Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Překoná peněžní trh inflaci? Letos sotva.

| rubrika: Sloupek | 6. 2. 2008 | 1 komentář
Překoná peněžní trh inflaci? Letos sotva.
Pro ochranu peněz před inflací se doporučuje investovat je do fondu peněžního trhu. Ten by měl (většinou) inflaci překonat. Jenže v několika posledních letech tento typ fondů boj s inflací prohrává a minimálně letos nejspíš prohrávat bude.

Porovnání výnosů Sporoinvest a inflace

V minulosti platilo, že fondy peněžního trhu většinou inflaci překonávaly. I když to neplatilo úplně vždycky. Podívejme se třeba na nejstarší fond peněžního trhu – Sporoinvest.

Za posledních jedenáct let má Sporoinvest proti inflaci skóre 6:5. Takže „většinou“ se mu podařilo udržet reálnou hodnotu vložených peněz, ale bylo to velmi těsné. Je nutno dodat, že v letech, kdy se mu to podařilo, bylo zhodnocení o dost vyšší než inflace, zato v letech, kdy Sporoinvest prohrál, to bylo většinou jen o několik desetin procenta. Za jedenáct let Sporoinvest vydělal ročně v průměru 5,3 procenta, zatímco inflace byla v průměru 3,8 procenta za rok.

Tento výsledek je dán skutečností, že se Sporoinvestu v letech 1997 až 1999 slušně dařilo. Když se podíváme na novodobější historii od roku 2000, dopadne celkem nelichotivě. S inflací prohrál se skóre 3:5. Průměrné zhodnocení bylo 2,6 procenta a průměrná inflace byla také 2,6 procenta.

V posledních osmi letech tedy neplatilo, že fond peněžního trhu (Sporoinvest) překonává inflaci. Platilo jenom to, že peníze jsou před inflací plus mínus ochráněné.

Porovnání výnosů Sporoinvest a PRIBOR

To byla historie. Nyní se pojďme podívat, jaké jsou vyhlídky do budoucna.
Kolik vydělá fond peněžního trhu, záleží především na výši úrokových sazeb. Když jsou vysoké úrokové sazby, dosáhne fond zajímavého zhodnocení. Když jsou sazby nízké, nemá zhodnocení kde generovat. Souvislost zhodnocení fondu a výše úrokových sazeb je dobře vidět na grafu.

Fond peněžního trhu vydělává zpravidla o trochu méně, než kolik jsou úrokové sazby na mezibankovním trhu. To, že fond vydělává o něco méně je dáno mimo jiné poplatkem za správu.

Jaké jsou tedy vyhlídky? Pro rok 2008 očekává Ministerstvo financí průměrné úrokové sazby ve výši 3,6 procenta (PRIBOR 3M). Pro rok 2009 je to 3,3 procenta.


A jaká se očekává inflace? Pro letošní rok je to 3,8 % dle odhadu Ministerstva financí (z října 2007) i podle ČNB z ledna 2008.

Letos tedy peníze uložené ve fondu peněžního trhu boj s inflací asi prohrají.

Kde máte před inflací schované své úspory?

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+20
Ano
Ne

Diskuze

6. 2. 2008 | 15:54 | Bouček Antonín

Jaká byla spolehlivost ministerstva financí ohledně odhadu budoucích úrokových sazeb a míry inflace v minulosti? Na základě čeho se dá usuzovat, že tentokrát se ministerstvo opravdu trefí? Jinak myslím, že míra inflace je...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK