Cena kWh elektřiny v roce 2015: Tady ji najdete!

Spotřebu elektřiny můžete bez potíží sledovat na elektroměru. Čísla, která naskakují, když zapnete pračku nebo jiný spotřebič, jsou počítána v kWh. Možná vás už napadlo, že byste si snadno mohli spočítat účet za elektřinu, tedy vynásobit spotřebu cenou kilowatthodiny. Jenže ouha, na poslední faktuře tenhle údaj nemůžete najít.
Cena kWh elektřiny v roce 2015: Tady ji najdete!

Není to tím, že byste se dívali špatně. Tato zásadní informace na vyúčtování energií prostě většinou chybí. Proto jsme pro vás připravili jasné a přehledné srovnání průměrných cen kilowatthodiny (kWh) elektřiny v roce 2015 ve všech třech distribučních regionech a v nejčastějších distribučních sazbách. Elektřina od ledna zlevňuje Pojďme se ale napřed podívat, jak se cena elektrické energie proměnila. Na začátku roku se to v médiích tradičně hemží titulky, které varují, co a o kolik zdraží. Elektřina v tomhle výčtu letos chybí. Zdražovat se totiž nebude. To je zřejmé už od listopadu minulého roku, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil výši takzvaných regulovaných plateb, které tvoří v případě domácností 55 procent z celkové ceny elektrické energie. „Spolu s předpokládaným poklesem neregulované složky elektřiny tak domácnosti mohou ušetřit v roce 2015 stovky korun,“ uvedla Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Je nutné dodat, že žádné závratné zlevnění se i přes tato pozitivní konstatování konat nebude. Kolik domácnost za elektřinu v roce 2015 zaplatí, bude mimo jiné záležet na objemu odebrané energie, distribučním regionu, sazbě nebo sjednaném tarifu.

  • Domácnost, která elektřinou svítí a napájí běžné spotřebiče (distribuční sazba D02d) spotřebuje v průměru kolem 2200 kWh energie ročně, zaplatila podle propočtů Energetického regulačního úřadu loni v distribučním regionu ČEZ cca 11 173 korun, letos by to mělo být jen o šest korun méně.
  • Domácnost, která elektřinou vytápí (distribuční sazba D45d) a spotřebuje ročně kolem 20 000 kWh zaplatila v distribučním regionu E.ON asi 40 551 korun, letos by to mělo být o 282 korun méně.

Jak rychle zjistit cenu za kWh

Cenu kilowatthodiny na faktuře za elektřinu zpravidla nenajdete. Určitě z ní ale vyčtete údaj o spotřebě udávaný v MWh a celkovou částku, kterou jste za elektřinu zaplatili. Když vydělíte tuto cenu spotřebou, získáte cenu MWh, respektive kWh. Tak například jste spotřebovali 3,860 MWh – rovnou si je převeďte na kWh, tedy 3860 kWh. Za elektřinu jste zaplatili 15 856 korun. Pokud částku 15 856 korun vydělíte spotřebou v kWh, vyjde vám cena 1 kWh, tedy 4,107 koruny.

 

Kolik zaplatíte za kWh? Rozhoduje i produkt

Energetický trh je v současné době opravdu pestrý. Společnosti se předhánějí ve vymýšlení stále nových a nových tarifů. Běžné (standardní) produkty s klasickou smlouvou na dobu neurčitou tak ustupují různým tarifům s fixací nebo garancí ceny. Základním lákadlem je přitom nižší cena elektřiny oproti původnímu produktu.

„U domácností bude letos průměrná celková cena za kWh nižší než loni, a to až o dvě procenta u běžných produktů. Například v distribuční sazbě D02d zaplatila domácnost v roce 2014 5,111 koruny za kWh, v roce 2015 to bude 5,022 koruny. U nového produktu E.ON Prémie s fixací ceny na 24 měsíců celková cena kWh klesne na 4,817 koruny, což znamená úsporu téměř šest procent,“ uvedla Štěpánka Křížová ze společnosti E.ON Energie.

V platbě za kWh ušetří i zákazníci alternativních dodavatelů. Třeba společnost Europe Easy Energy uvádí, že cena kilowatthodiny klesne v distribuční sazbě D02d o 11 haléřů. „Znamená to, že zákazník s roční spotřebou tři MWh v panelákovém bytě může očekávat roční vyúčtování minimálně o 324 korun nižší,“ uvedl energetický poradce Zdeněk Mařík. 

Nejlepší ceny elektřiny a plynu - ušetřete s peníze.cz

Zdají se vám vaše účty za elektřinu a plyn podezřele vysoké, ale nechce se vám do srovnávání nabídek? Odrazuje vás od změny dodavatele nekonečné papírování? Máme řešení: porovnáme distribuční sazby za elektřinu i plyn a vybereme tu pro vás nejvýhodnější. A pokud budete chtít, zařídíme za vás i změnu dodavatele.

Průměrně šetříme 2320 korun ročně na elektřině a 2560 korun na plynu.

