Vládní koalice chystá zatím nejvýraznější krok, který má lidem a menším firmám zlevnit telefonování. Reaguje tak na další studii potvrzující, že Češi platí jedny z nejvyšších cen v Evropské unii.
Ministrovi průmyslu a obchodu Martinovi Kubovi z ODS i zástupcům TOP 09 došla trpělivost s dosud pasivním přístupem Českého telekomunikačního úřadu k regulaci trhu.
Kuba navrhne vládě jmenovat nového člena Rady Českého telekomunikačního úřadu. Zaplní tím dosud neobsazené místo v pětičlenném orgánu.
"Chceme do tohoto poněkud až příliš poklidného rybníčku pustit někoho, kdo bude štikou, která rozproudí relevantní diskusi vedoucí ke snížení cen pro české rodiny i malé a střední podniky," říká ministr.
Vhodným kandidátem je podle něj Ondřej Malý, dosavadní novinář specializující se právě na oblast telekomunikací. Druhého nového člena pak vláda jmenuje v polovině roku, kdy skončí mandát dalšího z dosavadních členů úřadu.
dTest: Pětinu ceny za volání z mobilu neprovoláte
Malý je podle něj nestranickým kandidátem, který dané problematice rozumí a dokáže zlepšit i komunikaci úřadu směrem k veřejnosti.
Ministr Kuba naznačil, že cílem je také omladit Radu Českého telekomunikačního úřadu tak, „aby se z ní neodcházelo přímo do důchodu".
Úřad podle něj čekají klíčová rozhodnutí, zejména aukce kmitočtů, jejíž správné nastavení určí podmínky na tuzemském trhu pro další období.
Podle ministra je žádoucí podpořit konkurenci, protože dostupné telekomunikační služby jsou jedním z předpokladů hospodářského růstu.
Regulátor musí být aktivnější
Po mnohem aktivnějším přístupu Českého telekomunikačního úřadu při ochraně spotřebitelů volá také poslanec TOP 09 Jan Husák, předseda sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl.
„Je neudržitelné, aby čeští operátoři drželi své nabídky cen tarifů několikanásobně výš, než je obvyklé v západní Evropě," říká.
Husák nechal loni v září provést analýzu cen za mobilní služby v Česku, Rakousku, Polsku a na Slovensku, která potvrdila, že Češi platí výrazně více než zákazníci v jiných státech.
„Regulátor má předvídat situaci na trhu a předcházet takovému chování operátorů, které by vedlo ke zhoršení konkurenčního prostředí. Má svým aktivním rozhodováním chránit spotřebitele, a tedy zabránit ‚oškubávání‘ zákazníka," vysvětluje Husák.
Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
11. 3. 2012 11:29, Slávka
Daleko víc mi vadí,že máme dražší elektřinu,než naši sousedé,kam ji dokonce vyvážíme,v porovnání s našimi příjmy máme dražší potraviny,léky a vše ostatní.Ceny evropské,platy podprůměrné.Ovšem vládu trápí telefony.Není to proto,že daleko víc prokecají,než konkrétně pro zemi udělají.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
11. 3. 2012 11:37
tak až bude článek o platech, cenách energií apod. tak tam reagujte v tomto duchu. Zde se píše telekomunikacích
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.