Dvakrát měř, jednou investuj

Petr Volný | rubrika: FINMARKET | 20. 5. 2021
Naletět je snadné. Ale nenaletět může být těžší jen o trošičku. Ovšem tu trošičku musíte na investici opravdu odpracovat.
Dvakrát měř, jednou investuj

Zdroj: Shutterstock

Nenechávejte peníze ležet ladem na účtu, říkali, proděláte! Radši chytře investujte! Tahle rodinná firma, říkali, má dlouhou tradici a je předurčená k úspěchu. Čeká vás nadstandardní výnos, říkali. Tutovka, říkali. Musíte se rozhodnout rychle!

A tak jsem investoval. Vsadil jsem všechno na jednu kartu, protože ta nabídka byla prostě pohádková. A teď to vypadá, že je většina investovaných peněz...

Tmavý odstín vynech

Ten příběh, jehož nehezký konec asi tušíte, je sice smyšlený, ale nějaký podobný zažilo hodně investorů. Třeba lidé, kteří se nechali toxickým marketingem nalákat k nákupu dluhopisu, aniž jim někdo předložil a vysvětlil analýzu nabízené investiční příležitosti. Analýzu, ve které by kromě možných výnosů byla poctivě vypsaná i konkrétní rizika nesplacení a ztráty kapitálu. Místo ní dostali pěkný leták s usměvavými lidmi a zvýrazněnými pohádkovými parametry, který z možných scénářů budoucnosti vybral jen ten v růžovém odstínu, a hokejkové grafy znázorňující hypotetickou budoucí prosperitu společnosti.

O autorovi

Petr VolnýFoto: Dan Hamerník

Petr Volný je spoluzakladatel a technický ředitel společnosti Upvest.

Často se mi zdá, že v Česku je to s investováním tak trochu ode zdi ke zdi. Buď si necháváme většinu svých úspor na bankovních účtech. Pak se o tom říká a píše, že neumíme hospodařit se svým volným kapitálem. Nebo se v nás něco zlomí a najednou bychom chtěli nejlépe všechny svoje peníze zhodnocovat nejméně deseti procenty ročně a k tomu jako bonus dostat životní pojištění. Děláme pak impulzivní rozhodnutí na základě pocitů a dojmů.

Hazard–spoření a zpět

Právě teď – dovolím si tvrdit – spoustu investorů čeká opět zklamání. Myslím si to proto, že se v minulých letech upsalo spousta „junk bonds“. Vysoce rizikových dluhopisů, které se nedočkají splacení. Hodně lidí si spletlo přítomnost razítka ČNB na prospektu cenného papíru s kvalitní analýzou finančních výkazů, přehlédlo emisní podmínky a nechalo se přemluvit, že je to tutovka.

Mým úmyslem ale rozhodně není vás od investic odradit. To určitě ne. Cílem je posílit v naší společnosti imunitu proti „nadstandardním výnosům“, „pohádkovým parametrům“ a jiným planým slibům, které vzbuzují nesplnitelná očekávání. Ta logicky vyústí ve zklamání klientů a znovu poškodí pověst celého investičního trhu. Pak se zas kyvadlo přesune do druhého extrému a všichni se křečovitě vrátíme k těm spořicím bankovním účtům.

Trochu péče

Hledejme tedy na trhu sebevědomé a transparentní investiční produkty a společnosti, které se nám nebudou bát otevřeně sdělit i potenciální rizika a budou nám všechno bez nátlaku vysvětlovat tak dlouho, dokud o to budeme stát.

Zvlášť dneska, v nejisté době, je nutné se rozhodovat co nejvíc analyticky a na základě tvrdých dat. U nákupu jiných produktů jsme si už zvykli jít do hloubky a zkoumat je z pohledu mnoha parametrů. Bylo by fajn, kdybychom stejnou péči věnovali i umisťování a zhodnocování svého volného kapitálu tak, aby se z příběhu v úvodu mohla stát čistá fikce.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Oblíbená témata

investice, spoření

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

Česká investiční služba Fondee zjednodušila registraci a začíná působit i na Slovensku. Novou formu registrace umožnila Fondee změna brokera, tím je místo původního nizozemského Degira... celý článek

Hlídejte si bitcoiny. Nový podvod zneužívá DHL

23. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Hlídejte si bitcoiny. Nový podvod zneužívá DHL

Antivirová společnost Avast varuje před spamy, které obsahují škodlivý software určený ke krádeži kryptoměn z populárních peněženek jako jsou ArmoryDB, Bytecoin, Jaxx Liberty, Exodus,... celý článek

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

22. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

Co jsou to správcovské, obhospodařovací nebo manažerské poplatky u fondů a jak se liší od vstupních? A jak je to při přímém nákupu akcií?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.