Ameriku spasí ropa z břidlic

Jan Traxler | rubrika: Co se děje | 18. 2. 2013 | 4 komentáře
Těžba břidlicových plynů a břidlicové ropy výrazně pomůže rychlejšímu růstu americké ekonomiky. Nevěříte?
Ameriku spasí ropa z břidlic

Vývoj cen zemního plynu v USA, Evropě a Japonsku

Zdroj: FINEZ Investment Management, yCharts. Zvětšíte kliknutím

Pamatujete se na rok 2008, raketový růst ceny ropy a šílené odhady jako 250 dolarů za barel, nebo dokonce 500 dolarů (kdo jiný než Goldman Sachs)? Pod tíhou globální ekonomické recese tato spekulativní bublina záhy rychle splaskla. Ale co je důležitější, ve Spojených státech v tu dobu definitivně pochopili, jak zrádné je být závislý na arabské ropě.

Ještě před pěti lety jsme všude četli anglický termín „peak oil“. Mezinárodní energetická agentura již několikátý rok varovala, že objem těžby ropy nebude schopný držet tempo s rostoucí poptávkou Číny a dalších rychle rostoucích ekonomik. Po pěti letech jsou zásobníky ropy v USA přeplněné, ropa zlevnila a v příštích letech významným způsobem pomůže rychlejšímu růstu americké ekonomiky.

Co se vlastně stalo? Od roku 2009 se díky nové technologii horizontálních vrtů začal v USA těžit zemní plyn uložený v menších kapsách břidlicových hornin. Rostoucí objem těžby vedl k převisu nabídky nad poptávkou a prudkému zlevnění zemního plynu. Na burze v New Yorku obchodovaný plyn Henry Hub zlevnil z 12 dolarů za mmBtu (28.26 m3) v roce 2008 na dva dolary v roce 2012. Od té doby sice cena plynu znovu vzrostla na úroveň kolem 3,5 dolaru, ale i tak nízká cena mnohdy pod úrovní nákladů na těžbu způsobila „zpětný chod“ a těžaři se přeorientovali spíše na ropu.

Brzy nové technologie těžby ropných břidlic a písků povedou také k převisu nabídky nad poptávkou u ropy. Cena americké ropy už od roku 2011 mírně poklesla. Rychlejšímu růstu objemu těžby a potažmo poklesu ceny ropy zatím brání nedostatečná infrastruktura a zpracovatelské kapacity. Momentálně je ale ve výstavbě několik nových ropovodů a plynovodů, plánují se rozšiřovat rafinerie a také terminály pro ropné tankery a zkapalněný plyn.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Těžba ropy v USA v posledních letech rychle roste

Nejsem technik a vůbec nerozumím tomu, jak se ropa těží a zpracovává. O tom si musíte přečíst jinde. Ukážeme si ale několik zásadních důsledků rostoucí těžby ropy a plynu v USA pro americkou ekonomiku. Samotný růst objemu těžby ropy zachycuje obrázek výš. Od roku 1970 těžba ropy v USA klesala a Spojené táty začaly velké množství ropy dovážet z arabských zemí. Od roku 2009 se tento trend obrací. Na následujícím grafu můžeme vidět, že dovoz ropy do USA od roku 2009 poklesl o 30 procent.

Dovoz ropy do USA od roku 2009 klesá

Zdroj: FINEZ Investment Management, yCharts

To samo o sobě silně pomáhá snížit deficit amerického zahraničního obchodu. Na dalším grafu můžeme vidět, jak od roku 1990 rostl deficit zahraničního obchodu Spojených států amerických. Celkový objem dováženého zboží a služeb (oranžová křivka) rostl rychleji než objem vývozů (modrá křivka). V roce 2012 ale deficit zahraničního obchodu USA poklesl a já si dovolím odhadovat, že to je začátek nového trendu.

Od roku 1990 rostl deficit zahraničního obchodu USA

Zdroj: FINEZ Investment Management, yCharts

Americká energetická agentura odhaduje, že do roku 2035 budou Spojené státy americké energeticky soběstačné. Podle mě této mety dosáhnou mnohem dříve. Ba co víc, z hlavního dovozce ropy by se mohl za několik let stát významný světový exportér ropy a především zkapalněného (LNG) nebo stlačeného (CNG) zemního plynu. Této úvaze nahrává zejména fakt, že zemní plyn je v USA několikanásobně levnější než plyn, který do Evropy dodává Rusko. Japonsko si musí připlatit ještě víc (viz úplně první obrázek). Také u ropy je patrný rostoucí cenový rozdíl mezi evropskou ropou typu Brent a americkou ropou typu West Texas Intermediate, ačkoliv americká ropa je paradoxně kvalitnější. Uvidíme, zda se nůžky budou dále rozevírat.

