Vlastní nemovitost, nebo investice do nemovitostního fondu?

PR článek | rubrika: FINEXPO | 5. 12. 2022
Hypoteční trh za rok otočil téměř o 180 stupňů. Zájem o investice do nemovitostí ale zůstává. Jednou z možností jsou nemovitostní fondy, na které se v rozhovoru zaměřuje manažer nemovitostního FKI fondu NOVA Real Estate Pavel Kadera.
Vlastní nemovitost, nebo investice do nemovitostního fondu?
Nemovitost ve fondu NOVA Real Estate
Zdroj: NOVA Real Estate

Komerční spolupráce

Co patří mezi výhody investování do nemovitostních fondů vůči pořízení vlastní nemovitosti?

Velká výhoda je diverzifikace – v případě našeho fondu NOVA Real Estate spravujeme portfolio 19 nemovitostí. Každá z nich se chová v danou chvílí trošku jinak. Někde může vyvstat problém, a naopak někde jsme pozitivně překvapeni. Je v tom rovnováha. V případě, že je někdo privátní investor a uvažuje o koupi investičního bytu, tak je významně exponován vůči jedné nemovitosti. Zde je nevyvážené riziko, že se něco pokazí, proti tomu když si „hrajeme“ s celým portfoliem.

Péče o byt a jeho pronájem je víceméně malé podnikání, se kterým se pojí starosti. Ve finále můžeme očekávat, že tato rezidenční nemovitost vynese maximálně 3 % z investovaných peněz. A pak je otázkou, jestli se to vůbec za vynaložený stres a čas vyplatí.

Oboje má svá pro a proti. Doporučuji své první peníze investovat do vlastního bydlení, a pokud přemýšlíte co s volnými penězi a rozhodujete se mezi investičním bytem a fondem našeho zaměření, rozhodně bych zvážil nejenom starosti spojené s bytem a nájemníky, ale také výnos z nemovitosti.

Zdroj: NOVA Real Estate

Komerční nemovitost – NOVA Real Estate

Když se zaměříme na výnos z investičního bytu a z nemovitostních fondů, jaký výnos můžeme očekávat? Je tento výnos srovnatelný?

U bytů záleží na lokalitě a kvalitě pořizované nemovitosti. Výnos se může pohybovat mezi 2,5 až 3,5 procenty. Komerční nemovitosti jsou výnosově výše posazené. Logistika se výnosově pohybuje okolo 5 %, kanceláře jsou na tom podobně a retail mezi 6 až 6,5 %. Fondy našeho typu investují zejména do nemovitostí, které jsou eurové, nájemní smlouvy jsou denominovány v eurech a taktéž úvěry jsou v eurech. Při současné inflační situaci jsou eurové úvěry zatíženy nižším úrokem, tedy investice má lepší efekt finanční páky oproti korunovým úvěrům, které jsou na úrovni 9–11 %. Představte si modelový příklad, kdy se investor rozhodne koupit investiční byt s očekávaným ročním výnosem 3 % a úroky na hypotéce jsou nad 6 %. Zde ať si každý odpoví, zda investice dává smysl.

S rostoucí inflací se zvedají pochopitelně i nájmy. Růst nájmů sledujeme u nájemního bydlení. Dotýká se zvyšování nájemného i vašich nájemců?

U institucionálního trhu s komerčními realitami je standardní mít v nájemních smlouvách inflační doložky, což se týká i našeho fondu, ve kterém máme pečlivě vybrané nemovitosti a nájemce. Všechny naše nájemní smlouvy mají určitou formu inflační doložky. Nejčastější scénář je, že nájemné roste s inflací v eurozóně, ale existují různé variance. Ovšem nejčastěji používaný index je HICP (Harmonized Index of Consumer Prices) vázaný na inflaci v eurozóně. V našem případně je vázáno 72 % nájemních smluv na inflaci v eurozóně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Čtyřlístek jako poklad. První číslo se draží za desítky tisíc

27. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Čtyřlístek jako poklad. První číslo se draží za desítky tisíc

První vydání časopisu Čtyřlístek s názvem Vynález profesora Myšpulína z roku 1969 se v poslední aukci portálu Aukro.cz vydražilo za 53,5 tisíce korun.

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

27. 5. 2024 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

Přinášíme kompletní výsledky nemovitostních fondů za rok 2023, včetně fondů kvalifikovaných investorů. Inflaci porazila skoro polovina z nich.

Perfektní otočka: ETF na ether mají zelenou. Týden v kryptu

25. 5. 2024 | Tomáš Krause

Perfektní otočka: ETF na ether mají zelenou. Týden v kryptu

Americká Komise pro cenné papíry schválila etherová ETF, za pizzu dal sedm miliard dolarů, Donald Trump bere krypto, Venezuela techniku na jeho těžbu. Bitcoin míří na londýnskou burzu.... celý článek

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

21. 5. 2024 | Martin Vlnas | 3 komentáře

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

Milan Roček má jako zakladatel a šéf společnosti, která sesbírala největší databázi informací o prodejích nemovitostí v Česku, záviděníhodný přehled o realitním trhu. S Martinem Vlnasem... celý článek

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

18. 5. 2024 | Tomáš Krause

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

Americké banky investují do bitcoinových fondů, volatilita bitcoinu klesá, vývojář Tornado Cash dostal pět let natvrdo, Salvador ukazuje své bitcoiny a Runes už jsou out. Je tu další... celý článek

Partners Financial Services