Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Vladimír Pikora | rubrika: BrandInsight | 12. 1. 2023 | 1 komentář
Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu až teď během ledna.
Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Zdroj: Shutterstock

Z pohledu jednotlivých druhů aktiv považuji za nejzajímavější zlato a dluhopisy. Zlatu bude nahrávat recese a válka na Ukrajině. To jsme viděli, když Rusko zaútočilo na Ukrajinu a lidé nevěděli, jak mají investovat – vraceli se ke zlatu jako do bezpečného přístavu. Najednou ho všichni chtěli. Velkou poptávku po zlatě čekám hlavně u centrálních bank.

Dluhopisy a úvěry zní dobře

České dluhopisy budou zajímavé kvůli svému výnosu. Ten je u korporátních dluhopisů obvykle nad 10 procent. Pokud je taková emise zajištěna z více než sta procent nemovitostí, je to podle mě zajímavý poměr výnosu a rizika. Navíc během roku 2024 půjdou úrokové sazby výrazně níž. V tu chvíli bude výnos nad 10 procent luxusní. Dluhopis tak umožní lidem „zamknout“ si výnos na delší dobu.

Vladimír Pikora

Zdroj: Dluhopisomat

Makroekonom, analytik finančních trhů a publicista, hlavní ekonom investiční skupiny CFG. Doktorát získal na VŠE v Praze. Nejprve působil jako hlavní ekonom Volksbank CZ, pak spoluzaložil analytický dům Next Finance a později vlastní Pikora Invest. 

Někdo bude ve strachu z rizika preferovat státní dluhopisy. Ty ovšem ponesou výrazně nižší výnos než dluhopisy korporátní. Je na každém, aby se rozhodl, co je pro něj důležitější.

Samostatnou kapitolou jsou investiční úvěry. Ty nabízejí běžným investorům možnost podílet se na zajímavém výnosu. Rizika lze přitom dost omezit zástavou nemovitosti. Není tedy problém sestavit investici přímo na míru.

S akciemi a nemovitostmi opatrně

Akcie můžou ještě klesat. Jakmile ale přestane Fed zvedat své úrokové sazby, můžou se akcie nadechnout k růstu. A to nejen v USA, ale i v Česku. Dává mi proto smysl v portfoliu přifouknout dluhopisy na úkor akcií. Dřív se doporučoval poměr 60 : 40. Já bych to dnes viděl spíš na 50 : 50. Čas nákupu akcií teprve přijde. Tady je ale důležité, jestli nastane v USA recese. Kdyby to tak mělo být, ještě bych čekal.

Podobně jako akcie budou reagovat i české nemovitosti. Ty budou podle mě padat minimálně po většinu roku 2023. Umím si představit, že budou klesat i několik let. Za největší propadák považuji panelové domy daleko od veřejné dopravy. Tady by mě nepřekvapil pokles ceny o desítky procent. Naopak jedinečné nemovitosti typu s výhledem na Pražský hrad nemusí klesnout vůbec.

ČNB už před delší dobou prohlásila, že jsou české nemovitosti nadhodnocené o 40 procent. To teoreticky otevírá nemovitostem ohromný prostor k poklesu. Já se ale domnívám, že kdyby začaly nemovitosti takto výrazně padat, ČNB sníží úrokové sazby a vytvoří tak po nemovitostech novou poptávku. Ceny nemovitostí totiž klesají kvůli tomu, že si většina lidí při dnešních úrokových sazbách nemůžou vzít hypotéku.

Partner článku

Partnerem článku je Dluhopisomat, uživateli nejlépe hodnocený dluhopisový portál v České republice. Poskytuje služby emitentům vydávajícím dluhopisy a investory informuje o bezpečnějších emisích. Je součástí investiční skupiny CFG, která na českém finančním trhu působí přes deset let.

Extrémní riziko v kryptu

Krptoměny v minulosti zažily neuvěřitelný růst. Lidé je ve velkém nakoupili – a spálili se. Teď čekají na růst. Jestli přijde nebo ne, to se nedá odhadovat, protože tenhle typ aktiv není podložený ničím reálným. Ukazuje se ale jedna věc. Totiž že neplatí, že vývoj jejich cen by byl zcela nezávislý na vývoji jiných trhů, jak říkají jejich tvůrci a fanoušci. Zdá se, že platí, že když jsou úrokové sazby nízké a ve světě je hodně kapitálu, jde krypto nahoru. Jenže nízké sazby se nemusí jen tak vrátit a kapitálu nebude dost ještě minimálně několik měsíců. U krypta tedy nelze vyloučit další pokles.

Na druhou stranu jakmile lidé uvidí, že je bitcoin třeba desetkrát levnější než před dvěma lety, začne mnohé lákat. Nelámu proto nad kryptem hůl. Zároveň ale zdůrazňuji, že se jedná o extrémně rizikovou investici.

Nenechte peníze ležet

Všechno výše řečené platí hlavně pro jednorázové investice. Pokud chce někdo investovat pravidelně a dlouhodobě v menších částkách, vyplatí se mu investovat jak do zlata, tak do akcií nebo investičních úvěrů. Tady člověk nehledá nejnižší cenu. Řeší cenu průměrnou. A průměrné ceny akcií i zlata jdou dlouhodobě nahoru.

Pokud chce někdo pravidelně investovat do nemovitostí, může investovat prostřednictvím fondu. I tato investice dává dlouhodobě smysl. Vlastně – v době vysoké inflace dává skoro každá investice smysl. Oportunitní náklady toho, že necháte peníze zahálet, jsou velké.

Naučte se penízeZdroj: peníze.cz

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight

Vladimír Pikora

Makroekonom, analytik finančních trhů a publicista, hlavní ekonom investiční skupiny CFG, která mimo jiné provozuje projekt Dluhopisomat. Doktorát získal na Vysoké škole ekonomické v Praze. Nejprve působil jako hlavní ekonom... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+46
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Partners Financial Services