Vývoj cen americké ropy WTI a severomořské ropy Brent

Zdroj: FINEZ Investment Management, yCharts

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Anketa

Bude se ropa či plyn z břidlic těžit i u nás?

Ale i kdyby se ze strategických důvodů americká vláda rozhodla nějakým způsobem omezit vývoz ropy a plynu ze země, klíčové je, že poklesne objem dovozů ropy, čímž se zásadně sníží deficit zahraničního obchodu USA.

Navíc musíme mít na paměti, že levnější plyn a ropa vede stále více průmyslových koncernů (prozatím zejména v chemickém průmyslu) k přemisťování výrobních závodů zpět z Asie na americkou půdu. Asijská pracovní síla už není tak levná jako dřív a náklady na energie začínají být pro mnohé podniky důležitějším faktorem. Pokud je navíc vaší hlavní vstupní komoditou ve výrobě ropa, jako je tomu často v chemickém průmyslu, nemusíte nad návratem do USA dlouho přemýšlet.

Dopad nových technologií těžby ropy a plynu bude tedy pro ekonomiku USA daleko větší, než si dnes většina lidí uvědomuje. už dnes přispívá ropný průmysl významným způsobem k růstu HDP a dává lidem práci. Rostoucí objem těžby ale povede k poklesu ceny, což se pro americké firmy stane důležitou konkurenční výhodou. Průmysl ve Spojených státech zažije renesanci, výrobní sektor bude klíčový pro růst ekonomiky a pokles nezaměstnanosti. Exporty porostou, zatímco dovoz ropy bude klesat. I to přispěje k rychlejšímu růstu HDP a zahraniční obchod USA se možná po 25 letech dostane do přebytku.

To je hlavní důvod, proč jsem navzdory velkému zadlužení velmi optimistický ohledně vývoje ekonomiky USA (na rozdíl od Evropy a Asie) a proč také z dlouhodobého pohledu očekávám výrazné posilování americké měny. Tím ovšem neříkám: „Honem kupovat americké akcie.“ Ale nabízí se celá řada investičních příležitostí, které se pojí s touto zásadní fundamentální změnou americké ekonomiky a obchodu s ropou. Vrátíme se k nim v některém z dalších článků.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

cena ropy, ceny plynu, ropa, usa, zemní plyn

A tohle už jste četli?

Investování do komodit: vyberte si fond

15. 2. 2013 | Martin Tománek | 2 komentáře

Investování do komodit: vyberte si fond

První díl miniseriálu o komoditách se věnoval diskusi, jestli vůbec do komodit investovat. Ve druhém jsme nastínili způsoby, jak do nich investovat lze. Závěrem se podíváme na dva zajímavé... celý článek

Patří komodity do investičního portfolia?

17. 1. 2013 | Martin Tománek | 1 komentář

Patří komodity do investičního portfolia?

Komodity si v poslední dekádě získaly velké sympatie řady investorů. Zatímco v roce 2002 spravovaly komoditní fondy přibližně deset miliard dolarů, o deset let později přesáhla aktiva... celý článek

Kdo vydělá na rozdílech v cenách americké a evropské ropy?

3. 12. 2012 | Jan Traxler | 5 komentářů

Kdo vydělá na rozdílech v cenách americké a evropské ropy?

Americká ropa typu WTI je kvalitnější než evropský typ Brent. Tak jak je možné, že Brent je dnes o 25 procent (!) dražší? A může na tom investor vydělat?

Analýza: Komodity? A co akcie těžařů?

2. 7. 2012 | Jan Traxler | 4 komentáře

Analýza: Komodity? A co akcie těžařů?

Akcie těžebních společností nabízí zajímavý způsob, jak se dlouhodobě podílet na růstu cen komodit. Mnohé „komoditní akcie“ se dnes obchodují za příznivé ceny. Dlouhodobý dynamický... celý článek

Auta na naftu pomalu končí. A nejen proto, že je diesel dražší než benzin!

25. 1. 2012 | Jindřich Hradecký | 67 komentářů

Auta na naftu pomalu končí. A nejen proto, že je diesel dražší než benzin!

Ač automobilky věnovaly tolik úsilí vývoji dieselových motorů a jejich mise, co se týče kvality samotného železného výsledku pod kapotami, skončila úspěšně, svět i Česko začínají nad... celý článek

Partners Financial Services