Jak investovat aneb anatomie burzovních lží

| rubrika: Tip na knihu | 8. 4. 2008 | 5 komentářů
Jak investovat aneb anatomie burzovních lží
„Ačkoliv na vás lupiči a „pohádkoví dědečci“ finančního průmyslu číhají za každým rohem, existuje stále množství férových a dostupných možností, jak unikat burzovním lžím“, píše Martin Svoboda v kníze Jak investovat aneb anatomie burzovních lži.

Samotný název knihy „Jak investovat aneb anatomie burzovních lží“ je poněkud zavádějící. Ale budiž autorovi odpuštěno, protože zvídavému investorovi slušně vysvětlí problematiku investičních certifikátů. Pro tyto čtenáře je kniha malým a dobrým průvodcem.

Název: Jak investovat aneb anatomie burzovních lží
- (4. aktualizované vydání)
Autor: Doc. Ing. Martin Svoboda, Ph.D.
Nakladatelství: Computer Press a.s.
Počet stránek: 201
Cena: 299 Kč
ISBN 80-251-0527

O autorovi:
Martin Svoboda už více než 18let působí v oblasti finančních a kapitálových trhů. Vystřídal mnoho různých pozic od portfolio manažera, analytika, finančního poradce, žurnalisty. Svůj odborný zájem zaměřuje hlavně na problematiku vývoje nových finančních produktů a jejich využití při správně investičního portfolia. Působí na katedře financí Ekonomicko – správní fakulty Masarykovy univerzita v Brně.

Na prvních stránkách autor rozebírá „akciový boom“ v 90. letech, popisuje situaci, která jej vyvolala, a vyvrací mýtus o neustále stoupajících akciových trzích. Kritikou nešetří, když se zmiňuje o podílovým fondech. Přirovnává je k „černým skříňkám“, do nichž investor nevidí. V tomto směru není autor v žádném případě mírný, na účet správců podílových fondů se vyjadřuje: „Investiční branže navzdory všem bombastickým marketingovým povykům pouze vaří z vody.“ První část uzavírá analýzou finančních médií a upozorňuje na neuvážené naslouchaní radám rádoby finančních poradců.

Exkurze do světa investičních certifikátů začíná historií vzniku nejstaršího akciového indexu, amerického Dow Jones . Na jeho příkladu vysvětluje důležitost indexů a píše: „Představit si burzu bez indexů je jako jezdit autem se špinavými okny: možné to samozřejmě je, ale řidič rychle ztrácí celkový přehled“. Avšak, autor sám konstatuje „Investovat do indexu se snadněji řekne, než udělá“. A proč ta nejistota? Indexy jsou čistě umělé struktury, produkty nekonečných výpočtů a elegantních formulí, které nemají hospodářsky reálnou podstatu. Indexy nejsou podniky, nýbrž pouze zobrazují jejich hodnotu.

Po značně teoretické první polovině knihy, ve které autor kromě jiného dopodrobna popisuje klady a zápory investic do indexů prostřednictvím investičních certifikátů následuje prakticky zaměřená část. Kniha představuje jednotlivé indexy (např. EURO STOXX 50, DAX, ATX), investice do trendů a v souvislosti s nimi i do komodit. Na praktických příkladech autor demonstruje, jak vytvořit finanční portfolio, které nabídne investorovi šanci na výnos se zajištěním proti možným budoucím rizikům. Při hledání té správné cesty se zaměřuje hlavně na volatilitu (kolísavost) a vzájemné korelace jednotlivých titulů (akcií, indexů, certifikátů).

Propojení teorie s praxí je značné, což je výhoda knihy. Jenže výklad je často založen na údajích až pět let starých. To je ale na finanční svět poměrně hodně. I přes tento handicap se však čtenářům dostává do rukou „příručka“, která umožní rychle a příjemným způsobem se zorientovat ve světě indexů a investičních certifikátů.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.