Daně a dávky přehledně a do kapsy

Eva Sovová | rubrika: Tip na knihu | 26. 3. 2008 | 3 komentáře
Daně a dávky přehledně a do kapsy
Daně, sociální pojištění či sociální dávky jsou příliš složité, než aby si člověk dokázal vše zapamatovat. Proto vydavatelství ASPI přišlo s užitečnou publikací Tabulky a informace pro daně a podnikání.

Neznalost zákona neomlouvá. Vyznat se v daních, termínech jejich placení, v nejrůznějších sazbách, předpisech, zákonech a letošních změnách musí proto každý podnikatel, účetní, daňový poradce i úředník. Užitečným pomocníkem při bezchybném zvládání daňových povinností je publikace nazvaná „Tabulky a informace pro daně a podnikání“. Praktickou příručku vydalo již po čtvrté v aktualizovaném vydání nakladatelství Aspi ve spolupráci s Komorou daňových poradců a za autorského přispění Ivana Brychty.

Název: Tabulky a informace pro daně a podnikání 2008
4. vydání oblíbené příručky
Nakladatelství: Aspi
Počet stránek:520
Cena: 195 Kč
www.aspi.cz

Publikace má 520 stran, ale vejde se do kapsy. V první kapitole autoři poskytují veškeré potřebné informace o všech platných přímých a nepřímých daních - od daní z příjmu, přes silniční daň až po daň z přidané hodnoty. U každé daně jsou popsány nejdůležitější pojmy, uvedeny všechny platné sazby a další podstatné daňové údaje a změny platné pro rok 2008. Nechybí ani výpočty a přehled zákonů, které s jednotlivými daněmi souvisí.

Všechny informace jsou v publikaci uspořádány do tabulek a přehledného textu. To umožňuje snadnou orientaci v nepřeberném množství dat, takže vyhledat v knížce potřebný údaj zvládne prakticky každý.

Příručka je určena hlavně podnikatelům, účetním, daňovým poradcům a dále těm, kdo se podílejí na vedení společností nebo provádějí kontrolní činnost ve firmách. Proto jsou v ní kromě daní také kapitoly o cestovních náhradách, účetnictví, o mzdách a platech, zdravotním pojištění a veškeré potřebné údaje a nové sazby týkající změn v sociálním pojištění.

V tabulkách jsou rovněž stručně popsány povinnosti každého podnikatele a zaměstnavatele vůči pojišťovnám, finančnímu úřadu a České správě sociálního zabezpečení.

Cenné informace najde v publikaci ale i běžný daňový poplatník. Dá se v ní vyhledat například to, kdy vzniká nárok na starobní důchod a jak se takový důchod vypočítává. V kapitole o státní sociální podpoře jsou přehledně popsány všechny možné sociální dávky – od přídavků na děti, příspěvků na bydlení až po pěstounské dávky. V tabulkách se dá snadno vyhledat v jaké výši a za jakých podmínek může být podpora vyplácena. V kapitole o dědické dani se zase snadno zjistí, jakou daň musí dědic zaplatit a kdo je od daně dědické a darovací nyní osvobozen.

Publikace „Tabulky a informace pro daně a podnikání“ může sloužit také jako učebnice. Jsou v ní rovněž cenné informace o ekonomických trendech. V příručce jsou uvedeny jak aktuální údaje pro rok 2008, tak i sazby a koeficienty platné v předchozích letech. Studenti z ní mohou načerpat i znalosti o daňové politice v zemích Evropské unie a získat třeba také ucelený přehled o českých účetních předpisech a smluvních vztazích, které umožňuje český občanský a obchodní zákoník.

Jsou české daně příliš složité, nebo se v nich snadno vyznáte? Podělte se o názor.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

OSVČ: Jak na přehled za rok 2007 zdravotní pojišťovně

12. 2. 2008 | Eva Sovová

OSVČ: Jak na přehled za rok 2007 zdravotní pojišťovně

Přehled o příjmech a výdajích musí zdravotním pojišťovnám odevzdat všichni živnostníci. Tedy i ti, kteří ukončili živnost loni nebo před podáním Přehledu. Kdo změnil pojišťovnu, odevzdává... celý článek

OSVČ: Jak a kdy odevzdat Přehled o příjmech a výdajích

8. 2. 2008 | Eva Sovová | 5 komentářů

OSVČ: Jak a kdy odevzdat Přehled o příjmech a výdajích

Přehled o příjmech a výdajích musí vyplnit a odevzdat České správě sociálního zabezpečení i ti, kdo si vloni nevydělali na živnostenský list ani korunu. Kdo Přehled neodevzdá včas nebo... celý článek

Začínající podnikatelé mají více šancí získat úvěr

24. 1. 2008 | Eva Sovová | 18 komentářů

Začínající podnikatelé mají více šancí získat úvěr

Podnikáte několik měsíců, nebo jste na samém začátku a chcete si na rozjezd firmy půjčit peníze? I začínající podnikatel bez historie má šanci. S žádostí o 3 miliony jsme uspěli u čtyř... celý článek

I proti přerušení podnikání se dá pojistit

22. 1. 2008 | Eva Sovová

I proti přerušení podnikání se dá pojistit

Spouštíme novou rubriku, v níž budeme hodnotit produktové novinky na trhu. V první recenzi jsme se zaměřili na produkt pojišťovny Uniqa chránící živnostníky, kteří musí na čas kvůli... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.