Vzestup akcií nesvědčí bezpečným dluhopisům

| rubrika: Analýza | 17. 4. 2009
Vzestup akcií nesvědčí bezpečným dluhopisům
Analytici se nadchnuli optimismem a tvrdí, že trhy se začínají odrážet ode dna. Důkazem toho jsou prý rostoucí akciové trhy. Zájem o akcie na druhou stranu snižuje poptávku po bezpečných dluhopisech, což snižuje jejich cenu.

Akciové trhy přivítaly Velikonoce v zeleném. Nepotěšily tak investory do dluhopisů investiční kvality. Zatímco akcie rostly, poptávka po dluhopisech opadla a s ní i jejich ceny. „Cena evropských státních dluhopisů padala třetí týden v řadě, jak akciový trh podkopal poptávku po bezpečnějších aktivech,“ informovala v pátek agentura Bloomberg. Dluhopisové fondyvesměs kopírovaly tento vývoj, jejich výnos od začátku roku je převážně v červených číslech. Výjimkou jsou rizikovější dluhopisové fondy, které se chovají podobně jako akcie.

Na cenu, a tedy i na výnos dluhopisů, mají nyní vliv především dva faktory. Investoři se přestávají bát akcií, prodávají bezpečné dluhopisy a utržené peníze investují právě do akcií. Zároveň státy a firmy vydávají nové dluhopisy, čímž nafukují nabídku a tlačí cenu už dříve emitovaných obligací dolů. Výnosy, které se chovají inverzně k ceně, tak míří vzhůru. Například výnos desetiletých japonských dluhopisů je na pětiměsíčním maximu. Stejně je na tom i nejsledovanější evropský dluhopis, desetiletý německý „bund“.

Vysoká poptávka po státních dluhopisech, která tlačila nahoru jejich ceny a dolů výnosy kvůli vnímání velkého rizika na akciových trzích trvala především do konce minulého roku. „Dluhopisy slouží investorům, kteří hledají v době poklesů akciových trhů konzervativní alternativu k „zaparkování“ prostředků,“ tvrdí mluvčí Hana Trhoňová za Českou spořitelnu. Za bezrizikové považují investoři dluhopisy rozvinutých zemí, v čele s USA. Například rychlý vzestup ceny amerických dluhopisů trval až do 30. prosince, od té doby je patrný úbytek zájmu o tento instrument. Mnohé fondynakupovaly státní obligace, aby vybudovaly konzervativnější portfolio. V neposlední řadě se projevuje do výnosů státních dluhopisů i riziko. „S růstem poměru státního dluhu k HDP pomalu roste vnímání rizika amerických a západoevropských státních dluhopisů,“ tvrdí Milan Tomášek, hlavní investiční stratég ČP Invest. Proto investoři požadují vyšší výnos, aby byli ochotni dluhopisy držet.

Výnosy dluhopisů vs. vývoj na akciových trzích


Jiná situace byla u korporátních dluhopisů, jejichž ceny v září a v říjnu minulého roku padaly podobně jako akciové trhy kvůli zvýšenému vnímání rizika, že firmy nebudou schopny dluhopisy splácet. Na konci loňského roku ale začaly růst i ceny firemních dluhopisů. Ty méně rizikové rostly více než ty, které investoři považovali za rizikovější.

Od letošního ledna klesají kvůli přesunu investorů zpět na akciové trhy ceny firemních dluhopisů s dobrým ratingem, tedy s nízkým rizikem, které se chovají podobně jako státní dluhopisy. Na druhou stranu ceny dluhopisů, které nejsou vnímány jako bezpečné z hlediska jistoty splacení zapůjčené částky, rostou. Investoři se přestávají rizika bát, a snižují proto rizikovou přirážku, která držela ceny nízko. „Od doby, kdy byly akciové trhy dole na přelomu února a března, klesla například riziková prémie ruských korporátních dluhopisů na polovinu,“ tvrdí Tomášek. Pokles této prémie má na dluhopis podobný vliv jako pokles výnosu a odrazí se v růstu jeho ceny. „Zajímavé je, že míra bankrotů firem je poměrně nízká. Do budoucna by se měla zvýšit,“ uvádí možné riziko korporátních dluhopisů Tomášek.

Výnosnost dluhopisů, a tedy i výkonnost dluhopisových fondů, bude záviset na akciových trzích. Pokud akciové trhy předvedou další divokou jízdu směrem dolů, dá se očekávat opětovně zvýšený zájem o bezpečnější investice, tedy i o státní či kvalitní korporátní dluhopisy. „Na druhou stranu by klesající akciová vlna by opět zvýšila riziko a snížila ceny rizikovějších korporátních dluhopisů,“ vysvětluje Tomášek vazbu mezi akciovým a dluhopisových trhem. Z toho by pak těžily fondy, které mají velkou část prostředků investovanou v státních obligacích.

Věříte, že propad ekonomik se již stabilizoval? Podělte se o názor.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.