Na dlužnou mzdu nebudete čekat. Stát napravuje chybu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 6. 5. 2020
Na dlužnou mzdu nebudete čekat. Stát napravuje chybu

Zdroj: Shutterstock

Lidé, jejich zaměstnavatel je v platební neschopnosti a dluží jim mzdu, nebudou muset čekat na jejich proplacení státem až do září. Rozhodli o tom poslanci, když „opravili“ zákon přijatý v dubnu.

Na problém o víkendu upozornil web Peníze.cz. „Tento stav je pro nás neakceptovatelný a požadujeme okamžitou změnu,“ reagoval šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Hned v pondělí pak vláda přišla s návrhem na nápravu, kterou teď urychleně podpořili i poslanci.

Za normálních podmínek může zaměstnanec podat insolvenční návrh. Dlužnou mzdu mu pak zaplatí úřad práce a stát ji potom vymáhá po zaměstnavateli. Jenže poslanci v dubnu schválili vládní návrh, který v době koronavirové krize víc chrání dlužníky – včetně zaměstnavatelů. Až do konce srpna tak soudy nepřihlížejí k podaným insolvenčním návrhům. Lidé by tak mohli žádat úřad práce o dlužnou mzdu nejdřív v září, což by pro některé znamenalo až čtyřměsíční čekání – zvlášť pokud šlo o dluhy vzniklé ještě před koronavirovou krizí.

Podle novely, kterou dnes schválili poslanci a brzo by ji měli podpořit i senátoři, začne úřad práce proplácet takovou náhradu mzdy opět bez zpoždění. Dočasně k tomu totiž nebude potřeba insolvenční návrh. Stačí, když se úřad práce dozví o platební neschopnosti zaměstnavatele a vyvěsí informace na své úřední desce. Lidé pak budou moct žádat o peníze do pěti a půl měsíců po takovém zveřejnění.

Po zaměstnavatelích by pak úřad práce mohl dlužné peníze vymáhat až od listopadu. „Cílem je snaha chránit zaměstnance, ale zároveň nezničit smysl zákona Lex Covid justice, čímž chráníme firmy, podnikatele a živnostníky“ vysvětlil poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), jehož pozměňovací návrh prošel.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+43
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kdo si nejvíc polepšil? Nový žebříček nejlépe a nejhůře placených prací

2. 10. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Kdo si nejvíc polepšil? Nový žebříček nejlépe a nejhůře placených prací

Mzdy v soukromé sféře stouply za první pololetí v průměru o sedm procent, platy ve veřejné sféře o pět procent. Přesto mají „státní zaměstnanci“ vyšší příjmy než lidé v soukromém sektoru.... celý článek

Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

12. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

Velký mzdový průzkum společnosti Grafton Recruitment zmapoval finanční ohodnocení stovek pracovních pozic napříč obory a regiony. Podívejte se, kolik si vydělají vybrané profese.

Manažerské platy stouply. Kolik si vydělá váš šéf?

10. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Manažerské platy stouply. Kolik si vydělá váš šéf?

Průměrná měsíční mzda manažerů v Česku stoupla oproti loňsku o devět procent. Jejich celkový příjem ale o dost zvyšují roční bonusy. Výrazné rozdíly v odměňování jsou mezi ženami a... celý článek

Kupní síla průměrné mzdy klesá nejdéle v historii Česka

4. 9. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla průměrné mzdy klesá nejdéle v historii Česka

Průměrná hrubá mzda v letošním druhém čtvrtletí stoupla na 43 193 korun měsíčně a v porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,7 % (3101 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Daň z nemovitostí, zaměstnanecké benefity. Co vláda změní v balíčku

24. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Daň z nemovitostí, zaměstnanecké benefity. Co vláda změní v balíčku

Koalice se shodla na návrzích úprav a doplnění konsolidačního balíčku. Předloží je jako společný pozměňovací návrh všech koaličních stran na jednání Poslanecké sněmovny.

Partners Financial Services