Realitní zákon: Prořezávání džungle

Vladimír Zuzák | rubrika: Co se děje | 13. 7. 2016 | 10 komentářů
Přes dvacet let čeká realitní trh na zákon, který by makléřinu změnil v živnost vázanou a zavedl pravidla pro prodej a pronájem nemovitostí. Ministryně Karla Šlechtová dostala svůj návrh až do připomínkového řízení. Co by přinesl realitnímu trhu?
Realitní zákon: Prořezávání džungle

Realitní podnikání zažilo po revoluci asi všechny možné druhy skandálů. Advokáti utíkali s uschovanými finančními prostředky, realitní kanceláře nevracely rezervační poplatky, amatérští makléři přehlíželi právní vady a rizika. Jaké známé problémy návrh realitního zákona řeší a co by šlo ještě vylepšit? 

Anketa

Očima expertů

Legislativa makléřskou činnost a činnost realitek nijak speciálně nereguluje a trh se sám od sebe pořád ne a ne zkultivovat. Proto si s výběrem prostředníka jedné z pravděpodobně největších finančních transakcí v životě dejte na čas. Snažte se získat co nejvíc informací, shánějte reference, buďte opatrní…

… a přečtěte si, co radí odborníci.

Jak vybírat realitní kancelář

Jako sůl

V průzkumu Ministerstva pro místní rozvoj uvedlo 60 procent dotázaných, že nemá důvěru v realitní zprostředkovatele. Bohužel rozlišit odpovědné a kompetentní realitní kanceláře a makléře od podvodných není jednoduché.

Realitní makléř je totiž zatím živnost volná; živnostenský list si nechalo vystavit přes 15 tisíc lidí. Jak dřív uvedl předseda Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný, je mezi nimi mnoho „melouchářů“, kteří podnikají z garáže, vedle svého pravidelného zaměstnání, a realitní zprostředkování berou pouze jako příležitostný přivýdělek.

Jak poznat podvodníky a meloucháře mezi makléři:

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Mnohé prodávající i kupující vedla nedůvěra v posledních letech k prodeji „bez realitky“. Vyhnuli se sice poplatkům pro makléře, ale bezpečnost celé transakce rozhodně nezvýšili. Dva laici uzavírali mezi sebou smlouvy podle vzoru staženého z internetu, bez jakýchkoliv znalostí a praktických zkušeností – a přitom šlo o miliony.

Proč selhala neviditelná ruka trhu?

Liberálové si určitě položí otázku, proč realitní trh sám nevytlačí nepoctivé realitní makléře a nevytáhne nahoru ty poctivé? Prodávající i kupující mají bohužel o realitním podnikání velmi málo informací. Proto si nedokážou v nabídce vybrat makléře, kteří nabízejí za tutéž provizi víc a kvalitnějších služeb než konkurence. Větší roli při výběru hraje známá značka nebo osobní kontakty, a tak stále přežívají i ti, kteří odvádějí špatnou službu.

Vzdělání, praxe, zkoušky. Nebo utrum

Český realitní trh tedy pravidla potřebuje. Řada realitních kanceláří po zákonu volá už dlouhé roky, protože stávající chaos a džungle poškozuje pověst všech realitních makléřů, včetně zkušených specialistů.

Klíčovou roli hraje změna živnosti z volné na živnost vázanou. Makléřem se podle nové normy bude moci stát jen ten, kdo má vysokoškolské právnické nebo ekonomické vzdělání. Všichni ostatní budou muset suplovat vzdělání léty praxe: jeden rok bude stačit vysokoškolákům, středoškoláci bez maturity budou potřebovat pět let praxe. V případě, že člověk, který chce podnikat v realitním zprostředkování, nedosáhl určeného stupně vzdělání, a to ani v kombinaci s praxí, může splnit požadavky na odbornou způsobilost vykonáním zkoušky v rámci profesní kvalifikace pro činnost obchodníka s realitami. Seznam všech makléřů povede Ministerstvo pro místní rozvoj, které bude také vydávat osvědčení o odborné způsobilosti.

