Začíná Evropa procitat z biopalivového snu?

| rubrika: Sloupek | 17. 1. 2008 | 2 komentáře
Začíná Evropa procitat z biopalivového snu?
Ekologové a řada ekonomů už dlouho upozorňuje, že nynější prosazování biopaliv v dopravě životní prostředí zdaleka nešetří. Navíc je zbytečně drahé. Zdá se, že někteří evropští politici tyto argumenty pomalu začínají slyšet.

Na začátku letošního roku se objevily první náznaky toho, že v Evropské unii skončilo období nekritického okouzlení biopalivy. Eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas otevřeně připustil, že Unie se svým přístupem pro rozšiřování biopaliv unáhlila a měla by ho přehodnotit. Dosud oficiální místa negativní dopady biopaliv „neregistrovala“.

V České republice se fenomén biopaliv teprve rozjíždí. Od podzimu motoristé kupují u čerpacích stanic naftu s příměsí metylesteru z řepkového oleje (MEŘO) a od letošního ledna benzín obohacený o biolíh. Podíl biosložky v pohonných hmotách zatím činí jen 2 procenta. Během tří let se ovšem má tento podíl téměř ztrojnásobit a plán EU počítá, že se podíl biopaliv zvýší až na 10 procent do roku 2020.

S rozšiřováním biopaliv začaly vznikat na toto téma nové ekologické a ekonomické analýzy. Ekologické studie stále více ukazují, že výroba pohonných hmot ze zemědělských plodin má na celkové životní prostředí místy dost problematické dopady. Obzvláště pokud se do celkové bilance zahrnou i vlivy spojené s pěstováním a výrobou biopaliv. Nejviditelnějšími katastrofami je vypalování pralesů kvůli produkci palmového oleje či zakládání plantáží cukrové třtiny.

Ekonomické analýzy jsou co do čísel konkrétnější a možná proto vyznívají ještě hrozivěji. Výroba biopaliv je energeticky náročná a u některých plodin se dokonce více energie vynaloží na jejich produkci, než se získá jejich spálením. Biopaliva jdou proti svému původnímu plánu snížit závislost na ropě, protože hnojiva a minimálně část energie na výrobu biopaliv se získávají právě z ropy.

Ceny energetických plodin jako (kukuřice) vzrostly za poslední dva roky více jak na dvojnásobek kvůli silné poptávce, a to navzdory tomu, že osevní plocha je nejvyšší za posledních sedmdesát let. Zvýšily se kvůli tomu i ceny „neenergetických“ komodit, protože na jejich pěstování zbude menší plocha. Tento vývoj je jednou z příčin globálního růstu cen potravin, který má výrazné sociální dopady ve třetím světě

Ekonomickou životaschopnost projektu „biopaliva“ zajišťují v Evropě i v zámoří štědré dotace. I proto Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) považuje biopaliva za nejdražší způsob jak snižovat emise skleníkových plynů. Tuna oxidu uhličitého ušetřeného díky biopalivům přijde podle OECD až na 5 000 dolarů. Oproti tomu cena evropských povolenek, které regulují emise CO2 v průmyslu, se obchoduje kolem 23 euro (asi 34 dolarů) za tunu.

Obecně se dá říci, že biopaliva zatím přináší řadu hořkých plodů a pozitiv je výrazně méně než se plánovalo. Také se ukazuje, že biopaliva byla spíše vítězstvím lobby a ideologie než rozumu. Důležité ovšem bude, zda se společnost poučí a změní svůj dosavadní „zabedněný“ postoj k problému a vydá se cestou vyšší efektivity a nových technologií, ale hlavně větší racionality.

 

Čím by se měly nahrazovat ropné pohonné hmoty? Byli byste za tuto alternativu ochotni platit víc než za benzín či naftu?

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledá nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.