Na dlužnou mzdu nebudete čekat. Stát napravuje chybu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 6. 5. 2020 18:10
Na dlužnou mzdu nebudete čekat. Stát napravuje chybu

Zdroj: Shutterstock

Lidé, jejich zaměstnavatel je v platební neschopnosti a dluží jim mzdu, nebudou muset čekat na jejich proplacení státem až do září. Rozhodli o tom poslanci, když „opravili“ zákon přijatý v dubnu.

Na problém o víkendu upozornil web Peníze.cz. „Tento stav je pro nás neakceptovatelný a požadujeme okamžitou změnu,“ reagoval šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Hned v pondělí pak vláda přišla s návrhem na nápravu, kterou teď urychleně podpořili i poslanci.

Za normálních podmínek může zaměstnanec podat insolvenční návrh. Dlužnou mzdu mu pak zaplatí úřad práce a stát ji potom vymáhá po zaměstnavateli. Jenže poslanci v dubnu schválili vládní návrh, který v době koronavirové krize víc chrání dlužníky – včetně zaměstnavatelů. Až do konce srpna tak soudy nepřihlížejí k podaným insolvenčním návrhům. Lidé by tak mohli žádat úřad práce o dlužnou mzdu nejdřív v září, což by pro některé znamenalo až čtyřměsíční čekání – zvlášť pokud šlo o dluhy vzniklé ještě před koronavirovou krizí.

Podle novely, kterou dnes schválili poslanci a brzo by ji měli podpořit i senátoři, začne úřad práce proplácet takovou náhradu mzdy opět bez zpoždění. Dočasně k tomu totiž nebude potřeba insolvenční návrh. Stačí, když se úřad práce dozví o platební neschopnosti zaměstnavatele a vyvěsí informace na své úřední desce. Lidé pak budou moct žádat o peníze do pěti a půl měsíců po takovém zveřejnění.

Po zaměstnavatelích by pak úřad práce mohl dlužné peníze vymáhat až od listopadu. „Cílem je snaha chránit zaměstnance, ale zároveň nezničit smysl zákona Lex Covid justice, čímž chráníme firmy, podnikatele a živnostníky“ vysvětlil poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), jehož pozměňovací návrh prošel.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Stát dá lidem 80 % mzdy, když zůstanou v krizi doma

7. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Stát dá lidem 80 % mzdy, když zůstanou v krizi doma

Poslanci dnes schválili pravidla takzvaného stálého kurzarbeitu. Firmy budou moci při ekonomických potížích poslat zaměstnance na část týdne domů, na mzdy jim přispěje stát. Novela... celý článek

Lidl začne brát i poslední značku stravenek

6. 5. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Lidl začne brát i poslední značku stravenek

V obchodním řetězci Lidl bude od pondělí 10. května nově možné zaplatit i stravenkovými kartami a stravenkami od společnosti Edenred (Ticket Restaurant). Věrnostní program Edenred se... celý článek

Jak na daňové přiznání. Návody, změny, termíny a časté chyby

1. 5. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Jak na daňové přiznání. Návody, změny, termíny a časté chyby

Do kdy je opravdu potřeba podat přiznání k dani z příjmů za rok 2020? Co všechno je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Tady je přehled.

Ošetřovné stoupne a dosáhne na něj víc lidí

28. 4. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Ošetřovné stoupne a dosáhne na něj víc lidí

Zaměstnanci, kteří v březnu a dubnu čerpali ošetřovné, se mohou těšit na zpětný doplatek. Ošetřovné budou moci pobírat také příbuzní, kteří nežijí ve společné domácnosti. Změny definitivně... celý článek

Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

27. 4. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

Rodinám s alespoň dvěma dětmi zůstane víc peněz než doteď. Daňové zvýhodnění stoupne, a to i zpětně od letošního ledna, schválili poslanci.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.