Cena ropy dnes zažila největší propad od války v Perském zálivu v roce 1991. Trhy otevřely obchodování s propadem ceny ropy kolem 30 procent, reagují tak na páteční krach jednání zemí OPEC s Ruskem a následné vyhlášení cenové války ze strany Saúdské Arábie.
Severomořská ropa Brent, podle které se odvíjí ceny u čerpacích stanic, je nyní za zhruba 33 dolarů za barel. Kolem 30 dolarů za barel byla cena ropy naposledy krátce na začátku roku 2016. Ještě na konci minulého týdne byla její cena nad hranicí padesáti dolarů a kolem 20. ledna atakovala dokonce úroveň 70 dolarů za barel.
Od té doby ale svět řeší koronavirus, což ropu zlevňovalo. Proto se těžaři chtěli na svém pátečním vídeňském jednání domluvit na dalším omezení těžby ropy, aby její cenu zastabilizovali. Dohoda ale skončila fiaskem, když omezování odmítlo Rusko. Už v pátek večer tak cena ropy klesala zhruba o desetinu.
Další šok přišel o víkendu, kdy „naštvaná“ Saúdská Arábie přešla do protiútoku a vyhlásila výrazné slevy na prodej ropy a také zvýšení její produkce.
„Rijád se agresivním zlevněním ropy a navýšením její těžby snaží vyděsit Rusko dříve, než tím sám sebe ekonomicky fatálně poškodí. Saúdové vsadili na to, že nadprodukcí ropy v čase padající poptávky srazí její cenu natolik, že vylekaní Rusové opět usednou za jednací stůl,“ říká Lukáš Kovanda, ekonom společnosti Czech Fund.
OPEC před pátečním jednáním navrhoval snížení těžby o dalších 1,5 milionu barelů denně. Z toho mělo půl milionu barelů připadnout na Rusko a další nečlenské země. Skupina zahrnující OPEC a jeho spojence, která se označuje jako OPEC+, nyní omezuje těžbu o 2,1 milionu barelů denně. Současná dohoda platí ale jen do konce března.
„V příštích týdnech pravděpodobně citelně klesne také cena pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Rozhodně nelze vyloučit, že benzin i nafta budou už v dubnu stát opět méně než třicet korun na litr, což se stalo naposledy v létě 2017,“ dodává Kovanda. Nyní se cena pohonných hmot v Česku pohybuje kolem 31 korun za litr.
Výrazným propadem v reakci na výrazný propad cen ropy i další šíření koronaviru nový týden zahájily i akciové trhy. Například index tokyjské burzy Nikkei 225 ztrácí během pondělního obchodování zhruba pět procent, když už byl i nad šesti procenty. Hlavní australský index S&P/ASX 200 skončil pondělní obchodování s propadem přes sedm procent. Panevropský index STOXX 600 krátce po zahájení odepisoval zhruba 7,5 procenta a pražská burza zahájila pondělní obchodování prudkým propadem, a to o zhurba šest procent.
Obavy investorů z dalšího vývoje jsou vidět i na kurzu koruny. Česká měna vůči euru oslabila až nad úroveň 25,67 a je tak vůči společné evropské měně nejslabší od loňského října.
Čtěte více:
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem