Pokud má domácnost možnost a chuť topit plynem, může si vybrat z několika variant plynového vytápění. K dostání jsou třeba moderní wawky, rozmanité typy plynových kotlů… jaká jsou jejich pro a proti? Na kolik zhruba vyjdou jejich pořizovací a provozní náklady?
Výhody a nevýhody topení plynem
Nejprve si obecně povězme o vytápění zemním plynem jako takovém. V současné době, kdy jsou ceny plynu velmi příznivé, je tento způsob topení nejen komfortní, ale také poměrně levný. Jan Truxa, energetický poradce ze společnosti EkoWATT, shrnuje hlavní výhody plynového vytápění:
- velmi dobrá regulovatelnost výkonu zdroje
- čistý a plně automatický provoz
- přijatelné pořizovací náklady a příznivé provozní náklady
- obecně velmi dobrá účinnost, v případě kondenzační technologie je účinnost vynikající
- snadná a levná příprava teplé vody, možnost vaření na plynu (levnější než elektřina)
Mezi nevýhody řadí Jan Truxa zejména dodatečné náklady na revize a nutnost mít k dispozici plynovou přípojku a vhodný komín. Upozorňuje také, že jsou lidé, pro které je zemní plyn nepřijatelný kvůli obavám z možnosti exploze v případě vážné poruchy.
Lokální plynová topidla: WAW alias wawky
Staré wawky mají mnoho bolestí. Patří k nim například nemožnost regulace termostatem podle teploty v interiéru, jsou hlučné a nasávají vzduch z interiéru. Kvůli tomu jsou zcela nevhodné pro vzduchotěsné novostavby. Podle Václava Švába, energetického poradce ze sdružení ENVIC, se do novostaveb hodí jen modernější typy s přívodem vzduchu z exteriéru. Odborník dodává, že je to ale spíš řešení pro menší domy nebo byty.
Zároveň je třeba uvážit, že wawky potřebují rozvod plynu po bytě či domě, neohřívají vodu a nejsou ani kombinovatelné s dalšími zdroji tepla.
Plynové kotle
Nízkoteplotní a zejména kondenzační kotle mají vysokou účinnost (vyšší než wawky) a tedy nižší spotřebu paliva. Jsou velmi dobře regulovatelné ve velkém rozsahu a dají se připojit k různým typům topných soustav, jako jsou například radiátory či podlahové vytápění.
Do správně navržené topné soustavy lze podle odborníků také ke kotli připojit i doplňkový zdroj tepla (třeba krb, krbová kamna) nebo solární kolektory, případně v budoucnosti plynový kotel úplně nahradit jiným druhem vytápění. Plynový kotel zároveň ohřívá i vodu. „Nic z toho wawky neumožňují, proto je považuji za vyloženě okrajovou záležitost pro případy, kdy potřebuju vytápět jednu, dvě místnosti a nevyplatí se kupovat kotel a dělat rozvody topné vody,“ říká Šváb.
Pořizovací náklady
Pořizovací náklady na instalaci teplovodního vytápění s plynovým kotlem pro rodinný dům se mohou velmi lišit. Záleží především na tom, zda a jakými radiátory je dům vybaven, kolik radiátorů je instalováno, jestli má nemovitost také podlahové vytápění – a samozřejmě na tom, jaký kotel se použije. „Pro běžný rodinný dům by se dala pořídit instalace šesti kusů teplovodních radiátorů a běžného kotle od osmdesáti do sta tisíc korun včetně DPH za podmínky, že je do domu už zaveden zemní plyn, je k dispozici vhodný komín, který se nebude vložkovat, a je k dispozici místo pro kotelnu – tedy nebudou se dělat dodatečné stavební úpravy,“ uvedl Truxa.
Pokud by se týž dům vybavoval lokálními plynovými topidly, což je podle odborníka celkem neobvyklé, samotná topidla by se dala pořídit za cca 45 000 korun (cca 7500 korun za kus, včetně DPH), k tomu je nutné připočíst rozvody zemního plynu a stavebně technické úpravy pro vyvedení spalin. Celkové náklady tak mohou dosáhnout podobné částky jako v případě instalace plynového kotle, tedy kolem osmdesáti až sta tisíc korun včetně DPH.
