Dvakrát měř, jednou investuj

Petr Volný | rubrika: FINMARKET | 20. 5. 2021
Naletět je snadné. Ale nenaletět může být těžší jen o trošičku. Ovšem tu trošičku musíte na investici opravdu odpracovat.
Dvakrát měř, jednou investuj

Zdroj: Shutterstock

Nenechávejte peníze ležet ladem na účtu, říkali, proděláte! Radši chytře investujte! Tahle rodinná firma, říkali, má dlouhou tradici a je předurčená k úspěchu. Čeká vás nadstandardní výnos, říkali. Tutovka, říkali. Musíte se rozhodnout rychle!

A tak jsem investoval. Vsadil jsem všechno na jednu kartu, protože ta nabídka byla prostě pohádková. A teď to vypadá, že je většina investovaných peněz...

Tmavý odstín vynech

Ten příběh, jehož nehezký konec asi tušíte, je sice smyšlený, ale nějaký podobný zažilo hodně investorů. Třeba lidé, kteří se nechali toxickým marketingem nalákat k nákupu dluhopisu, aniž jim někdo předložil a vysvětlil analýzu nabízené investiční příležitosti. Analýzu, ve které by kromě možných výnosů byla poctivě vypsaná i konkrétní rizika nesplacení a ztráty kapitálu. Místo ní dostali pěkný leták s usměvavými lidmi a zvýrazněnými pohádkovými parametry, který z možných scénářů budoucnosti vybral jen ten v růžovém odstínu, a hokejkové grafy znázorňující hypotetickou budoucí prosperitu společnosti.

O autorovi

Petr VolnýFoto: Dan Hamerník

Petr Volný je spoluzakladatel a technický ředitel společnosti Upvest.

Často se mi zdá, že v Česku je to s investováním tak trochu ode zdi ke zdi. Buď si necháváme většinu svých úspor na bankovních účtech. Pak se o tom říká a píše, že neumíme hospodařit se svým volným kapitálem. Nebo se v nás něco zlomí a najednou bychom chtěli nejlépe všechny svoje peníze zhodnocovat nejméně deseti procenty ročně a k tomu jako bonus dostat životní pojištění. Děláme pak impulzivní rozhodnutí na základě pocitů a dojmů.

Hazard–spoření a zpět

Právě teď – dovolím si tvrdit – spoustu investorů čeká opět zklamání. Myslím si to proto, že se v minulých letech upsalo spousta „junk bonds“. Vysoce rizikových dluhopisů, které se nedočkají splacení. Hodně lidí si spletlo přítomnost razítka ČNB na prospektu cenného papíru s kvalitní analýzou finančních výkazů, přehlédlo emisní podmínky a nechalo se přemluvit, že je to tutovka.

Mým úmyslem ale rozhodně není vás od investic odradit. To určitě ne. Cílem je posílit v naší společnosti imunitu proti „nadstandardním výnosům“, „pohádkovým parametrům“ a jiným planým slibům, které vzbuzují nesplnitelná očekávání. Ta logicky vyústí ve zklamání klientů a znovu poškodí pověst celého investičního trhu. Pak se zas kyvadlo přesune do druhého extrému a všichni se křečovitě vrátíme k těm spořicím bankovním účtům.

Trochu péče

Hledejme tedy na trhu sebevědomé a transparentní investiční produkty a společnosti, které se nám nebudou bát otevřeně sdělit i potenciální rizika a budou nám všechno bez nátlaku vysvětlovat tak dlouho, dokud o to budeme stát.

Zvlášť dneska, v nejisté době, je nutné se rozhodovat co nejvíc analyticky a na základě tvrdých dat. U nákupu jiných produktů jsme si už zvykli jít do hloubky a zkoumat je z pohledu mnoha parametrů. Bylo by fajn, kdybychom stejnou péči věnovali i umisťování a zhodnocování svého volného kapitálu tak, aby se z příběhu v úvodu mohla stát čistá fikce.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

investice, spoření

A tohle už jste četli?

Zonky Rentiéra už vyzkoušelo skoro 18 tisíc lidí, investování řídí algoritmus

1. 12. 2022 | Radim Zelený | 1 komentář

Zonky Rentiéra už vyzkoušelo skoro 18 tisíc lidí, investování řídí algoritmus

Uplynuly tři roky od spuštění služby Zonky Rentiér. Ta funguje na P2P principu – propojuje lidi, kteří chtějí zhodnotit peníze, a lidi, kteří si naopak potřebují půjčit. Během zmíněných... celý článek

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie

29. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 1 komentář

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie

Společnost Xixoio, která loni a na začátku roku zaujala reklamou na investiční tokeny, má zřejmě problémy. V úterý ráno do sídla firmy přijela policie, vyžádala si dokumenty a podle... celý článek

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

24. 11. 2022 | Veronika Hejná

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

Venture kapitálové fondy investují do inovativních projektů, kterým věří a které mají šanci uspět. Důležitý je správně nastavený právní a obchodní model a hlavně kontakty, shodují se... celý článek

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

16. 11. 2022 | Jitka Šorfová

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

Českou společnost SOLEK Holding založil Zdeněk Sobotka před dvanácti lety. V Evropě se ale podmínky pro fotovoltaické podnikání ukázaly jako nestálé, a tak se přesunul do Jižní Ameriky,... celý článek

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

15. 11. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

Kdo nechce, aby jeho peníze ztrácely na hodnotě, musí investovat. Že jsou investice jen pro bohaté, je mýtus. Investovat může každý a i stovka měsíčně se počítá. „Ideální čas, kdy s... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.