Zodpovědnost za vlastní odbornou způsobilost mají jak makléři, tak realitní kanceláře, které makléře zaměstnávají. Na vyžádání klienta navíc budou muset makléři předložit svoje osvědčení nebo jeho kopii. Jestli jsou skutečně osobou odborně způsobilou, bude možné kontrolovat i ve veřejném seznamu na internetových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj.

Na vlastní kůži

Kdekdo skočí na udičku

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová si zažila divokost českého realitního trhu na vlastní kůži. Špatně zvolila realitního zprostředkovatele a přišla o zálohu 80 tisíc korun při rezervaci bytu. Nešťastné zkušenosti možná budeme vděčit za historicky první zákon a potřebná pravidla.

Cena, provize i vady povinně ve smlouvě

Zásadním přínosem návrhu zákona je také seznam nezbytných údajů, které musejí být uvedeny ve smlouvě o realitním zprostředkování, tedy ve smlouvě mezi prodávajícím a realitní kanceláří, případně kupujícím a realitní kanceláří. Důležitá je zejména nabídková kupní cena nemovitosti nebo nabídková cena nájmu a výše provize realitní kanceláře, stejně jako splatnost této provize. V případě, že se smlouva uzavírá s kupujícím, má být navíc její povinnou součástí informace o závadách váznoucích na nemovitosti.

Podmínkou realitního podnikání bude také profesní pojištění nejméně na minimálně tři miliony korun na každou pojistnou událost a v případě souběhu více pojistných v jednom roce nejméně na šest milionů, což odpovídá ceně jedné nebo dvou nemovitostí. Tady je ovšem třeba upozornit, že pojištění pokrývá náklady na škodu způsobenou realitním zprostředkovatelem při jeho odborné činnosti, ale není pojištěním proti zpronevěře či úpadku. Nadále tedy bude zásadní věnovat velkou pozornost výběru spolehlivé realitní kanceláře.

Připomínky z řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj aktuálně naslouchá Asociaci realitních kanceláří, Hospodářské komoře a dalším klíčovým zástupcům profese, kteří formulovali svoje připomínky. Návrh zákona je veden motivací chránit spotřebitele, tedy prodávajícího a kupujícího. Připomínky pak směřují zejména k tomu, aby byl v některých případech konkrétnější, pokud jde o bezpečnost realitních transakcí, a navíc vytvářel dobré podmínky k dalšímu zlepšování kvality služeb.

Vladimír Zuzák

Vladimír Zuzák
Má za sebou úspěšnou kariéru ve financích a realitách. Pracoval v OVB, ING, Hypocentru Modré Pyramidy a jako obchodní ředitel a ředitel pro finanční služby v developerské skupině Finep. Pak založil vlastní společnost Home Institute, která dává kupujícím a investorům do ruky efektivní nástroje, s nimiž projdou realitním trhem bezpečně. Zejména jsou to právní prověrka, technická inspekce, příprava a kontrola smluv a správa nemovitosti na pronájem. Ředitel pražské realitní kanceláře Maxima. Má vlastní blog, pravidelně přispívá na zavedené servery o bydlení a financích.

Návrh zákona například zapovídá realitním kancelářím poskytovat úschovu finančních prostředků. Prodávající a kupující by se tak nově museli rozhodnout mezi advokátem, notářem nebo bankou. Připomeňme ale, že problém s úschovami a nebezpečí zpronevěry se netýká jen realitních kanceláří, ale stejně tak i advokátů. Klienty Century 21 připravil o desítky milionů korun advokát Miloš Vlasák. Než tedy zakazovat úschovy u realitek, připomínkují jejich zástupci, stačilo by pro ně stanovit jasná pravidla – třeba povinnost vést vázaný účet oddělený od provozního a vícestupňová kontrola před vyplacením peněz.

