Ukrajinské hřivny přijímá první banka. Dá víc než směnárny

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 26. 4. 2022
Ukrajinské hřivny přijímá první banka. Dá víc než směnárny

Zdroj: Shutterstock

Ukrajinci, kteří před válkou uprchli do Česka, si od tohoto týdne mohou směnit peníze i v bance. Raiffeisenbank v pondělí oznámila, že na všech svých pobočkách s pokladnou přijímá ukrajinské hřivny. Podmínkou však je mít v Raiffeisenbank osobní účet.

Většina Ukrajinců si své úspory přivezla v hotovosti. V prvních týdnech po začátku války si je ale v Česku nemohli vyměnit ani u směnáren. V březnu se situace trochu zlepšila, některé směnárny začaly ukrajinské hřivny vykupovat. Oproti tomu banky sice nabídly uprchlíkům výhodnější podmínky pro založení účtu a některé jim pro začátek věnovaly i finanční pomoc, hotovost však odmítaly.

Od tohoto týdne mohou zájemci na pobočkách Raiffeisenbank s pokladnou vložit ukrajinské hřivny v hotovosti na osobní účet a jeho prostřednictvím pak konvertovat na koruny nebo jinou vybranou měnu.

„Prostředky z účtu je možné vybírat okamžitě a bez omezení na pokladně pobočky nebo v bankomatech,“ říká mluvčí Tereza Kaiseršotová. „S možností směnit ukrajinské hřivny přicházíme jako první banka v ČR,“ dodává.

S ohledem na omezenou směnitelnost bude Raiffeisenbank od každého klienta vykupovat maximálně 5000 hřiven za den, a to pouze v bankovkách s nominální hodnotou 20 hřiven (přibližně 15 korun) a vyšší.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Podle kurzovního lístku, který Raiffeisenbank zveřejňuje na svém webu, vykupovala v pondělí hřivny za kurz 0,7 CZK/UAH. Za 100 hřiven tak Ukrajinci dostanou přibližně 70 českých korun. Jak banka upřesnila na dotaz webu Peníze.cz, používá valutový kurz pro výkup hotovosti – tedy ne devizový kurz pro bezhotovostní převod (ten je 0,73 CZ/UAH).

Hřivny sice vykupují i některé směnárny, ale za nižší, pro Ukrajince tedy méně výhodný kurz od 0,57 do 0,4 CZK/UAH. Za 100 hřiven tak Ukrajinci dostanou 57 až 40 korun. Hlavně v menších městech je však obtížné na takovou směnárnu vůbec narazit.

Web Peníze.cz v pondělí oslovil deset směnáren ve čtyřech největších městech. Výkup hřiven umožňuje jen polovina z nich – až na jednu výjimku jsou všechny v Praze. Ty, které hřivny přijímají, je vykupovaly i před válkou. Ty z oslovených, které hřivny nepřijímají, to neplánují ani v budoucnu.

Vykoupí ukrajinské hřivny? (rychlý pondělní test)

SměnárnaMěstoKurz
ExchangePraha, KaprovaNevykupuje
Alfa PraguePraha, Palladium0,5 CZK/UAH
Golden ExchangePraha, Na Poříčí0,57 CZK/UAH
Royal ExchangePraha, Václavské náměstí0,55 CZK/UAH
Směnárna SamikoPraha, Štěpánská0,5 CZK/UAH
EurowexPlzeňNevykupuje
FoFo ExchangeBrnoNevykupuje
Kirkuk VaňkovkaBrno0,4 CZK/UAH
Směnárna FuturumOstravaNevykupuje
Duda DVMOstravaNevykupuje

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Poznáte, čí je to euro? Velký kvíz plný peněz

3. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Poznáte, čí je to euro? Velký kvíz plný peněz

Každá země eurozóny si nechává razit svoji variantu mincí, některé mají í víc variant. Zkuste, kolik jich poznáte. Většinou to na nich bývá napsané – ale to by bylo příliš jednoduché,... celý článek

Kvíz plný peněz. Ukažte se, jak znáte světové měny

26. 7. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kvíz plný peněz. Ukažte se, jak znáte světové měny

Máme pro vás peníze z celého světa. Koruny, libry, pesa, marky, rupie, dolary... Vynechali jsme snad jen jen. A na vás je, abyste ukázali, jak je znáte. Do toho.

Turecká lira slábne každý den. Jak to zlevní dovolenou?

17. 7. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Turecká lira slábne každý den. Jak to zlevní dovolenou?

Kurz hraje českým návštěvníkům do karet. Turecká měna je nejslabší v historii, a naopak koruna jako by celou zimu chodila do fitka. Jak s tím ale správně naložit? Měnit peníze v Česku?... celý článek

Skandinávské koruny v bankách končí. Bez karty na sever nejezděte

4. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Skandinávské koruny v bankách končí. Bez karty na sever nejezděte

Banky ve Skandinávii přestávají od cizích bank vykupovat své domácí měny. V českých bankách už proto norské, švédské ani dánské koruny až na jedinou výjimku neseženete.

Která karta má nejlepší kurz eura? Porovnali jsme banky

3. 7. 2023 | Petr Kučera, Ivana Novotná | 5 komentářů

Která karta má nejlepší kurz eura? Porovnali jsme banky

Vyměnili byste si před dovolenou ve směnárně, která chce za jedno euro o dost víc než jiná? Nejspíš jenom v krajním případě. Jenže když platíte v cizině bezhotovostně, nevidíte kurz... celý článek

Partners Financial Services