Požadavek na jistotu je relativní

| rubrika: Sloupek | 19. 3. 2008 | 1 komentář
Požadavek na jistotu je relativní
Pro mnoho lidí je investice do akcií „neúměrně“ riziková. Srovnejme rizikovost akcií s jinými oblastmi osobních financí. Dokážete třeba předpovědět, kolik budete vydělávat za deset let?

Finanční plány hledají cesty, jak splnit finanční cíle klientů. Typicky se řeší, jak naplnit představy o bydlení, jak financovat studia dětí, jak si přilepšit v důchodu. Jakmile si klient vyjmenuje tyto cíle, hledá finanční poradce řešení, které ho k cílům dovede. Finanční plán pracuje se zdroji, které má klient a s produkty, které poradce navrhne.

Na jedné straně pracuje plán s investicemi. Řeší, kam investovat třeba 300 tisíc korun k tomu, aby se jednou dalo financovat pořízení nového bydlení, nákup auta nebo důchod. Na druhé straně pracuje finanční plán s příjmy. Část z příjmů se použije na splácení hypoték nebo na spoření.

Podívejme se na to, kde je skryto více rizik. U investice 300 tisíc nebo v nejistotě budoucího příjmu?

Pokud bychom investovali 300 tisíc korun do toho nejrizikovějšího, co poradci nabízejí, do akcií, můžeme čekat, že budeme v průměru vydělávat 10 procent ročně. Musíme se ale připravit také na to, že hodnota může klesat.

Doba investiceOčekávaná hodnota"Krizový scénář"
1 rok330 000 Kč200 000 Kč
5 let483 000 Kč150 000 Kč
10 let778 000 Kč240 000 Kč

Nejistota investice 300 000 Kč za deset let může být +/- 500 tisíc korun.

Jaká nejistota se skrývá na straně příjmů, je čistě individuální. Mzda může růst jako průměrná mzda nebo také nemusí. Během pěti nebo deseti let pravděpodobně změní klient práci. Možná si výrazně polepší, nebo také ne.

Anketa

Odhadněnte, jaká bude vaše výplata za deset let?

Jestli chcete porovnat míru nejistoty, kterou nabízí příjem a kterou nabízejí akcie, odhadněte svůj příjem v příštích pěti nebo deseti letech. Udělejte „optimistickou“ variantu a „krizový“ scénář. Odhadněte, jaký je rozptyl vaší výplaty v příštích pěti nebo deseti letech. Jenom pro zajímavost: průměrná mzda před deseti lety byla 11 800 Kč, tedy asi poloviční než dnes. Bude za dalších deset let vaše mzda dvojnásobná? Nebo bude vyšší či nižší? Dokážete na tuto otázku odpovědět lépe, než když odhadujete možný vývoj investice do akcií?

Zatím jsme mluvili o akciích. Ale místo nich si můžete dosadit i cokoli jiného. Třeba smíšené fondy, investiční životní pojištění. Místo investované částky 300 tisíc korun si také můžete dosadit jiné číslo.

Investice jsou považovány za rizikové, pokud o nich uvažujeme samostatně. Pokud o nich uvažujeme v kontextu dalších velkých nejistot, které číhají na vaše finance, je rizikovost investic jenom relativní.

Autor je lektor a analytik společnosti KFP.

Jak vyhodnocujete riziko při plánování svých rodinných financí? Podělte se o zkušenost.

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.