Psychologie obchodování či vlastní sebekontrola je podle Johna Nowaka jednou ze zanedbávaných oblastí při obchodování na burzách. Jenže aby byl investor úspěšný, měl by se věnovat i této stránce. „Psychologie má minimálně 60procentní podíl na tom, zda jako obchodníci budeme v budoucnu úspěšní, nebo ne,“ tvrdí Nowak, a o kus dále píše: „Je překvapivé, že s lepšími technologiemi a analytickými systémy v žádném případě nepřibývá adekvátním tempem i množství úspěšných obchodníků.“
Kniha je členěna do čtyř částí a ve všech se nějakým způsobem objevuje, že je důležité brát v úvahu nejen stav globální ekonomiky či nabídky a poptávky. „Trhy jsou nelogickým prostředím, kterým nevládne ani aktuální nabídka a poptávka dané komodity ve světě, ani žádné matematické definice a magické formule. Trhům vládnou emoce davu,“ myslí si Nowak.
Prvním pravidlem, jak ho vidí autor knihy, je zvolit si vhodný cíl. Stejně tak je nutné mít i dostatek času. Pokud je cíl příliš velký a času málu, pravděpodobně jediným výsledkem bude pocit frustrace. Stejně tak je nutné si uvědomit, že peníze nepadají z nebe, i když obchodování k tomu má podle Nowaka velmi blízko. I tak se to ale nestane zítra a při jednom obchodu, jak mnohdy doufají začínající hráči na trzích. „První radou je: rozhodně nespěchejte,“ píše autor. I to je jedním z předpokladů, jak se přesunout z 80 procent lidí, kteří ztrácí na komoditních trzích, do skupiny 20 procent, kteří obchodováním dokáží vydělat peníze.
Dalším předpokladem je přijmout „realitu trhů“. „Jediným způsob, jak vydělávat na trzích neboli ve vysoce nelogickém a nepředvídatelném prostředí, je využít pravděpodobností, které přesouvají výhody na vaši stranu. Žádný jiný způsob vydělávání na trzích není, nikdy nebyl a nikdy nebude,“ myslí si Nowak. Jinými slovy je také nezbytné, aby správný obchodník uměl žít s pocitem, že pokud jeho obchodní model vydělává v 60 procentech případů, tak čtyři případy z deseti dopadnou špatně. A může jich být klidně osm či dvanáct za sebou, než se začne pravděpodobnost zase srovnávat. Velké ztráty a naopak slibné zisky s sebou přinášejí dalšího nepřítele obchodníka, a to emoce, hlavně strach a chamtivost.
„Strach má výrazný vliv na každý krok, který v našem obchodování uděláme,“ tvrdí Nowak. Stejně tak i chamtivost. Kvůli prvnímu člověk začíná obchodovat pozdě, kvůli druhému zas neví, kdy má kontrakt ukončit. Tyto pocity je prý nutné si uvědomit a nenechat se jimi ovlivnit. Tak může fungovat něco, co obchodníci zkoušejí na papíru a co na reálných datech vypadá, že by mělo statisticky fungovat, i v případě, kdy jde člověk s kůží na trh. Je důležité dodržovat svá pravidla, která si investor či spekulant stanoví před obchodováním, v opačném případě může přijít o peníze. „Dobře jim tak, alespoň máme na kom vydělávat,“ tvrdí Nowak o těch, kteří porušují stanovené zásady.
Postupně by se tedy měl investor dobrat zkušeností a nenechat se odradit prvním špatným obchodem, kdy vše vypadalo, že investice musí vydělat. „Pozitivní přístup je jediný možný způsob, jak se obchodování naučit,“ píše Nowak. Povede k „citu pro trhy“, jehož prostřednictvím se opět dá zvýšit pravděpodobnost, že peníze potečou tím správným směrem.
Celá kniha, která je distribuována pouze elektronickou formou, je čtivě napsána. Až na pár detailů jí bude rozumět každý. Čtenáři se může zdát, že je v ní jednoduchosti až příliš, ale jako úvod do problematiky poslouží dobře. Zápornou stranu mince tvoří ne příliš dobrá gramatika, která mnohde bije do očí i člověka, který více přemýšlí nad obsahem než nad formou.
Myslíte si, že lze chování na finančních trzích nějak předvídat, nebo je nálada davu tak vrtkavá, že lze opravdu použít pouze statistiku?
Sdílejte článek, než ho smažem