Přitom plynový kotel poskytuje lepší komfort, regulovatelnost a účinnost než wawky. Jan Truxa dodává, že kromě toho vyvedení spalin od lokálních plynových topidel musí splnit celou řadu přísných požadavků, a proto je nelze instalovat všude. Naopak jsou podle něj dobrou volbou při rekonstrukcích starších bytů, kdy se stará topidla pouze nahradí moderními typy. Dobře se hodí také pro menší byty, kde by kotel se třemi radiátory vyšel investičně mnohem dráž.
Náklady na provoz
A na kolik odborníci odhadují roční provozní náklady jednotlivých druhů plynového topení v čtyřčlenné domácnosti v rodinném domě? Jan Truxa vypočítává, že v běžném moderním rodinném domě, který má cca 150 m² vytápěné plochy, se spotřebuje na vytápění kolem 40,5 GJ/rok tepla (11 250 kWh/rok) a na přípravu teplé vody dalších 12,6 GJ/rok (3500 kWh/rok). Pokud bychom měli běžný kotel na zemní plyn, vyšel by nás roční provoz přibližně na 26 000 korun.
„Pokud budete vytápět dům pomocí lokálních plynových topidel (wawky), bude to zřejmě o několik tisíc korun více, protože tato topidla nebudou mít tak dobrou celoroční účinnost jako moderní plynový kotel,“ doplňuje Truxa.
Václav Šváb zdůrazňuje, že u provozních nákladů ani tak nezáleží na tom, kolik lidí žije v domácnosti, ale nakolik energeticky náročný je dům, kde bydlí, a jak jej užívají. Srovnává, že u „standardního“ rodinného domu jsou náklady na vytápění plynem cca 25 000 korun za rok, v pasivním domě jsou třikrát až čtykrát nižší.
Plynové vytápění a trendy do budoucna
Zeptali jsme se odborníků také na to, jaké v oblasti plynového vytápění vidí trendy. „Jasným trendem, který je již delší dobu patrný, je přechod na kvalitnější kotle s vyšší účinností. Mám na mysli zejména kondenzační kotle, které mají vyšší účinnost a lepší regulovatelnost. Investice do nich se vyplatí, vícenáklady na pořízení se zájemci určitě vrátí,“ říká Jan Truxa. Také Václav Šváb se přiklání ke kondenzačním plynovým kotlům s regulací ve velkém rozsahu výkonů, připojeným do nízkoteplotní topné soustavy (stěnové vytápění, podlahovka, malé teplovodní topné panely), případně kombinovaným se solárními kolektory – určitě však s externím přívodem vzduchu.
Jan Truxa nevylučuje ani rozvoj mikrokogenerace, kdy je v kotelně umístěna mikrokogenerační jednotka, která vyrábí teplo na vytápění a přípravu teplé vody a k tomu ještě elektrickou energii. Tyto výrobky jsou již na našem trhu k dispozici, ale nevýhodou jsou poměrně vysoké pořizovací náklady. Ty se pohybují zhruba v rozmezí od 650 000 do 1 500 000 korun podle výkonu, vystrojení jednotky a dodavatelské firmy. Pokud však porostou ceny energií tak jako rostly v minulých letech, bude se podle něj zřejmě rozšiřovat použití i této technologie. Jako u všech výrobků i tady ale bude záležet na vyráběném množství těchto mikrogogenerací. Pokud o ně bude zájem a zvýší se výroba, může dojít k docela výraznému snížení pořizovacích nákladů.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
1. 9. 2014 8:28, Hugo
Asi jste to opravdu konzultovali s odborníkem, když píšete WAW alias wawky místo správného WAF alias wafky... http://www.gas.cz/category/topidla-plynova:35/
BTW zajímalo by mne, co je to podle odborníka "modernější typ" (jen modernější typy s přívodem vzduchu z exteriéru). Přívod vzduchu z exteriéru měly wafky už nejméně před 26 léty, a ty bych za modernější typ nepovažoval.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
3. 9. 2014 21:03, Gabriel Pleska
Díky, už to mám potvrzené i odjinud. Třeba zde: http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=222196
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.