Realitní kanceláře se ohrazují také proti zákonem stanovenému bezúplatnému realitnímu zprostředkování v určitých případech. Nároku na provizi zbavuje realitní kancelář například v takové situaci: K podpisu kupní smlouvy mezi prodávajícím a kupujícím dojde týden poté, co vypršela smlouva o zprostředkování mezi prodávajícím a realitní kanceláří. Veškeré služby od inzerce přes prohlídky, nalezení kupujícího a přípravu smluv tedy byly provedeny, přesto makléř nemá nárok na odměnu. Kdyby byl návrh zákona takto přijat, realitky by byly vystaveny velké právní nejistotě a každá investice do inzerce, fotografií, designérů, právníků nebo finančních specialistů, by pro ně byla sázkou do loterie.

Podtrženo a sečteno: Ministerstvo pro místní rozvoj přišlo s návrhem nepochybně prospěšného zákona. Teď zbývá doufat, že se ho v připomínkovém řízení podaří doladit a že pak někde nespadne pod stůl, projde bez zásadní újmy pozměňovacími návrhy v Poslanecké sněmovně a skutečně se dostane až k podpisu prezidentovi. Čekáme na něj už příliš dlouho.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 7. 2016 15:37, dan

A od kdy makléř nebo makléřka vypracovává kupní smlouvu. Každá slušná realitka má svého právníka třeba externího. Pokud jste zvolil realitku bez toho ,že
jste se předem nezeptal jak bude obchod probíhat je to váš problém. Od toho vás neochrání žádný zákon.

Zobrazit celé vlákno

+5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nechcete platit realitním makléřům? Sežeňte si pronájem bez realitky

23. 8. 2016 | Monika Veselíková | 8 komentářů

Nechcete platit realitním makléřům? Sežeňte si pronájem bez realitky

Abyste sehnali nové bydlení, nepotřebujete nutně pomoc realitní kanceláře. Hledat pronájem přitom můžete on-line – na bezrealitním inzertním webu. Poradíme, jak na to.

Očima expertů: Jak vybírat realitní kancelář

3. 4. 2015 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Očima expertů: Jak vybírat realitní kancelář

Chystáte se prodávat nemovitost? S výběrem správné realitky, která by vám měla pomoci, to není jednoduché. Oslovili jsme proto odborníky, aby vám poradili, jak si zprostředkovatele... celý článek

Prodáváme byt: Zaplatí? Nezaplatí? Jak prověřit zájemce

1. 4. 2015 | Vladimír Zuzák | 17 komentářů

Prodáváme byt: Zaplatí? Nezaplatí? Jak prověřit zájemce

Peníze na dřevo? O tom si dnes můžeme nechat zdát. O to víc všichni toužíme nestrávit zbytečně moc času se zájemci, kteří stejně nakonec naši nemovitost nekoupí. Jak ověřit, že peníze... celý článek

Prodáváme byt: Jak vybírat makléře? Pozor na amatéry

18. 3. 2015 | Vladimír Zuzák | 8 komentářů

Prodáváme byt: Jak vybírat makléře? Pozor na amatéry

Realitním makléřem se může stát každý dospělý člověk s čistým trestním rejstříkem. Chcete-li od makléře vyšší kvalifikaci, budete si ho muset prověřit sami. Zákon o realitním podnikání... celý článek

Vladimír Zuzák: Když realitky neukočíruje stát, musí se začít zespodu

6. 8. 2014 | Martin Vlnas | 12 komentářů

Vladimír Zuzák: Když realitky neukočíruje stát, musí se začít zespodu

„Čím dál víc mě štvalo, v jak špatné kondici je český realitní trh. Tak jsem se rozhodl to změnit,“ vysvětluje Vladimír Zuzák, spolumajitel společnosti Home Institute, která se snaží... celý článek

Partners Financial Services