Vydělávejte na IPO efektu? V ČR máte jedinečnou možnost

PR článek | rubrika: FINEXPO | 28. 3. 2022
IPO efekt. Možná jste o tomto investorském grálu už také slyšeli, ale nenašli jste zatím vhodný investiční instrument, který by vám umožnil se z něj „napít“.
Vydělávejte na IPO efektu? V ČR máte jedinečnou možnost
Aleš Jakým
Zdroj: Rotpirk

Komerční spolupráce

V Čechách se objevil první (a zatím jediný) fond kvalifikovaných investorů Rotpirk IPO, který se zaměřuje na nákup akcií v rámci první veřejné nabídky (IPO).

IPO efekt funguje, ale…

Co to vlastně IPO efekt je? Pro společnosti je výhodné získat nový kapitál pro svůj další rozvoj na burze prostřednictvím úpisu nových akcií (tradice zejména v anglosaském světě, u nás převažují bankovní úvěry). Jak ale u investorů vzbudit o tyto nové akcie zájem? Cestou je cenu akcií v rámci IPO podhodnotit. Obvykle se tato taktika novým emitentům spolehlivě daří a akcie po uvedení na trh raketově rostou. Cíl byl splněn – poptávka převýšila nabídku, IPO bylo úspěšné a cena v prvních dnech a týdnech zajímavě roste. Samozřejmě tento model neplatí ve 100 % případů. Proto je potřeba mít dostatek zkušeností a vědomostí při výběru těch správných IPO.

A teď k tomu „ale“ v mezititulku. Abyste na IPO co nejvíce vydělali, je potřeba být „u zdroje“. Tedy dostat se při nákupu akcií na samotný začátek „řetězu“ a nakupovat pokud možno přímo od agenta emise (u obchodníka s cennými papíry, který IPO pro emitenta zajišťuje). To je pro individuální investory prakticky nemožné.

Řešení – český fond Rotpirk IPO

Přes tisíce různých fondů, ze kterých mohou čeští investoři vybírat, se na IPO zaměřuje pouze jeden jediný. Fond pod celým názvem Rotpirk CZ Fund SICAV, a.s., Rotpirk IPO podfond. Patnáctileté investiční zkušenosti zakladatele skupiny Rotpirk Aleše Jakýma vyústily v založení fondu, který v ČR nemá obdoby a je ojedinělý nejspíš v rámci celé střední Evropy.

„Dokázali jsme pro fond Rotpirk IPO vytvořit model, který nám umožňuje co nejvíce se při nákupu IPO přiblížit k upisovací ceně, a tedy maximalizovat pro naše klienty výnosy z IPO. V našem portfoliu převažují úpisy z USA, kde je trh s veřejnými nabídkami akcií z celého světa nejrozvinutější a který má pevná pravidla a dlouholetou historii,“ doplnil Aleš Jakým.

Ani Rotpirk IPO však není pro všechny investory. Jedná se totiž o fond kvalifikovaných investorů, kde je vyžadována minimální investovaná částka v objemu 1 milion Kč.

IPO efekt skutečně funguje – příklady

To, že IPO efekt není žádnou chimérou, dokazují konkrétní příklady. Mezi nejúspěšnější IPO se řadí úpis společnosti Alibaba na newyorské burze. Příkladem může být i karetní společnost Visa, General Motors, Deutsche Telecom nebo Enel.

Co ještě Rotpirk nabízí

Kromě fondu Rotpirk IPO nabízí společnost Rotpirk ještě další tři fondy kvalifikovaných investorů. Rotpirk Convertible podfond se zaměřuje na investování do konvertibilních firemních dluhopisů (a jejich ETF), které jsou v podstatě hybridem akcií a dluhopisů, přičemž z obou tříd aktiv si berou to pozitivní. Rotpirk Medical podfond cílí na perspektivní oblasti Medical-Healthcare, a to přímými investicemi do akcií a ETF farmaceutických firem (např. Pfizer, Merck, Johnson&Johnson), ale také do dynamického sektoru biotechnologií. Posledním fondem v nabídce je Rotpirk Algo Fund. Nákup aktiv do fondu probíhá bez zásahu člověka podle vlastního algoritmického modelu, na jehož vývoji se podílely i české vysoké školy. V minulém roce dosáhl tento fond výnos přes 12 %.

Fondy kvalifikovaných investorů (FKI) nabízejí investorům zajímavé možnosti a mechanismy, mezi které patří například vysoká likvidita, transparentnost, investice do aktiv, která jsou pro menší investory nedostupná, dohled depozitáře, nezávislé oceňování, povinný audit a rovné zacházení s investory.

Disclaimer

Tento dokument nepředstavuje žádnou nabídku, doporučení ani výzvu k investování. Podfondy Rotpirk jsou fondy kvalifikovaných investorů, které jsou určeny pro fyzické a právnické osoby, které mají zájem investovat finanční prostředky v souladu s investičním cílem a investiční politikou fondu a jsou kvalifikovanými investory v souladu s § 272 zákona č. 240/2013 Sb., tj. mají zkušenost s investováním do investičních nástrojů a jsou si vědomi rizik s tím spojenými. Informace uvedené v tomto dokumentu jsou jen všeobecného charakteru a nezohledňují investiční rizika, která můžou vést k poklesu hodnoty investice a kapitálové ztrátě. Výkonnost v minulosti není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Doporučujeme před investicí nastudovat statuty fondu. Tiskové chyby vyhrazeny. Zdanění fondu stanovuje zákon, při změně zákona může být zdanění fondu upraveno.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services