Mít akcie energetické firmy ČEZ, to stojí za to. Jejich cena se dlouhodobě pohybuje především jedním směrem – vzhůru. Navíc rok od roku vykazuje firma větší a větší zisk, loni ČEZ vydělal skoro 43 miliard korun. Dividenda pro držitele akcií proto nejspíš letos bude tučná.
Možností jak se nejen k akciím ČEZu dostat má dnes dobrý investor docela hodně. Společností, které mají k obchodování s cennými papíry povolení od České národní banky a dokážou investorovi nákup zprostředkovat, působí v Česku čtyřicet pět.
Řada společností nabízí nákup a prodej nejen domácích titulů, ale i akcií obchodovaných na zahraničních burzách. Takže mít v portfoliu třeba akcie finské Nokie či amerického Apple nemusí být až tak složité. „Naši klienti mohou obchodovat na burzách ve střední a západní Evropě a v Severní Americe,“ říká Martin Kodýdek, ředitel společnosti Patria Online. Z oslovených brokerů nenabízela zahraniční obchodování pouze Česká spořitelna, která ho ale plánuje zavést v průběhu roku.
Svého brokera by si měl investor vybírat jednak podle rozsahu služeb, které poskytuje, a jednak podle poplatků, které si za ně účtuje. Obchodníci s cennými papíry totiž nenabízejí pouze nákup a prodej akcií, ale umí zprostředkovat i jiné instrumenty, třeba dluhopisy, investiční certifikáty, nebo rizikovější nástroje jako futures, či investice do komodit.
Mnoho společností nabízí i poradenství, případně osobního makléře, který sleduje stav klientových investic a informuje o zajímavých příležitostech, samozřejmě nemá právo sám bez vědomí klienta uskutečňovat obchody. Některé firmy umí i tzv. asset management, tedy správu portfolia, kdy klient svěří své finanční prostředky makléři, který se o ně stará a zhodnocuje je. Investor vidí jen výsledek.
Obchodník s cennými papíry může na žádost klienta nakupovat a prodávat akcie na základě koncesionářské smlouvy. K jejímu sepsání potřebuje klient občanský průkaz a číslo bankovního účtu. Broker zařídí i registraci a zřízení účtu klienta ve Středisku pro cenné papíry. Tu klient potřebuje, pokud chce obchodovat s akciemi, které byly vydány v Česku. Registrace stojí 150 korun.
Brokerům se platí za uskutečněný obchod. Poplatková politika jednotlivých obchodníků se mírně liší. Záleží i na ceně, které si za transakce účtuje burza. Poplatky za nákup v systému SPAD pražské burzy, kde se nakupuje v lotech, se pohybují do 0,5 procenta. Velikost lotu se pro jednotlivé tituly liší a pohybuje se od stovek do tisíců kusů. Jde proto o velké investice v řádu až milionů korun.
Cena za nákup v systému kontinuálního režimu (KOBOS) pražské burzy je od půl procenta do procenta. V tomto systému se dá koupit a prodat třeba jen jeden kus akcie.
Poplatek se různí i podle toho, jakým způsobem klient obchodníka o nákup požádá. Elektronické zadávání příkazu má nižší poplatky než osobní pokyn či zavolání do call centra. Stejně tak je v souvislosti s poplatky dobré zvážit efektivitu investice. „S ohledem na poplatky nedoporučujeme investovat méně jak deset tisíc korun,“ myslí si Kodýdek. „Částka by měla být efektivní vůči výši poplatku,“ říká Petr Pokorný z Bawag Bank. Vyplývá to z toho, že kromě procentních částek si obchodníci s cennými papíry stanovují i minimální (případně i maximální) částky, které musí klient zaplatit bez ohledu na výši investice.
Například společnost Patria má při internetovém podání žádosti o nákup akcie poplatek při nákupu do 100 tisíc kourn 0,7 procenta z investované částky s povinným minimem 100 korun, burzovní společnost Fio 0,6 procena s minimem 60 Kč. RM-SYSTÉM v režimu Easyclick, kde mají jednotlivé akcie stanoveny různě velké loty, od 10 až po stovky kusů, nabízí poplatek 0,39 procenta. Pokud by si investor chtěl v RM-SYSTÉMu koupit počet kusů dle vlastního uvážení, poplatek je 0,43 procenta plus 120 korun.
Jak nakupujete akcie - prostřednictvím makléře, nebo přímo v nějaké internetové aplikaci? Která varianta je lepší? Podělte se o zkušenosti.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
29. 2. 2008 10:06, stowaway
Mně to přijde příliš jednoduché - tak pro ty žáky 8. třídy...Možná by bylo lepší ukázat možnosti na modelovém příkladu - tedy - mám volných 100000 Kč a chci je investovat do akcií - třeba toho ČEZu, to už je jedno...A následuje popis s tabulkou, co je třeba udělat, jak, přes koho a za kolik...Informační hodnota takového článku by byla rozhodně větší...
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
1. 3. 2008 14:39, Václav
Dnes se zavádí na RM-Systém v Praze prodej amerických akcií Intel, Microsoft, Coca-Cola, Exxon Mobil, akcie které jdou v dolaru 5 let vodorovne a v euro i v korune tedy stále s kopce, nebot dolar ztrácí kázdý rok v euro i v korune asi -10%. Asi 2000 byl dolar s euro 1:1, dnes jsou za 1 euro 1,5 dolaru, za pár let budou za 1 euro 2 dolary a dlouhodobe se ocekává, ze spadne dolar na nulu, nebo 5 dolaru za 1 euro. Optimisti ocekávají, ze americké hospodárství poroste letos +0%. Nemá význam ztráceti dlouhodobe s akciemi z USA a kdo obchoduje krátkodobe, tomu se ty ztráty pádem dolaru mohou po cástech naskládati taky na -10% za rok. Meli radeji zavésti na RM-S akcie z DAXu, jako Adidas, Daimler, Deutsche Bank, Siemens a britské banky Barclays a Royal bank of Scotland.. . .. . . . . . . . . http://nr1a.com/AKCIE
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.