Jiří

Srovnávat jen cenu energie bez příjmů je skutečně zavádějící. V Německu je skutečně průměrná cena el. energie okolo 8 Kč a cena u nás kolem 3,50 Kč, tedy 2,3x nižší, ale platy jsou v Německu 4x vyšší, takže kdo je na tom hůře. V ČR máme ceny mnoha produktů srovnatelné, někdy i dražší (a to nemluvím o kvalitě) proti Německu, ale ty platy pořád pokulhávají. Takže tohle srovnání el. energie vychází nesmyslně.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 6. 2015 18:13 | Kros

Ponc arová zřejmě pracuje pro dodavatele elektrické energie. Všechny její články jsou o elektřině. Zajímavé porovnání ceny elektřiny v evropských hlavních městech na základě „Purchasing Power Standards“ za prosinec 2013 je na http://www.bbc.co.uk/news/business-25200808
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2015 17:22 | Hunter

Naštěstí lze retarda poznat už podle pravopisu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 6. 2015 16:55 | Jana

V článku je uvedena průměrná cena za kWh, záleží na vaší distribuční sazba a konkrétním tarifu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 6. 2015 15:30 | Hellebrand

Srovnávat pouze cenu za kW bez uvedení příjmů třeba domácnosti je úplně o ničem. Možná by jste zjistili, že tam kde je cena za kW nejvyšší, představuje ve spotřebním koši domácnosti zanedbatelnou položku.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2015 10:49

Retardovaní diskutéři nechápou meritum článku. Jde o silovou elektřinu a její cenu. Nikoliv o fixní náklady, které neřeší výrobní cenu.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2015 10:35 | 1+1=2

Soudružka asi neumí vydělit Kč na faktuře počtem kWh na faktuře - vychází mi skoro 5 Kč/kWh.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2015 10:17 | uplnej vypatlanec

ty woe 3,50 za kWh ?! nejak dost malo
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2015 9:54 | Radim

A co s tím chcete dělat? Cena plynu je stejná, cena uhlí díky odpustkům za CO2 je taky podobná, cena všech strojních komponent je taky stejná jako jinde v Evropě..... Jediné, co má ČEZ a jiní producenti elektřiny levnější než jinde v Evropě jsou mzdy svých zaměstnanců.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 6. 2015 9:52 | Karel Kroupa

Ziji hodne let v zahranici.Jednou jsem si z dlouhe chvile srovnal vyuctovani elektriny v byte v Cz a v Holandsku.Byty jsou podobne velike.Kdyz jsem jednoduse vysi uctu videlil spotrebovanymi kwh,tak mi cena vysla lepe v Holandsku...Zase tu pisou nesmysli o cene levnejsi kwh,ale uz do te ceny nezahrnou ostatni nesmysli,ktere jsou zahrnuty potom do ceny a to snad jen u nas!!To se to pak pisou krasne clanky,jak se u nas mame dobre!!!
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2015 9:34 | PEPA

ZA CENOU ELEKTŘINY BY MĚLI DÁT PŘÍJEM V DANÉM STÁTĚ POROVNAT A PAK U NÁS BUDE CENA ELEKTŘINY TUTOVĚ JEDNA Z NEJYŠÍCH
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2015 8:19 | Ivan

Ekonomové si usnadňují život a udávají pouze jednu ze složek ceny elektřiny, cenové položky jako např. dodávka elektřiny, příspěvek na alternativní zdroje v ceně neuvažují. Současně jsou zprůměrované různé tarify, takže analýza může být užitečná např. pro obchodníky s cennými papíry, ale ne pro domácnosti.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 6. 2015 7:15 | Schmidt Vilibald

Nevím jak autor počítal cenu elektřiny za kWh. Mi prostým dělením částky faktury za elektřinu a počtem kWh vychází cena za kWh mnohem vyšší než autorka uvádí.
+26
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Leszek Wronka

hudebník a podnikatel, Bontonland

Roman Šmucler

podnikatel

Leszek Wronka
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Roman Šmucler
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services