Česká spořitelna spustí Google Pay v létě

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 17. 5. 2019

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, finišuje s testováním služby Google Pay. Podle informací webu Peníze.cz ji spustí už na začátku léta. „Testování intenzivně probíhá, službu spustíme v průběhu léta,“ říká k tomu mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

Služba Google Pay, umožňující placení telefonem se systémem Android a podporou technologie NFC, funguje v Česku od konce roku 2017. Zatím ji nabízejí Moneta, mBank, J&T Banka, Komerční banka, Equa bank a od letošního dubna také Fio banka. Dostupná je i pro uživatele elektronické peněženky Revolut, stravenkové karty Edenred a od letošního května i pro karty splátkové společnosti Home Credit.

Česká spořitelna patří – společně s ČSOB nebo Air Bank – mezi banky, které pro mobilní platby se systémem Android nabízejí vlastní řešení. Spořitelna spustila svou aplikaci loni v srpnu, původně pod názvem Saifu. Kvůli tomu, že takové jméno už měla registrováno jiná firma, ji ale musela přejmenovat na Poketka.

„Poketku teď využívá zhruba 20 tisíc klientů. Ukončovat ji neplánujeme, nicméně je otázkou, jaká přesně bude její role a funkce po spuštění Google Pay,“ říká Hrubý.

Spořitelna byla mezi prvními v Česku, kdo letos v únoru spustil službu Apple Pay, počet uživatelů podle mluvčího už překročil 78 tisíc. Společně s Air Bank byla první, kdo spustil i další inovaci – okamžité platby.

Druhá největší banka, ČSOB, plánuje nabídnout Google Pay ve druhé polovině roku. „Už od roku 2016 nabízíme pro systém Android vlastní mobilní aplikaci NaNákupy, která má i další unikátní funkce usnadňující nakupování, jako možnost ukládání věrnostních karet či tvorbu nákupních seznamů. Nemohli jsme čekat na technologie velkých světových hráčů jako je Google Pay (dříve Android Pay) a Apple Pay, protože jejich uvedení na trh se u nás několikrát posouvalo,“ říká k tomu mluvčí ČSOB Patrik Madle.

„Připravujeme i aplikace Apple Pay, Google Pay a Garmin Pay. Jedná se o komplexní projekt vyžadující změnu technologií zpracování plateb, rozsáhlý vývoj a testování, aby vše bylo pro klienty maximálně bezpečné, spolehlivé a pohodlné. Spuštění těchto platebních aplikací by mělo pro klienty ČSOB proběhnout ve druhé polovině letošního roku,“ dodává mluvčí ČSOB.

Další z velkých bank – Raiffeisenbank – plánuje spuštění mobilních plateb v průběhu druhého pololetí letošního roku. „Jde o strategické rozhodnutí s ohledem na dříve naplánované a již probíhající projekty, jako například dokončení rozsáhlého projektu převedení všech našich klientů do nového internetového bankovnictví nebo nedávné spuštění nové mobilní aplikace, kde v brzké době dojde k zavedení dalších atraktivních funkcí. Bohužel, i když bychom rádi, s ohledem na lidské i technické kapacity nelze nabídnout vše najednou,“ vysvětluje mluvčí Petra Kopecká.

Vlastní aplikaci pro platby mobilem měla i Komerční banka, po spuštění Google Pay ji ale ukončila.

 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

„Tady to máš zpátky, lakoto.“ Zprávy pro příjemce baví klienty i bankéře

10. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

„Tady to máš zpátky, lakoto.“ Zprávy pro příjemce baví klienty i bankéře

Popisné, oficiální, vtipné, ale i nemravné a urážlivé. Češi si zprávy pro příjemce při odesílání plateb oblíbili, potvrzují banky. Někdy ale může mít taková osobní zpráva v internetovém... celý článek

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

19. 4. 2024 | Petr Kučera

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

ČSOB, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například plánují... celý článek

Poslat peníze na číslo mobilu už umí i Moneta

18. 4. 2024 | Petr Kučera

Poslat peníze na číslo mobilu už umí i Moneta

Moneta Money Bank spouští možnost plateb na telefonní číslo – takzvanou platbu na kontakt. Klientům tak nově stačí znát pouze telefonní číslo příjemce místo čísla jeho bankovního účtu. celý článek

UniCredit rozšiřuje Bank ID. Prokážete se i firmám

10. 4. 2024 | Petr Kučera

UniCredit rozšiřuje Bank ID. Prokážete se i firmám

Klienti UniCredit Bank mohou nově využívat bankovní identitu také pro online ověření vůči soukromým společnostem – například pojišťovnám, telefonním operátorům a dalším.

Fio překvapila klienty, platby kartou zaúčtovala dvakrát

8. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Fio překvapila klienty, platby kartou zaúčtovala dvakrát

Fio banka hlásí komplikace s duplicitním zaúčtováním některých transakcí provedených kartami Visa. „O potížích víme a situaci se společností Visa intenzivně řešíme,“ ujišťuje banka... celý článek

Partners Financial Services