Na dlužnou mzdu nebudete čekat. Stát napravuje chybu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 6. 5. 2020
Na dlužnou mzdu nebudete čekat. Stát napravuje chybu

Zdroj: Shutterstock

Lidé, jejich zaměstnavatel je v platební neschopnosti a dluží jim mzdu, nebudou muset čekat na jejich proplacení státem až do září. Rozhodli o tom poslanci, když „opravili“ zákon přijatý v dubnu.

Na problém o víkendu upozornil web Peníze.cz. „Tento stav je pro nás neakceptovatelný a požadujeme okamžitou změnu,“ reagoval šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Hned v pondělí pak vláda přišla s návrhem na nápravu, kterou teď urychleně podpořili i poslanci.

Za normálních podmínek může zaměstnanec podat insolvenční návrh. Dlužnou mzdu mu pak zaplatí úřad práce a stát ji potom vymáhá po zaměstnavateli. Jenže poslanci v dubnu schválili vládní návrh, který v době koronavirové krize víc chrání dlužníky – včetně zaměstnavatelů. Až do konce srpna tak soudy nepřihlížejí k podaným insolvenčním návrhům. Lidé by tak mohli žádat úřad práce o dlužnou mzdu nejdřív v září, což by pro některé znamenalo až čtyřměsíční čekání – zvlášť pokud šlo o dluhy vzniklé ještě před koronavirovou krizí.

Podle novely, kterou dnes schválili poslanci a brzo by ji měli podpořit i senátoři, začne úřad práce proplácet takovou náhradu mzdy opět bez zpoždění. Dočasně k tomu totiž nebude potřeba insolvenční návrh. Stačí, když se úřad práce dozví o platební neschopnosti zaměstnavatele a vyvěsí informace na své úřední desce. Lidé pak budou moct žádat o peníze do pěti a půl měsíců po takovém zveřejnění.

Po zaměstnavatelích by pak úřad práce mohl dlužné peníze vymáhat až od listopadu. „Cílem je snaha chránit zaměstnance, ale zároveň nezničit smysl zákona Lex Covid justice, čímž chráníme firmy, podnikatele a živnostníky“ vysvětlil poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), jehož pozměňovací návrh prošel.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Letní brigáda. Víme, jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

20. 6. 2022 | Petra Dlouhá

Letní brigáda. Víme, jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

Našli jste si přes prázdniny přivýdělek? Připravili jsme přehled pravidel pro studenty – ať už pracují na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, nebo se rovnou nechají... celý článek

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 24 komentářů

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti... celý článek

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

10. 6. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 16 komentářů

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

Lidem v exekuci nebo insolvenci má zůstat z výplaty či důchodu víc peněz, rozhodl Nejvyšší soud.

Kdo si polepšil nad inflaci? České mzdy pod lupou

7. 6. 2022 | Jana Divinová

Kdo si polepšil nad inflaci? České mzdy pod lupou

Jen necelá tři procenta zaměstnanců si na začátku roku 2022 reálně polepšila. Nová data statistiků ukazují i to, že ženy za poslední roky lehce stáhly rozdíl ve mzdách, přesto většina... celý článek

Průměrná mzda roste, ale kupní síla Čechů klesá

7. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Průměrná mzda roste, ale kupní síla Čechů klesá

Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním prvním čtvrtletí na 37 929 korun, což je o 2644 korun (7,2 %) víc než ve stejném období loňského roku. Spotřebitelské ceny (inflace) za... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.