Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Přikrášlené zisky bank se mohou opět brzy vypařit

| rubrika: Analýza | 27. 4. 2009
Přikrášlené zisky bank se mohou opět brzy vypařit
Pozitivní čísla, která vykazují za první čtvrtletí některé americké banky, nejsou odrazem jejich skutečného stavu. Zisku dosahují zejména díky změnám v účtování ztrát, které jim způsobují klesající ceny aktiv. Investoři tak tápou, co vlastně ohlášená čísla říkají.

Zisk před zdaněním třinácti největších světových bank, které se zabývají i investičním bankovnictvím, se v roce 2008 propadl hluboko do červených čísel. Po letošním prvním čtvrtletí se zdá, jako by ani žádný špatný rok 2008 nebyl. Ať už jde o Goldman Sachs, Bank of America či Wells Fargo, všechny tyto banky se dokázaly přehoupnout zpět do černých čísel. Výjimkou je Morgan Stanley.

Jenže za zisky není zlepšení hospodářské situace, ale úprava amerických účetních pravidel GAAP. Stav ekonomik, kde banky působí, naopak ukazuje další problémy, kterým budou muset tyto finanční institucečelit.

Čtyři scénáře pro investiční bankovnictví

Kromě problémů s růstem nesplácených úvěrů nepotěší akcionáře ani zisk bank z investičního bankovnictví. Boston Consulting Group spočítala čtyři možné scénáře. I ten nejméně pravděpodobný scénář, návrat býčího trhu v roce 2009 a 2010, ukazuje, že zisková marže bude nižší než v roce 2006, kdy dosáhla 22 procent. Zisková marže se počítá jako zisk po zdanění v poměru k celkovým výnosům. Nejoptimističtější scénáře počítají se ziskovou marží 16, resp. 13 procent. Pokud bude dál přetrvávat medvědí trh, nebo bude navíc docházet k procesu snižování dluhů, zisková marže by se měla pohybovat ve výši 6, resp. 5 procent.

„Nynější pozitivní výsledky amerických bank jsou ve velké míře ovlivněny zrušením tržního ocenění aktiv,“ tvrdí Václav Kmínek z České spořitelny. Americká Rada pro standardy finančního účetnictví (FASB) připustila, že není nutné tržní cenou, která je nyní velmi nízká, oceňovat cenné papíryzajištěné různými podkladovými aktivy, například hypotékami, úvěry z kreditních karet či spotřebitelskými úvěry. Právě změna hodnoty těchto cenných papírů stála za loňskými obřími ztrátami. Zásahy do účetních standardů ale zhoršují možnost porovnat, jak na tom jednotlivé finanční instituce jsou. „Dopad je těžké posoudit. Pro investora jsou účetní výkazy nyní nepřehledné,“ tvrdí o rizicích změny účetnictví Milan Lávička, analytik Atlantik.

Změny v bankovním účetnictví připustila i Evropa. Na konci loňského roku přijala Evropská komise ve shodě s evropskými státy dodatky k účetním standardům, které umožňují převést bankám aktiva z kategorie „drženo pro obchodování“ a „drženo k prodeji“ do kategorie „drženo do splatnosti“. Znamená to, že do výkazů nebudou muset promítat ztráty způsobené poklesem cen těchto aktiv, vysvětluje Komise.

Čtvrtletní výsledky bank

Finanční instituceZisk (v miliardách dolarů)Zisk na běžnou akcii (v dolarech)
Bank of America4,250,44
Citigroup1,6-0,18
Credit Suisse1,71,37
Goldman Sachs1,813,39
JP Morgan 2,10,4
Morgan Stanley-0,177-0,57
Wells Fargo3,050,56
Pozn.: Ze zisku se vyplácí dividenda preferenčním akcií, proto je čistý zisk na běžnou akcii může být záporný, i když je zisk kladný.

Důkazem, že investoři s upravenými účetními výkazy nejsou spokojeni, může být reakce trhu na zisku Bank of America (BoA) za první čtvrtletí. I když ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2008 byl zisk BoA na akcii dvakrát vyšší, akcie ztratily za jeden den 25 procent hodnoty. „Trhy reagovaly negativně i na vyšší tvorbu opravných položek kvůli nebezpečí, že firmy a domácnosti nebudou schopny splácetpůjčky,“ vysvětluje Kmínek.

„Zhoršování ekonomické situace přináší bankám dodatečné náklady. Hlavním problémem teď pro ně budou nesplácené úvěry,“ potvrzuje Lávička. V případě BoA se ve výsledcích také objevilo, že banka navýšila rezervy na krytí ztrát z nesplácených úvěrů od konce prosince o 5 miliard na 13,4 miliardy dolarů. V roce 2008 dosahovala úroveň nesplácených úvěrů 1,93 procenta všech půjček, v absolutním vyjádření pak 6,5 miliardy dolarů. Za poslední tři měsíce podíl vzrostl na 2,58 procenta, resp. 9,3 miliardy dolarů.

Podobný problém dopadne i na Evropu, Česko či střední a východní Evropu obecně. „Z krátkodobého hlediska se pro střední a východní Evropu nic pozitivního čekat nedá. Podíl nesplácených úvěrů se bude rozhodně zvyšovat a banky budou muset vytvářet vyšší opravné položky,“ myslí si Kmínek.

V případě Ameriky by do dění v bankovním sektoru mohly vnést světlo zátěžové testy, které provádí tamní centrální banka FED. Testy mají zjistit, jestli banky budou potřebovat další kapitál, aby ustály globální recesi. V Evropě se investoři musí spokojit s účetními výkazy a spolehnout se, že o skutečném zdraví bank říkají pravdu. Se změnami v účetnictví to však mají zase o něco složitější.

Je dobře, že se bankám ulevilo změnou účetních standardů? Podělte se o názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK