Dvakrát měř, jednou investuj

Petr Volný | rubrika: BrandInsight | 20. 5. 2021
Naletět je snadné. Ale nenaletět může být těžší jen o trošičku. Ovšem tu trošičku musíte na investici opravdu odpracovat.
Dvakrát měř, jednou investuj

Zdroj: Shutterstock

Nenechávejte peníze ležet ladem na účtu, říkali, proděláte! Radši chytře investujte! Tahle rodinná firma, říkali, má dlouhou tradici a je předurčená k úspěchu. Čeká vás nadstandardní výnos, říkali. Tutovka, říkali. Musíte se rozhodnout rychle!

A tak jsem investoval. Vsadil jsem všechno na jednu kartu, protože ta nabídka byla prostě pohádková. A teď to vypadá, že je většina investovaných peněz...

Tmavý odstín vynech

Ten příběh, jehož nehezký konec asi tušíte, je sice smyšlený, ale nějaký podobný zažilo hodně investorů. Třeba lidé, kteří se nechali toxickým marketingem nalákat k nákupu dluhopisu, aniž jim někdo předložil a vysvětlil analýzu nabízené investiční příležitosti. Analýzu, ve které by kromě možných výnosů byla poctivě vypsaná i konkrétní rizika nesplacení a ztráty kapitálu. Místo ní dostali pěkný leták s usměvavými lidmi a zvýrazněnými pohádkovými parametry, který z možných scénářů budoucnosti vybral jen ten v růžovém odstínu, a hokejkové grafy znázorňující hypotetickou budoucí prosperitu společnosti.

O autorovi

Petr VolnýFoto: Dan Hamerník

Petr Volný je spoluzakladatel a technický ředitel společnosti Upvest.

Často se mi zdá, že v Česku je to s investováním tak trochu ode zdi ke zdi. Buď si necháváme většinu svých úspor na bankovních účtech. Pak se o tom říká a píše, že neumíme hospodařit se svým volným kapitálem. Nebo se v nás něco zlomí a najednou bychom chtěli nejlépe všechny svoje peníze zhodnocovat nejméně deseti procenty ročně a k tomu jako bonus dostat životní pojištění. Děláme pak impulzivní rozhodnutí na základě pocitů a dojmů.

Hazard–spoření a zpět

Právě teď – dovolím si tvrdit – spoustu investorů čeká opět zklamání. Myslím si to proto, že se v minulých letech upsalo spousta „junk bonds“. Vysoce rizikových dluhopisů, které se nedočkají splacení. Hodně lidí si spletlo přítomnost razítka ČNB na prospektu cenného papíru s kvalitní analýzou finančních výkazů, přehlédlo emisní podmínky a nechalo se přemluvit, že je to tutovka.

Mým úmyslem ale rozhodně není vás od investic odradit. To určitě ne. Cílem je posílit v naší společnosti imunitu proti „nadstandardním výnosům“, „pohádkovým parametrům“ a jiným planým slibům, které vzbuzují nesplnitelná očekávání. Ta logicky vyústí ve zklamání klientů a znovu poškodí pověst celého investičního trhu. Pak se zas kyvadlo přesune do druhého extrému a všichni se křečovitě vrátíme k těm spořicím bankovním účtům.

Trochu péče

Hledejme tedy na trhu sebevědomé a transparentní investiční produkty a společnosti, které se nám nebudou bát otevřeně sdělit i potenciální rizika a budou nám všechno bez nátlaku vysvětlovat tak dlouho, dokud o to budeme stát.

Zvlášť dneska, v nejisté době, je nutné se rozhodovat co nejvíc analyticky a na základě tvrdých dat. U nákupu jiných produktů jsme si už zvykli jít do hloubky a zkoumat je z pohledu mnoha parametrů. Bylo by fajn, kdybychom stejnou péči věnovali i umisťování a zhodnocování svého volného kapitálu tak, aby se z příběhu v úvodu mohla stát čistá fikce.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

investice, spoření

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Partners Financial Services