Umění i jako investice

PR článek | rubrika: FINEXPO | 5. 9. 2022
Český trh s uměním zažívá v posledních letech dynamický růst. Jak pohlíží na současnou situaci Matyáš Kodl, který má v úspěšné aukční Galerii KODL na starost obchodní rozvoj a online aukční portál Artslimit?
Umění i jako investice

Zdroj: Galerie KODL

Komerční spolupráce

Za umělecká díla v minulém roce sběratelé a investoři na tuzemských aukcích utratili rekordních 1,46 miliardy korun, přičemž procento prodaných položek a průměrný nárůst oproti vyvolávací ceně byli historicky také vůbec nejvyšší. I když umění není mnohými vnímáno jako investiční aktivum, představuje určitou ochranu proti výkyvům na finančních trzích, které jsou s uměleckým trhem jen velmi slabě korelovány, a ve střednědobém horizontu může být i stabilnější.

V současné době poznamenané zejména vysokou inflací a nejistotou na akciových trzích je vhodné se poohlížet po alternativních investičních příležitostech, které pomáhají uchovávat a případně i zvyšovat hodnotu peněz. Není proto náhodou, že se všeobecně sběratelské předměty těší ve světě větší oblibě. V loňském roce jsme tak mohli vidět historické prodeje – například výtisk první verze konstituce Spojených států se prodal za 43 milionů dolarů nebo obraz Pabla Picassa Sedící u okna za 103 milionů dolarů. V českém prostředí prozatím rozhodně vévodí Kubištův obraz, který letos na jaře poprvé v historii České republiky pokořil hranici 100 milionů korun. Nicméně investice do sběratelských předmětů se nemusí nutně počítat v milionech. Smysluplně investovat se může začít na podstatně nižších částkách. Bez ohledu na cenu je totiž vždy potřeba vyhledávat kvalitu a výjimečnost za odpovídající cenu.

Zdroj: Galerie KODL

Bohumil Kubišta: Staropražský motiv

Samozřejmě je nutné podotknout, že investice do sběratelských předmětů by měla být jen doplňková a v investičním koši by měla představovat jen menší část z celkové investované částky. V případě uměleckých předmětů je také potřeba nezapomenout, že obraz nebo plastika může svému majiteli přinášet také estetický požitek. I z toho důvodu je správné si pořizovat díla, která se majiteli alespoň trochu také líbí.

Nedílnou součástí každé investice je investiční riziko. U nákupu umění všeobecně platí, že čím je umělecký předmět starší, tím je jeho hodnota stabilnější, a naopak. Samozřejmě jsou výjimky, ale je pravda, že třeba u současného umění můžou být ceny velmi volatilní. Viděli jsme to například s umělcem Banksym nebo NFT umělcem Beeplem, jejichž díla během pár měsíců vyskočila na ceně o tisíce procent. Je to vlastně podobné jako u akcií. Čím mladší umění kupujete, tím je to podobnější investici do startupu, který může také velmi rychle zaniknout.

Zájemcům o investice do umění lze doporučit, aby se nejprve v oboru trochu vzdělali a získali určitý rozhled. Rozhodně je lepší mít kvalitního poradce a vyhnout se tak nákupu falza. Nákup uměleckého díla není vhodný pro ty, kteří očekávají okamžité zhodnocení. Za nejkratší horizont se v tomto směru považuje alespoň pět let. Jen málokomu se poštěstí, že se cena pořízeného obrazu zněkolikanásobí během pár měsíců.

Zdroj: Galerie KODL

Pohled do Galerie KODL

Ten, kdo se odhodlává ke svému prvnímu nákupu, se může vydat do renomované aukční síně. Kvalitní díla nabízejí také umělecké galerie v Praze nebo v dalších velkých městech. Část investorů nakupuje přímo v ateliérech současných autorů. Pandemie přispěla k rozmachu online aukcí. Ve světě i u nás se začalo s propojováním sálových a online aukcí a přibylo samostatných online aukcí. Při nákupu uměleckých děl v online prostředí je třeba vybírat pečlivě. Kupující by měl mít možnost ověřit si pravosti díla a raději i využít i příležitost osobně si nabízené předměty prohlédnout.

Náš portál Artslimit ve spolupráci se špičkovými kurátory toto vše poskytuje. Velkou pozornost věnuje prvotřídnímu zabezpečení důvěrných informací o prodávajících i kupujících a technologickému zajištění hladkého průběhu aukce. Kromě propojení s jarními a podzimními tradičními aukcemi Galerie KODL probíhají na Artslimit.com dvě samostatné online aukce, na kterých jsou nabízena převážně díla za nižší vyvolávací ceny, než je obvyklé u sálových aukcí. Při výběru se kurátoři soustředí na díla v cenovém rozmezí od 10 000 Kč až do 1 milionu Kč. Prověřená díla s kvalitní proveniencí nemusí vždy nutně stát miliony korun. Nabízené položky a jejich vyvolávací ceny příjemně překvapí nejen řadu sběratelů a investorů, ale i skeptiků. Navíc, i když probíhá dražba online, výtvarná díla jsou vystavena po celou dobu trvání aukce v Galerii KODL. Podzimní online aukce začne na www.artslimit.com již 9. září a skončí 2. října.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Čtyřlístek jako poklad. První číslo se draží za desítky tisíc

27. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Čtyřlístek jako poklad. První číslo se draží za desítky tisíc

První vydání časopisu Čtyřlístek s názvem Vynález profesora Myšpulína z roku 1969 se v poslední aukci portálu Aukro.cz vydražilo za 53,5 tisíce korun.

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

27. 5. 2024 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

Přinášíme kompletní výsledky nemovitostních fondů za rok 2023, včetně fondů kvalifikovaných investorů. Inflaci porazila skoro polovina z nich.

Perfektní otočka: ETF na ether mají zelenou. Týden v kryptu

25. 5. 2024 | Tomáš Krause

Perfektní otočka: ETF na ether mají zelenou. Týden v kryptu

Americká Komise pro cenné papíry schválila etherová ETF, za pizzu dal sedm miliard dolarů, Donald Trump bere krypto, Venezuela techniku na jeho těžbu. Bitcoin míří na londýnskou burzu.... celý článek

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

21. 5. 2024 | Martin Vlnas | 3 komentáře

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

Milan Roček má jako zakladatel a šéf společnosti, která sesbírala největší databázi informací o prodejích nemovitostí v Česku, záviděníhodný přehled o realitním trhu. S Martinem Vlnasem... celý článek

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

18. 5. 2024 | Tomáš Krause

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

Americké banky investují do bitcoinových fondů, volatilita bitcoinu klesá, vývojář Tornado Cash dostal pět let natvrdo, Salvador ukazuje své bitcoiny a Runes už jsou out. Je tu další... celý článek

Partners Financial Services