Představme si jednoduchou situaci. Na rok odjedete do zahraničí a opustíte svůj byt, aniž jste ho pronajali. Nebo ho nebudete využívat z jiných důvodů. Logicky si říkáte – žádná spotřeba, žádné zálohy, žádný nedoplatek. Chyba lávky. Energetické společnosti stejně zaplatit musíte, i když nikoli za spotřebovanou energii.
Aby na nás energie zbyla
Pokud je odběrné místo připojené na měřidlo (elektroměr nebo plynoměr), energetická společnost má povinnost energii dodat, kdykoli zapnete světlo nebo plynový sporák. Proto zákazníci platí za takzvanou rezervovanou kapacitu. Laicky řečeno za energii, která je vyhrazena pro konkrétní odběrné místo.
Platí to pro dodávky zemního plynu i elektrické energie. „I když není spotřebovaná ani jedna kilowatthodina, přesto je nutné platit za rezervovaný příkon podle velikosti jističe,“ vysvětlit Petr Holubec, tiskový mluvčí Pražské energetiky a dodal: „Důvod je takový, že dodavatel elektřiny nemůže vědět, že zákazník například na rok odjel do zahraničí a v odběrném místě nebude žádná spotřeba. Distribuční společnost musí ze zákona přivést elektřinu až k elektroměru, aby ji měl zákazník kdykoli k dispozici, a za tuto službu se platí.“
Dodejme, že za rezervovanou kapacitu platí odběratelé energetickým společnostem měsíční poplatek, který je stanovený jako paušál. U elektřiny se výše poplatku odvíjí od velikosti jističe, u zemního plynu hraje roli velikost odběru – záleží tedy na tom, jestli domácnost na plynu vaří, používá ho k ohřevu vody nebo na vaření.
Měsíční poplatek záleží i na sazbě
Distributor si účtuje pravidelné měsíční poplatky za zajištění rezervované kapacity, kdy je odběrateli kdykoli k dispozici energie. Měsíční plat je v případě distribuce stanovený cenovým výměrem Energetického regulačního úřadu.
Vyplatí se odběrné místo odpojit?
Měsíční paušál za rezervovanou kapacitu si stačí vynásobit dvanácti a hned zjistíme konečnou roční sumu. Nejednoho odběratele v takovém případě napadne lákavá myšlenka: Když energii neodebírám, co elektroměr nebo plynoměr odpojit? Jenže – vyplatí se to?
Distributor bezplatně rezervuje příkon v konkrétním odběrném místě po dobu 60 měsíců, což znamená, že opětovné připojení odběrného místa je bezplatné, ale po uplynutí této doby musí zákazník za připojení zaplatit. Podmínkou pro bezplatné připojení v rámci 60 měsíců je ale předložení platné revizní zprávy, kterou si zákazník musí zajistit na vlastní náklady. U plynu se navíc musí předložit zpráva o tlakové zkoušce a revizní zpráva nesmí být starší než čtvrt roku.
„Za revizní zprávu odběratel zaplatí v případě elektřiny kolem dvou tisíc korun v závislosti na velikosti objektu, jeho technickém stavu a tak dále. U plynu jsou revize levnější, je třeba počítat s částkou kolem tisíce korun,“ uvedla Michaela Johnová, ředitelka pro retail zákazníky Europe Easy Energy.
Pokud odběrné místo zůstane odpojené víc než pět let, je zákazník povinen zaplatit i za rezervovaný příkon. Tato částka se může při běžné výši jističe 3 × 25 A vyšplhat až na 12 500 Kč. „Pokud uvážíme veškeré platby při nulové spotřebě elektřiny, tak zákazník s odběrem od naší společnosti a velikostí hlavního jističe 3 × 25 A, distribuční sazbou D02d, odběrným místem na distribučním území ČEZ zaplatí ročně 1364,88 Kč včetně DPH,“ vypočítala Michaela Johnová.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
5. 5. 2015 6:43, Chroust
To tedy budu muset sdělit našim zákazníkům, že budou muset solit, i když nebudou chtít nic vyrobit, protože jsme připraveni jim kdykoli posloužit a to není rozhodně nic levného. Jen nás živnostníky nechrání žádný Matrix, který by zajišťoval, že zákazníci nemají kam odejít, protože všude je to cca. stejné. Zvrácený systém politiků, jejich kamošů ze státních firem a ovčanů, kterým není umožněno se účinně bránit. Nedivte se, že nebude na důchody - připravuji děti k emigraci, tady nejsou podmínky k důstojnému životu. Fuj tajbl
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
5. 5. 2015 8:07, Ficus
Za toto všechno můžem poděkovat Klausovi, Zemanovi a té lůze okolo nich. Oni stáli na začátku téhle neslavné éry českého státu. Zlodějstán v plné nahotě. Zde přesně vidíme, jak monopol podporovaný politicku lůzou mačká z lidí podvodně peníze. Stát nechali rozkrást, a ožebračené lidi nechají napospas nadnárodním zlodějům.
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.