Srovnání ceny kWh

Abyste si mohli udělat základní přehled o cenách kWh v roce 2015, připravili jsme pro vás následující srovnání. Ceny kWh porovnáváme ve třech distribučních územích (ČEZ, E.ON a PRE) a pro nejčastější distribuční sazby (běžná spotřeba, ohřev vody, vytápění). Jak je vidět, ceny kWh jsou oproti roku 2014 nižší, řádově ale jen o haléře.

Například domácnost, která odebírá elektřinu v distribučním území ČEZ a používá ji pouze na svícení a provoz běžných spotřebičů (sazba D02d), zaplatila loni za kWh v průměru 4,23 koruny, letos to bude 4,18 koruny. Rozdíly mezi cenami jsou patrné i v případě jednotlivých distribučních regionů. 

Distribuční region

Distribuční sazba

Průměrná cena kWh 2014 v Kč

Průměrná cena kWh 2015 v Kč

VT (vysoký tarif)

NT (nízký tarif)

VT (vysoký tarif)

NT(nízký tarif)

 

ČEZ

D02d

4,23

-

4,18

-

D25d

4,71

1,90

4,55

1,83

D45d

2,81

2,30

2,73

2,24

 

E.ON

D02d

4,21

-

4,08

-

D25d

4,55

1,92

4,41

1,86

D45d

2,82

2,25

2,78

2,23

 

PRE

D02d

4,17

-

4,07

-

D25d

4,46

1,89

4,34

1,83

D45d

2,71

2,22

2,70

2,21

Pozn.: Jedná se o průměrnou orientační cenu kilowatthodiny. Do tabulky jsou zahrnuty nejčastěji využívané distribuční sazby a běžné produkty dodavatelů. Ceny jsou uvedeny vč. všech poplatků a daní. Zdroj: Ceníky dodavatelů, výpočet: EnergetickaPoradna.cz

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 1. 2015 7:16, KAB

Osoběn se tomu věnuji a tak mě nabídky různých distributorů nezaskočí - ale nedivím se normálním lidem, kteří nejsou z oboru, že si cenu spočítat neumějí a jsou pak překvapeni. Ono je to totiž dost nestandardní a nelogické.

Princip je stejný jako kdybych si v Tescu koupil konzervu s gulášem a cena byla rozepsána na plech, maso, vodu s éčky a dopravu od výrobce do Tesca. A každá z těch složek ceny by se stále měnila, různě tajila a překrucovala nebo uváděla jen její část apod. - pak by taky nikdo neznalý nevěděl, kolik ta konzerva vlastně stojí a u pokladny by se asi divil.

+124
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 1. 2015 19:49, Ondra

Vypocet hodny naprosteho hlupaka. Secist spotrebu za MWh a stale platby za mesic, to muze jen clovek, ktery nedokoncil zakladni skolu.

-101
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Měření tepla od roku 2015: Na instalaci měřidla máte měsíc a kousek

25. 11. 2014 | Petra Dlouhá | 12 komentářů

Měření tepla od roku 2015: Na instalaci měřidla máte měsíc a kousek

Od ledna 2015 musí domácnosti ve všech bytových a panelových domech, kde se náklady rozpočítávají mezi partaje, povinně měřit spotřebu tepla. Jasný návod, jak na to, dalo příslušné... celý článek

Akumulačky, přímotopy, tepelná čerpadla: Pro a proti jednotlivých typů elektrického vytápění

20. 8. 2014 | Michaela Divišová | 5 komentářů

Akumulačky, přímotopy, tepelná čerpadla: Pro a proti jednotlivých typů elektrického vytápění

Jistě. Je srpen. Léto. Ale až se zima zeptá... Akumulace, přímotopy, tepelná čerpadla – druhů elektrického topení je celá řada. Jaké mají jednotlivé typy výhody a nevýhody? Přinášíme... celý článek

Ceny energií v Evropě

18. 8. 2014 |

Ceny energií v Evropě

Ceny energií patří spolu s náklady na bydlení – ať jde o nájemné, nebo splátky hypoték – a s náklady na potraviny k největším požíračům peněz z rodinných rozpočtů. Interaktivní grafika... celý článek

Velké srovnání: Ceny za kWh elektřiny a plynu 2014

22. 7. 2014 | Michaela Divišová | 8 komentářů

Velké srovnání: Ceny za kWh elektřiny a plynu 2014

Na faktuře za elektřinu i za plyn najdeme množství položek. Nikde ale není jasně uvedeno, kolik přesně nás stojí každá odebraná kilowatthodina energie. Přinášíme vám velké srovnání... celý článek

Elektrika z banky, plyn ze sámošky: Noví dodavatelé energií přinesou nižší ceny

23. 6. 2014 | Michaela Divišová | 7 komentářů

Elektrika z banky, plyn ze sámošky: Noví dodavatelé energií přinesou nižší ceny

Deset rohlíků, dvacet deka šunkového salámu a elektriku na rok. Odebírat elektřinu nebo plyn dnes můžete od leckoho, včetně obchodníka s potravinami. Tak jako někteří dodavatelé energií... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.