Na dlužnou mzdu nebudete čekat. Stát napravuje chybu

| rubrika: Aktuality | 6. 5. 2020 18:10

Zdroj: Shutterstock

Lidé, jejich zaměstnavatel je v platební neschopnosti a dluží jim mzdu, nebudou muset čekat na jejich proplacení státem až do září. Rozhodli o tom poslanci, když „opravili“ zákon přijatý v dubnu.

Na problém o víkendu upozornil web Peníze.cz. „Tento stav je pro nás neakceptovatelný a požadujeme okamžitou změnu,“ reagoval šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Hned v pondělí pak vláda přišla s návrhem na nápravu, kterou teď urychleně podpořili i poslanci.

Za normálních podmínek může zaměstnanec podat insolvenční návrh. Dlužnou mzdu mu pak zaplatí úřad práce a stát ji potom vymáhá po zaměstnavateli. Jenže poslanci v dubnu schválili vládní návrh, který v době koronavirové krize víc chrání dlužníky – včetně zaměstnavatelů. Až do konce srpna tak soudy nepřihlížejí k podaným insolvenčním návrhům. Lidé by tak mohli žádat úřad práce o dlužnou mzdu nejdřív v září, což by pro některé znamenalo až čtyřměsíční čekání – zvlášť pokud šlo o dluhy vzniklé ještě před koronavirovou krizí.

Podle novely, kterou dnes schválili poslanci a brzo by ji měli podpořit i senátoři, začne úřad práce proplácet takovou náhradu mzdy opět bez zpoždění. Dočasně k tomu totiž nebude potřeba insolvenční návrh. Stačí, když se úřad práce dozví o platební neschopnosti zaměstnavatele a vyvěsí informace na své úřední desce. Lidé pak budou moct žádat o peníze do pěti a půl měsíců po takovém zveřejnění.

Po zaměstnavatelích by pak úřad práce mohl dlužné peníze vymáhat až od listopadu. „Cílem je snaha chránit zaměstnance, ale zároveň nezničit smysl zákona Lex Covid justice, čímž chráníme firmy, podnikatele a živnostníky“ vysvětlil poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), jehož pozměňovací návrh prošel.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.