Česká spořitelna spustí Google Pay v létě

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 17. 5. 2019 09:20

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, finišuje s testováním služby Google Pay. Podle informací webu Peníze.cz ji spustí už na začátku léta. „Testování intenzivně probíhá, službu spustíme v průběhu léta,“ říká k tomu mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

Služba Google Pay, umožňující placení telefonem se systémem Android a podporou technologie NFC, funguje v Česku od konce roku 2017. Zatím ji nabízejí Moneta, mBank, J&T Banka, Komerční banka, Equa bank a od letošního dubna také Fio banka. Dostupná je i pro uživatele elektronické peněženky Revolut, stravenkové karty Edenred a od letošního května i pro karty splátkové společnosti Home Credit.

Česká spořitelna patří – společně s ČSOB nebo Air Bank – mezi banky, které pro mobilní platby se systémem Android nabízejí vlastní řešení. Spořitelna spustila svou aplikaci loni v srpnu, původně pod názvem Saifu. Kvůli tomu, že takové jméno už měla registrováno jiná firma, ji ale musela přejmenovat na Poketka.

„Poketku teď využívá zhruba 20 tisíc klientů. Ukončovat ji neplánujeme, nicméně je otázkou, jaká přesně bude její role a funkce po spuštění Google Pay,“ říká Hrubý.

Spořitelna byla mezi prvními v Česku, kdo letos v únoru spustil službu Apple Pay, počet uživatelů podle mluvčího už překročil 78 tisíc. Společně s Air Bank byla první, kdo spustil i další inovaci – okamžité platby.

Druhá největší banka, ČSOB, plánuje nabídnout Google Pay ve druhé polovině roku. „Už od roku 2016 nabízíme pro systém Android vlastní mobilní aplikaci NaNákupy, která má i další unikátní funkce usnadňující nakupování, jako možnost ukládání věrnostních karet či tvorbu nákupních seznamů. Nemohli jsme čekat na technologie velkých světových hráčů jako je Google Pay (dříve Android Pay) a Apple Pay, protože jejich uvedení na trh se u nás několikrát posouvalo,“ říká k tomu mluvčí ČSOB Patrik Madle.

„Připravujeme i aplikace Apple Pay, Google Pay a Garmin Pay. Jedná se o komplexní projekt vyžadující změnu technologií zpracování plateb, rozsáhlý vývoj a testování, aby vše bylo pro klienty maximálně bezpečné, spolehlivé a pohodlné. Spuštění těchto platebních aplikací by mělo pro klienty ČSOB proběhnout ve druhé polovině letošního roku,“ dodává mluvčí ČSOB.

Další z velkých bank – Raiffeisenbank – plánuje spuštění mobilních plateb v průběhu druhého pololetí letošního roku. „Jde o strategické rozhodnutí s ohledem na dříve naplánované a již probíhající projekty, jako například dokončení rozsáhlého projektu převedení všech našich klientů do nového internetového bankovnictví nebo nedávné spuštění nové mobilní aplikace, kde v brzké době dojde k zavedení dalších atraktivních funkcí. Bohužel, i když bychom rádi, s ohledem na lidské i technické kapacity nelze nabídnout vše najednou,“ vysvětluje mluvčí Petra Kopecká.

Vlastní aplikaci pro platby mobilem měla i Komerční banka, po spuštění Google Pay ji ale ukončila.

 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Bankovní identitu začíná nabízet i Raiffeisenbank

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Bankovní identitu začíná nabízet i Raiffeisenbank

Bankovní identitu pro jednoduché ověření při online komunikaci s veřejnou správou mohou začít využívat i první klienti Raiffeisenbank. Službu jim banka zpřístupní postupně během září... celý článek

Číslo účtu na přání. Které banky ho nabízejí?

18. 8. 2021 | Petr Kučera, Veronika Doskočilová | 11 komentářů

Číslo účtu na přání. Které banky ho nabízejí?

U poloviny bank se nemusíte smířit s tím, jaké číslo vašemu kontu přidělí. Chce to ale aktivitu a vejít se do pravidel. Bohužel: Přenést stejné číslo ke konkurenci nejde (přinejmenším... celý článek

Peníze pošlete na číslo mobilu. Novinku chystá sedm bank

11. 8. 2021 | Olga Skalková | 19 komentářů

Peníze pošlete na číslo mobilu. Novinku chystá sedm bank

Banky pokročily s přípravami na nový způsob převodu peněz. Stačí, když budete znát číslo mobilního telefonu příjemce – namísto čísla účtu a kódu banky.

Equa po víkendové chybě už funguje naplno

10. 8. 2021 | Olga Skalková | 1 komentář

Equa po víkendové chybě už funguje naplno

Neplánovaná odstávka systému Equa bank v noci ze soboty na neděli byla znát ještě v pondělí: klientům dál nefungovaly okamžité platby. Od včerejšího odpoledne už běží normálně, ujišťuje... celý článek

Nejlepší mobilní bankovnictví? Tady je porovnání aplikací

12. 7. 2021 | Jan Bachura | 13 komentářů

Nejlepší mobilní bankovnictví? Tady je porovnání aplikací

Analytická společnost Scott & Rose porovnala letos v únoru třináct mobilních aplikací tuzemských bank. Dnes zveřejnila výsledky, které přinášíme i na webu Peníze.cz.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.