Vlastní nemovitost, nebo investice do nemovitostního fondu?

PR článek | rubrika: FINEXPO | 5. 12. 2022
Hypoteční trh za rok otočil téměř o 180 stupňů. Zájem o investice do nemovitostí ale zůstává. Jednou z možností jsou nemovitostní fondy, na které se v rozhovoru zaměřuje manažer nemovitostního FKI fondu NOVA Real Estate Pavel Kadera.
Vlastní nemovitost, nebo investice do nemovitostního fondu?
Nemovitost ve fondu NOVA Real Estate
Zdroj: NOVA Real Estate

Komerční spolupráce

Co patří mezi výhody investování do nemovitostních fondů vůči pořízení vlastní nemovitosti?

Velká výhoda je diverzifikace – v případě našeho fondu NOVA Real Estate spravujeme portfolio 19 nemovitostí. Každá z nich se chová v danou chvílí trošku jinak. Někde může vyvstat problém, a naopak někde jsme pozitivně překvapeni. Je v tom rovnováha. V případě, že je někdo privátní investor a uvažuje o koupi investičního bytu, tak je významně exponován vůči jedné nemovitosti. Zde je nevyvážené riziko, že se něco pokazí, proti tomu když si „hrajeme“ s celým portfoliem.

Péče o byt a jeho pronájem je víceméně malé podnikání, se kterým se pojí starosti. Ve finále můžeme očekávat, že tato rezidenční nemovitost vynese maximálně 3 % z investovaných peněz. A pak je otázkou, jestli se to vůbec za vynaložený stres a čas vyplatí.

Oboje má svá pro a proti. Doporučuji své první peníze investovat do vlastního bydlení, a pokud přemýšlíte co s volnými penězi a rozhodujete se mezi investičním bytem a fondem našeho zaměření, rozhodně bych zvážil nejenom starosti spojené s bytem a nájemníky, ale také výnos z nemovitosti.

Zdroj: NOVA Real Estate

Komerční nemovitost – NOVA Real Estate

Když se zaměříme na výnos z investičního bytu a z nemovitostních fondů, jaký výnos můžeme očekávat? Je tento výnos srovnatelný?

U bytů záleží na lokalitě a kvalitě pořizované nemovitosti. Výnos se může pohybovat mezi 2,5 až 3,5 procenty. Komerční nemovitosti jsou výnosově výše posazené. Logistika se výnosově pohybuje okolo 5 %, kanceláře jsou na tom podobně a retail mezi 6 až 6,5 %. Fondy našeho typu investují zejména do nemovitostí, které jsou eurové, nájemní smlouvy jsou denominovány v eurech a taktéž úvěry jsou v eurech. Při současné inflační situaci jsou eurové úvěry zatíženy nižším úrokem, tedy investice má lepší efekt finanční páky oproti korunovým úvěrům, které jsou na úrovni 9–11 %. Představte si modelový příklad, kdy se investor rozhodne koupit investiční byt s očekávaným ročním výnosem 3 % a úroky na hypotéce jsou nad 6 %. Zde ať si každý odpoví, zda investice dává smysl.

S rostoucí inflací se zvedají pochopitelně i nájmy. Růst nájmů sledujeme u nájemního bydlení. Dotýká se zvyšování nájemného i vašich nájemců?

U institucionálního trhu s komerčními realitami je standardní mít v nájemních smlouvách inflační doložky, což se týká i našeho fondu, ve kterém máme pečlivě vybrané nemovitosti a nájemce. Všechny naše nájemní smlouvy mají určitou formu inflační doložky. Nejčastější scénář je, že nájemné roste s inflací v eurozóně, ale existují různé variance. Ovšem nejčastěji používaný index je HICP (Harmonized Index of Consumer Prices) vázaný na inflaci v eurozóně. V našem případně je vázáno 72 % nájemních smluv na inflaci v eurozóně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

Platforma Degiro, přes kterou investuje i řada českých drobných investorů, nečekaně pozastavila nákupy některých ETF (burzovně obchodovaných fondů). Klientům to napsala ve středu večer,... celý článek

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

15. 3. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

Po pádu dvou amerických bank přeskočila panika na trzích naplno do Evropy. Vážné problémy má švýcarský gigant Credit Suisse.

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

Po pádu amerických bank Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate prudce vzrostl zájem o nejstarší a nejvýznamnější kryptoměnu.

Proč padla SVB? Přecenila dluhopisy, podcenila zajištění

13. 3. 2023 | Pavel Kohout | 4 komentáře

Proč padla SVB? Přecenila dluhopisy, podcenila zajištění

Banku, která se zaměřovala hlavně na startupy, dostal na kolena nezvykle vysoký podíl dluhopisů v aktivech v kombinaci s naprostou absencí takzvaných zajišťovacích swapů. Komentář ekonoma... celý článek

Značku Partners Market zneužívá podvodník, varuje ČNB

9. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Značku Partners Market zneužívá podvodník, varuje ČNB

Finančně poradenská společnost Partners Financial Services varuje před podvodníky, kteří zneužívají značku jejích poboček Partners Market k podvodným investičním nabídkám. Na zneužití... celý článek

Partners Financial Services