Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vydavatelé kreditních karet dostali přes prsty

| rubrika: Co se děje | 27. 5. 2009 | 5 komentářů
Vydavatelé kreditních karet dostali přes prsty
Americké banky a karetní společnosti musí přestat s některými zavádějícími a predátorskými praktikami, kterými vydělávali na dlužnících. Na oplátku hrozí, že kvůli tomu budou muset karty zdražit. Pro zadlužené Američany to nakonec může být dobrá zpráva.

Není vám jednadvacet a nemáte dostatečné příjmy? Tak na kreditní kartuzapomeňte. Takový vzkaz poslali američtí zákonodárci a prezident Američanům. Zákonem, který nově upravuje některé povinnosti a podmínky vydávání kreditních karet, ale zamířili především na bankya karetní společnosti. „Ještě nedávno se obchodní podmínky pro používání kreditní karty vešly na jednu stránku. Teď zabírají třicet stran hustě popsaných malým písmem a formulacemi, kterým spotřebitel nemůže rozumět. Navíc vydavatelé kreditních karet často zvyšují úrokové sazby a poplatky, aniž by se klient provinil třeba pozdní splátkou. Nebo si účtují úroky dvakrát,“ shrnuli některé praktiky vydavatelů karet senátoři. A dodali, že s takovými zavádějícími a predátorskými praktikami je třeba skoncovat.

Nový zákon se dotkne osmdesáti procent Američanů. Tolik jich podle statistik americké centrální banky FED vlastní kreditní kartu. V průměru na ní dluží 7300 dolarů. To je o třetinu víc než v roce 2004. Vzhledem ke svému příjmu jsou nejvíce zadlužení ti nejchudší. Ve skupině dvaceti procent Američanů s nejnižšími příjmy dluží na kreditce polovina domácností více než osm procent příjmu. Naopak v nejvyšší příjmové kategorii je prostřední hodnota dluhu 3,6 procenta příjmu.

Prezident Barack Obama při podpisu zákona dal jasně najevo, že změny nemají podporovat v nesmyslném zadlužování ty, kteří „nedokážou přemýšlet hlavou“. Spíše mají pomoci těm, kteří se dluhů chtějí zbavit, ale karetní společnosti jim hází klacky pod nohy ve formě různých změn podmínek.

Vydavatelé karet například nebudou smět zvýšit úrokovou sazbu na celý dosavadní dluh. Vyšší sazby se budou moci týkat pouze nových půjček, a to v případě, že je klient v prodlení se splátkou více než šedesát dní. Když začne splátky zase platit včas a vydrží půl roku, banka mu musí úrokovou sazbu vrátit na původní úroveň.

Skončit by měly i praktiky, kdy banky zvýšily klientovi úrokovou sazbu, přestože dluhy splácí včas. To se mohlo stát například v případě, že klient nesplácel jiný úvěr či mu z jiného důvodu klesla bonita v některém z úvěrových registrů. Karetní společnosti tak vyšším úrokem „ocenily“ větší rizikovost stávajícího klienta.

Minulostí by měly být i sankční poplatky za překročení úvěrového limitu na kartě. Dnes je běžné, že když spotřebitelv obchodě utratí víc, než mu banka dovolila, platba se provede, ale klient dostane za nadměrné zadlužení pokutu. Nově by v takovém případě karetní společnost platbu v obchodě nepovolila, pokud by klient sám s překročením úvěrového rámce nesouhlasil.

Zákonodárci vydavatelům karet vyčítali i to, že si účtovali úroky i za včas zaplacený dluh. „Dlužíte třeba tisíc dolarů, 900 dolarů splatíte včas, ale karetní firma po vás chce dál úroky za celou tisícovku a nikoli za zbývající stovku,“ stojí v materiálu, který měli američtí senátoři k dispozici při projednávání zákona.

Z bank a karetních společností se nicméně ozývá varování, že nová pravidla povedou ke zdražení úvěrů pro všechny. Experti oslovení magazínem Smart Money naznačují, že by mohl výrazně vzrůst podíl karet, za jejichž vedení se musí platit roční poplatek. Ty přitom v 90. letech téměř vymizely.

Nahoru by mohly jít i úrokové sazby. Zatímco nyní činí průměrná roční sazba 10,79 procenta, uvádí specializovaný server Bankrate.com, v budoucnu by klienti mohli klidně platit 19 či 20 procent, soudí analytik karetního trhu Robert McKinley. Pro srovnání, za tyto sazby si dnes běžně půjčují na kreditních kartách Češi.

Banky by kvůli nižším ziskům mohly omezit rovněž různé bonusové programy, ať už jde o sbírání mílí pro nákup letenek či bodů pro výhodnější nákupy či pro vrácení části utracených peněz. K jejich získání možná budou Američani muset utratit za rok více než dosud. Při opožděné splátce jim karetní společnost část nasbíraných výhod sebere.

Při pohledu z jiného úhlu ovšem výhrůžky bank nemusí být úplně špatnou zprávou. Dražší karty a přísnější trestání pozdních splátek může část Američanů vést k tomu, že omezí život na dluh. Podle řady ekonomů totiž jejich nadměrné utrácení přivedlo USA a zprostředkovaně i celý svět do nynější krize. Naznačil to i Obama při podpisu zákona: „Očekáváme, že spotřebitelé budou utrácet podle toho, co vydělají, a budou splácet to, co dluží.“

Jste spokojení se svou kretitkou, nebo vás na ní něco štve? Napište nám co.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

27. 5. 2009 | 23:18 | Hugo

To dělají všechny banky. Budou po tobě chtít úroky za 1000 dolarů od doby, kdy sis něco za těch $1000 koupil, do doby, kdy jsi zaplatil těch $900. Pak budou chtít úroky za tu zbývající stovku. Naprosto logické a je to v obchodních...více

27. 5. 2009 | 12:48 | Pierre

Vláda v USA "v zájmu občanů" chce další regulací (zákonem) zasáhnout do zcela dobrovolného vztahu mezi věřitelem a dlužníkem. V posledním odstavci chybí zmínka o tom, že na zadlužování se podílela z největší části právě vláda...více

27. 5. 2009 | 12:33 | Pierre

Potvrzuji ten Londýn. Mám jednu z karet (kreditních) s čipem a platby probíhaly rychle a bez problému. V Tescu jsem ji využil u samoobslužné kasy, což v případě karty pouze s magnetickým proužkem nejde. více

27. 5. 2009 | 9:47 | MoB

„Dlužíte třeba tisíc dolarů, 900 dolarů splatíte včas, ale karetní firma po vás chce dál úroky za celou tisícovku a nikoli za zbývající stovku,“ - to je normální, to dělá u svých karet CitiBank. více

27. 5. 2009 | 9:28 | Škodolibka domácí

Mám kreditku EC/MC embosovanou a naprosto mi vyhovuje. Je zadarmo, vždy vyrovnám všechny vyčerpané prostředky, takže ani úrok neplatím. K dokonalosti už chybí jenom to, aby se plná splátka uhrazovala z účtu automaticky a...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK