Ropy bude ještě dlouho dost

| rubrika: Tip na knihu | 4. 3. 2008 | 5 komentářů
Ropy bude ještě dlouho dost
Řada vědců se snaží už několik let dopátrat, kdy začne světová těžba ropy klesat. Dat už padlo několik, přesto světová nabídka stále roste. Čeští přírodovědci Václav Cílek a Martin Kašík v knize Nejistý plamen předpovídají, že vrchol těžby nastane do roku 2025.

Arabští šejkové mají pořekadlo: „Děda jezdil na velbloudu, oni sami jezdí mercedesem, synové létají tryskáčem a jejich vnuci budou zase jezdit na velbloudu.“ Arabové prostě vědí, že ropa jednou dojde. Nejen oni se přitom už několik let snaží zjistit, kdy a kteří vnuci na velblouda opět usednou. Jednou z teorií, která se snaží předpovědět konec ropného věku je tzv. teorie ropného zlomu (český ekvivalent anglického pojmu „oil peak“). Tu se snaží v knize Nejistý plamen českým čtenářům představit geolog Václav Cílek s fyzikem Martinem Kašíkem.

Název: Nejistý plamen
Autor: Václav Cílek, Martin Kašík
Počet stránek:192
Cena: 250 Kč (doporučená cena při 5 procentní DPH)
Měsíc/rok vydání: 05/2007
Nakladatelství: Dokořán
Publikace zabývající se problematikou ropného vrcholu (oil peak) a spolu s tím některými problémy spojenými s vyhledáváním a těžbou ropy.

Ropný zlom je časový okamžik vývoje lidstva, od něhož už bude těžba ropy pouze klesat. Po mnohaletém nárůstu přijde pokles nabídky ropy, protože už nebudou existovat ložiska, která by nahradila ta vyschlá nebo vysychající.

Sami autoři jsou přesvědčeni o tom, že ropný zlom nastane zhruba za 10 až 15 let, ale přitom se snaží argumentovat pro i proti této teorii. Těžkosti při stanovování přesného data jsou značné z několika důvodů.

Ropa je surovina, která má značný politický náboj, takže je velice složité zjistit, jaké jsou její skutečné světové zásoby. Jako příklad autoři uvádějí třeba členské státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), které si koncem 80. let rozdělily těžební kvóty na základě zjištěných zásob ropy, které se nalézají pod jejich územím. Přes noc tehdy šest států ohlásilo růst zásob ropy o 42 až 197 procent, protože se chtěly na ropných ziscích více podílet. Svět tím na oplátku získal vidinu dalších zásob ropy asi na deset let. Odhad miliard barelů, které jsou stále pod zemí, je tedy značně nejistý, protože se sestavuje prostým dotazníkovým způsobem.

Názory vědecké veřejnosti ohledně data, kdy by mohl ropný pramen začít vysychat, se značně různí. Rok 2035 je jakési střední datum, od kdy by mohla nabídka slábnout. Ale otázky, na které se dá zatím pouze velmi těžko odpovědět, jsou míra technologického pokroku, růst světové ekonomiky a hlad po ropě a stejně tak i vývoj v ostatních oblastech energetiky a výzkum nových paliv, díky kterým se dá snížit závislost na ropě. Zatím je energetická návratnost mnoha takových nadějných projektů velice nízká.

Čtenář by měl počítat s tím, že text doplňuje řada ilustrací a pasáží, které se samotnou problematikou ropného zlomu souvisí spíše okrajově a četbu zpomalují. Ale i tak je zajímavé nahlédnout pod pokličku ropného světa. Ropný zlom v USA nastal v roce 1971, po 112 letech od doby, kdy byl vyhlouben první ropný vrt. Svět na svůj ropný vrchol zatím nejspíš čeká.

Jak dlouho ještě podle vás vydrží světu zásoby ropy? Podělte se o názor.

 

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

6. 9. 2012 | 16:57 | Vit Kucik

Václav Cílek patří mezi tzv. surovinové alarmisty, vědce, propagující temnou budoucnost na základě svých propočtů. Základním problémem těchto doom-analýz je, že vychází z logiky technických předpokladů namísto ekonomických....více

5. 3. 2008 | 14:01 | Vojta

Doporučuji knihu Paula Zane Pilzera Bůh si přeje ať jste bohatí, kde se zmiňuje o tzv. "toerie neomezrného dostatku" jak ji učí např. prof. Simon z Marylanské univezity. V podstatě říká, že se zprávy o vyčerpání přír. zásob...více

5. 3. 2008 | 9:47 | rpolasek

Já myslím, že nepřijde žádný zlom. Prostě bude cena ropy růst čím dále více, bude se o zlomu stále psát, výrobci jiné energie včetně atomové budou na zvyšující se ceně energie prosperovat, na kratší vzdálenosti, do 100 kilometrů...více

4. 3. 2008 | 9:25 | froberg

Jestli to bude právě rok 2035 ten pravý zlomový lze dnes asi jen těžko říci. Již několikrát byly zásoby ropy prakticky vyčerpány a několikrát se objevily nové. Prý se velmi brzo objeví zase minimálně 200 miliard barelů nových...více

4. 3. 2008 | 9:05 | Luboš

To, že rok 2035 bude ropným zlomem je nesmysl. Podle prudce se zvyšující ceny ropy v posledních letech už spíš ropný zlom nastal.Za 5- 10 roků už to bude skoro všem lidem jasné. To bude ropa tak drahá, že mnozí lidé budou...více

Oblíbená témata

oil peak, OPEC, ropa, ropný zlom, zásoby

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.