Ukrajinské hřivny přijímá první banka. Dá víc než směnárny

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 26. 4. 2022
Ukrajinské hřivny přijímá první banka. Dá víc než směnárny

Zdroj: Shutterstock

Ukrajinci, kteří před válkou uprchli do Česka, si od tohoto týdne mohou směnit peníze i v bance. Raiffeisenbank v pondělí oznámila, že na všech svých pobočkách s pokladnou přijímá ukrajinské hřivny. Podmínkou však je mít v Raiffeisenbank osobní účet.

Většina Ukrajinců si své úspory přivezla v hotovosti. V prvních týdnech po začátku války si je ale v Česku nemohli vyměnit ani u směnáren. V březnu se situace trochu zlepšila, některé směnárny začaly ukrajinské hřivny vykupovat. Oproti tomu banky sice nabídly uprchlíkům výhodnější podmínky pro založení účtu a některé jim pro začátek věnovaly i finanční pomoc, hotovost však odmítaly.

Od tohoto týdne mohou zájemci na pobočkách Raiffeisenbank s pokladnou vložit ukrajinské hřivny v hotovosti na osobní účet a jeho prostřednictvím pak konvertovat na koruny nebo jinou vybranou měnu.

„Prostředky z účtu je možné vybírat okamžitě a bez omezení na pokladně pobočky nebo v bankomatech,“ říká mluvčí Tereza Kaiseršotová. „S možností směnit ukrajinské hřivny přicházíme jako první banka v ČR,“ dodává.

S ohledem na omezenou směnitelnost bude Raiffeisenbank od každého klienta vykupovat maximálně 5000 hřiven za den, a to pouze v bankovkách s nominální hodnotou 20 hřiven (přibližně 15 korun) a vyšší.

Podle kurzovního lístku, který Raiffeisenbank zveřejňuje na svém webu, vykupovala v pondělí hřivny za kurz 0,7 CZK/UAH. Za 100 hřiven tak Ukrajinci dostanou přibližně 70 českých korun. Jak banka upřesnila na dotaz webu Peníze.cz, používá valutový kurz pro výkup hotovosti – tedy ne devizový kurz pro bezhotovostní převod (ten je 0,73 CZ/UAH).

Hřivny sice vykupují i některé směnárny, ale za nižší, pro Ukrajince tedy méně výhodný kurz od 0,57 do 0,4 CZK/UAH. Za 100 hřiven tak Ukrajinci dostanou 57 až 40 korun. Hlavně v menších městech je však obtížné na takovou směnárnu vůbec narazit.

Web Peníze.cz v pondělí oslovil deset směnáren ve čtyřech největších městech. Výkup hřiven umožňuje jen polovina z nich – až na jednu výjimku jsou všechny v Praze. Ty, které hřivny přijímají, je vykupovaly i před válkou. Ty z oslovených, které hřivny nepřijímají, to neplánují ani v budoucnu.

Vykoupí ukrajinské hřivny? (rychlý pondělní test)

SměnárnaMěstoKurz
ExchangePraha, KaprovaNevykupuje
Alfa PraguePraha, Palladium0,5 CZK/UAH
Golden ExchangePraha, Na Poříčí0,57 CZK/UAH
Royal ExchangePraha, Václavské náměstí0,55 CZK/UAH
Směnárna SamikoPraha, Štěpánská0,5 CZK/UAH
EurowexPlzeňNevykupuje
FoFo ExchangeBrnoNevykupuje
Kirkuk VaňkovkaBrno0,4 CZK/UAH
Směnárna FuturumOstravaNevykupuje
Duda DVMOstravaNevykupuje

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Tisícovky s přítiskem došly. Už nebudou

9. 2. 2023 | Gabriel Pleska

Tisícovky s přítiskem došly. Už nebudou

Česká národní banka (ČNB) včera vydala tisícikorunu vzor 2008 vylepšenou o speciální přítisk k 30. výročí dělení československé měny. O bankovkách samotných a zahájení jejich prodeje... celý článek

Nákupy v Polsku jsou ještě výhodnější. Zlotý oslabuje

7. 2. 2023 | Lukáš Kovanda | 1 komentář

Nákupy v Polsku jsou ještě výhodnější. Zlotý oslabuje

Česká koruna se dnes obchoduje na nejsilnější úrovni vůči polskému zlotému v novodobé historii – vůbec poprvé za méně než pět korun za zlotý. Vzájemný kurz obou měn spadl až na 4,9886,... celý článek

Stovky s přítiskem se prodaly za tisíce. Co teď tisícovky?

7. 2. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Stovky s přítiskem se prodaly za tisíce. Co teď tisícovky?

Speciální stokoruny z roku 2019 přinesly některým majitelům deseti- a vícenásobné zhodnocení. U tisícovek, které ČNB vydává ve středu, s něčím takovým ale raději nepočítejte.

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.